Dbanie o skórę po porodzie - 10 cennych wskazówek

Po ciąży twoja skóra będzie miała pewne zmiany hormonów i całego procesu. Oto kilka wskazówek obejmujących dbanie o skórę po porodzie.
Dbanie o skórę po porodzie - 10 cennych wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 10 września, 2021

Dbanie o skórę po porodzie to jeden z najczęstszych problemów młodych mam. Chociaż istnieje wiele zabiegów estetycznych lub zabiegów pielęgnacyjnych, nie wszystkie z nich działają najlepiej w tej sytuacji lub nawet wcale.

Skóra poporodowa może wyglądać na szorstką, poplamioną, suchą, a nawet mieć rozstępy, które są normalnym zjawiskiem w czasie ciąży. Dzisiaj powiemy Ci, jak powinno wyglądać dbanie o skórę po porodzie i jak się tym zająć.

Dbanie o skórę po porodzie – 10 wskazówek

Zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży mogą w rzeczywistości zmienić Twoją skórę. Dlatego dbanie o skórę po porodzie jest dobrą opcją do rozważenia.

1. Nie wystawiaj się na działanie promieni ultrafioletowych

W czasie ciąży skóra staje się bardziej wrażliwa na promienie ultrafioletowe, dlatego codziennie należy stosować krem z filtrem.

Po porodzie Twoja twarz może mieć przebarwione plamy na policzkach, czole, grzbiecie nosa lub na górnej wardze. Używanie kremu przeciwsłonecznego pomaga zapobiegać powstawaniu tych plam lub pomaga im blaknąć, jeśli już tam są.

2. Użyj kremu nawilżającego

Nawilżenie to podstawowy klucz do zdrowej i gładkiej skóry. Ważne jest, aby podczas ciąży stale nawilżać skórę, co zapobiegnie pojawianiu się rozstępów.

Kobieta z rozstępami.

Emolienty z witaminą A, witaminą E, alantoiną czy kwasem hialuronowym to tylko niektóre ze składników, które pomagają dbać o skórę w czasie ciąży i po jej zakończeniu.

3. Twój wybór neutralnych mydeł

Skóra ma pH od 4,5 do 5,5, co oznacza, że jest lekko kwaśna. Ten ochronny płaszcz kwasowy skóry musi być utrzymywany w stanie nienaruszonym i w tym samym zakresie samych wartości, aby mógł spełniać następujące funkcje:

  • Neutralizowanie agresywnych środków alkalicznych, takich jak detergenty ścierne.
  • Zatrzymywanie rozprzestrzeniania się bakterii.
  • Utrzymywanie i przywracanie kwaśnego środowiska, w którym może rozwijać się naturalna flora skóry.

Aby utrzymać to pH w normalnych warunkach, najlepiej używać neutralnych mydeł.

4. Zdrowe odżywianie

Odżywianie odgrywa bardzo ważną rolę w zdrowiu Twojej skóry. W rzeczywistości witaminy, karotenoidy, tokoferole, flawonoidy i różne ekstrakty roślinne mają silne właściwości przeciwutleniające.

Spożywanie owoców i warzyw może stanowić najzdrowszy i najbezpieczniejszy sposób na utrzymanie zbilansowanej diety oraz zachowanie zdrowej i młodzieńczej skóry. Jednak mięso i nabiał również mogą pomóc. Dlatego należy stosować zbilansowaną i zróżnicowaną dietę.

5. Prawidłowe nawodnienie

Prawidłowe nawodnienie organizmu jest nie tylko korzystne i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania narządów i samego organizmu, ale także po to, by skóra mogła pełnić swoją funkcję ochronną.

Zalecamy picie 2 litrów wody w ciągu dnia. Jednak niekoniecznie musi to być woda mineralna. Mogą to być również herbaty lub napary.

6. Unikaj kawy, alkoholu i tytoniu

Oprócz tego, że szkodzą organizmowi, kawa, alkohol i tytoń są szkodliwe dla skóry. Przyspieszają również procesy starzenia się.

Tytoń powoduje, że skóra staje się bardziej szara lub żółta. Obniża też poziom witaminy A i witaminy C na powierzchni skóry. Alkohol powoduje odwodnienie i częściej powoduje zmarszczki w odwodnionej skórze. Obniża również poziom witaminy A w skórze.

7. Odpocznij wystarczająco, aby zadbać o skórę po porodzie

Spanie od 6 do 8 godzin dziennie wpływa na różne aspekty organizmu. Nie tylko zapobiega powstawaniu cieni pod oczami, ale także poprawia wygląd skóry.

Podczas spoczynku wytwarzany jest kolagen i elastyna, poprzez procesy stymulowane przez hormony wzrostu podczas snu. Powoduje to jaśniejszą skórę. W nocy aktywują się mechanizmy regeneracji komórek, aby pozbyć się martwych komórek i zanieczyszczeń z powierzchni skóry.

8. Złuszczanie co dwa tygodnie

Powierzchnia skóry nieustannie się odnawia. Oprócz przebarwień, które zwykle pojawiają się w czasie ciąży, celem jest praca z tym naturalnym procesem poprzez złuszczanie.

Kobieta złuszczająca skórę pod prysznicem.

Mikrodermabrazja diamentowa lub peelingi z mikrogranulowanego kremu to świetne opcje. Ponadto nie trzeba dodawać, że podczas wykonywania tych zabiegów zawsze należy stosować ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

9. Maski na twarz

Maseczki do twarzy mają wiele korzystnych dla skóry funkcji. Oprócz poprawy zdrowia skóry mogą mieć następujące działanie:

  • Regenerowanie.
  • Nawilżanie.
  • Złuszczanie.
  • Oczyszczanie.

10. Zabiegi uzupełniające

Oprócz każdej rutynowej pielęgnacji skóry istnieją zabiegi kosmetyczne, którym kobiety w ciąży nie powinny poddawać się, ale które mogą wybrać po porodzie. Są to:

  • Drenaż limfatyczny.
  • Mezoterapia (porozmawiaj z lekarzem o wstrzykniętym leku).

Chcesz zadbać o swoją skórę po porodzie?

Najważniejsze jest przestrzeganie rutynowej pielęgnacji skóry twarzy i ciała podczas ciąży. W ten sposób po porodzie nie będziesz potrzebować dodatkowej opieki. Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia, noszenie kremów przeciwsłonecznych i dobre odżywianie to podstawowe zalecenia podczas ciąży.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Basit H, Godse KV, Al Aboud AM. Melasma. [Updated 2021 Jan 24]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459271/
  • Braun F, Lachmann D, Zweymüller E. Der Einfluss eines synthetischen Detergens (Syndet) auf das pH der Haut von Säuglingen [Effect of a synthetic detergent (Syndet) on the pH of the skin of infants]. Hautarzt. 1986 Jun;37(6):329-34. German. PMID: 3087911. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3087911/
  • Draelos ZD. Nutrition and enhancing youthful-appearing skin. Clin Dermatol. 2010 Jul-Aug;28(4):400-8. doi: 10.1016/j.clindermatol.2010.03.019. PMID: 20620756. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20620756/
  • Williams S, Krueger N, Davids M, Kraus D, Kerscher M. Effect of fluid intake on skin physiology: distinct differences between drinking mineral water and tap water. Int J Cosmet Sci. 2007 Apr;29(2):131-8. doi: 10.1111/j.1467-2494.2007.00366.x. PMID: 18489334. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18489334/
  • Oyetakin-White P, Suggs A, Koo B, Matsui MS, Yarosh D, Cooper KD, Baron ED. Does poor sleep quality affect skin ageing? Clin Exp Dermatol. 2015 Jan;40(1):17-22. doi: 10.1111/ced.12455. Epub 2014 Sep 30. PMID: 25266053. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25266053/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.