Napady złości - 5 technik na uspokojenie dziecka

Napady złości - 5 technik na uspokojenie dziecka

Ostatnia aktualizacja: 18 maja, 2018

Każdemu dziecku od czasu do czasu zdarzają się napady złości. Na szczęście jest to tylko pewien etap rozwoju dziecka. Powoli uczy się ono radzić sobie ze złością i pozostawia ten problem za sobą rozumiejąc, że to nie jedyny sposób na uzyskanie tego co chce osiągnąć. Kolejną, doskonałą lekcją którą mogą przynieść napady złości, jest zaakceptowanie przez dziecko tego, że nie dostanie wszystkiego, czego by chciało. Czasami spełnianie każdej zachcianki może okazać się dla niego nawet niebezpieczne.

Najtrudniejszą rzeczą dla rodziców jest nauczenie się uspokajania dziecka które ma napad złości nie tracąc przy tym kontroli nad sytuacją i sobą samym. Dlatego w tym artykule napiszemy o pięciu cudownych technikach, aby uspokoić nawet najgorsze napady złości. Napady złości najczęściej pojawiają się u dzieci w wieku 2 i 3 lat. W tym wieku dziecko często zdaje sobie sprawę z tego, że jego zachcianki nie są spełniane i szuka innych sposobów aby przykuć uwagę tych którzy ich nie spełniają.

Krokodyle łzy i krzyki to narzędzia których dzieci używają aby wyrazić swoje niezadowolenie. Posługują się nimi również w sytuacjach kiedy nie rozumieją dlaczego im się coś odmawia. Dzieje się tak ponieważ nie potrafią one wyrazić swojej frustracji i złości przy pomocy słów.

Napady złości – co to takiego ?

Po pierwsze, napady złości to inaczej wybuchy szału czy wściekłości. Wszyscy wiemy, że kiedy do nich dochodzi, bardzo trudno je zatrzymać nie znając odpowiednich sposobów. Napady złości najczęściej pojawiają się jako skutek zgromadzenia się w dziecku dużych ilości negatywnych emocji jak strachu, frustracji czy niezadowolenia. Kiedy nasza pociecha jest pełna takich emocji może je uwolnić tylko poprzez wybuch złości.

Gromadzenie się napięcia jest wolne i postępujące. Czasami zdajesz sobie sprawę, że twoje dziecko nie rozumie czegoś i zbiera w sobie niezadowolenie i nadciąga wybuch. Innymi razy napady złości pojawiają się nagle i nieoczekiwanie. Podczas wybuchu złości, dziecko jest tak przytłoczone swoim wewnętrznym gniewem, że nie kontroluje swoich emocji i nie czuje się sobą. Używa wtedy naturalnych mechanizmów obronnych którymi są płacz i krzyki.

Napady złości w miejscach publicznych nie powinny nas zawstydzać

Chłopiec - napady złości

Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić podczas napadu złości twojego dziecka to zachować spokój. Kiedy skończy się wybuch, twoje dziecko będzie potrzebować przytulenia, aby poczuło się bezpiecznie. Utrata kontroli nad Twoim zachowaniem może je wystraszyć. Tak, nawet jeśli w to nie wierzysz, tak to właśnie wygląda. Musisz je przytulić.

Nie poddawaj się jego kaprysom. Fakt, że je pocieszasz nie oznacza, że musisz poddać się jego impulsywności i zmienić zasady gry na jego korzyść.

5 sprawdzonych technik pozwalających ujarzmić napady złości

Empatia

Musisz się dowiedzieć co się stało twojemu dziecku. Jeżeli zauważysz, że wszystko jest w porządku i miało tylko krótki i nieuzasadniony wybuch złości, to należy je nauczyć, na spokojnie, jak chcesz żeby się zachowywało.

Znajdź bezpieczne miejsce

Powinnaś znaleźć ustronne miejsce gdzie dziecko będzie mogło dać ujść swoim emocjom. Kiedy skończy powinnaś go przytulić i pocałować. Najprościej rzecz ujmując to pauza. Sposób na oderwanie się od poprzedniej sytuacji. Dopilnuj aby dziecko zrozumiało, że będzie w tym miejscu dopóki się nie uspokoi.

Rozmowa

To najlepszy sposób, aby nauczyć dziecko dobrego zachowania. Przekonujesz je, że rozumiesz jego złość ale będziesz z nim rozmawiać dopiero jak się uspokoi. Pomaga to dziecku rozróżnić swoje emocje w trakcie i po ataku złości. Po jakimś czasie będzie w stanie powiedzieć dlaczego czuje się sfrustrowane.

Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się – ze wszystkich sił – tego, czego pragnie.
-Paulo Coelho-

Bądź stanowcza, na tym polega miłość

Miłość nie oznacza bycia łagodną, ale na umiejętności pokazania tego co czujemy do dziecka. Musi czuć się ono bezpiecznie i być świadome, że ktoś się nim opiekuje. Musi mieć także wyznaczone granice, które pomogą mu się rozwijać. Miłość i stanowczość powinny iść w parze.

Naucz dziecko wstrzymać oddech i liczyć do dziesięciu

Trening tej techniki należy przeprowadzać kiedy dziecko jest spokojne. W ten sposób kiedy już nastąpi atak złości, twoje polecenie aby wziąć głęboki oddech nie wydadzą się dziecku dziwne i niezrozumiałe. Technika ta sprawdza się najbardziej w sytuacji kiedy widzisz, że dziecko zaczyna się denerwować, ale nie ma jeszcze napadu złości.

Napady złości

Jak radzić sobie z napadam złości?

Przewidywanie

Najlepszym sposobem na unikanie wybuchów złości jest poznanie sytuacji które je wywołują. Wszystkie matki wiedzą, że są rzeczy których nasze dzieci nie są w stanie kontrolować. Kiedy dodatkowo znajdują się w pewnych sytuacjach tracą nad sobą kontrolę.

Na przykład wiele dzieci jest bardzo rozdrażnionych gdy są senne lub głodne. Chodzi raczej o podjęcie pewnych środków ostrożności, a nie o strach przed napadami złości i unikaniem ich za wszelką cenę. Chodzi raczej o to, by nie stały się problemem gdy wszystko jest pod naszą kontrolą.

Na przykład, jeśli wiesz, że twój syn ma tendencję do napadów złości za każdym razem kiedy jest głodny, logicznym rozwiązaniem będzie przestrzeganie czasów na posiłki i noszenia ze sobą przekąsek gdyby były potrzebne. Przewiduj jak dziecko zareaguje na określone sytuacje lub okoliczności, rozważając możliwe konsekwencje i alternatywy, by jak najskuteczniej zareagować.

Cierpliwość

Frustracja wywołuje większość napadów złości. Poziom frustracji określa siłę napadu. To proste. Jeżeli mama i dziecko są oboje sfrustrowani nie osiągną niczego dopóki maluch nie zmęczy się krzykami i płaczem. Jeśli jednak matka zachowa spokój i kontrolę nad sytuacją, dziecko wcześniej czy później uświadomi sobie, że nie musi dalej krzyczeć.

Poprzez bycie cierpliwym możesz pomóc dziecku zrozumieć, że nie musi poddawać się napadom złości, że może reagować inaczej. Twoja misja to nauczenie dziecka, by widziało inne rozwiązania problemu, zamiast płaczu.

Więcej pytań, mniej trudnego słownictwa

Bardzo często dzieci dostają napadów złości bo nie potrafią znaleźć słów aby wyrazić to co czują. Kiedy nie mogą się wysłowić czują się niezrozumiałe, tracą kontrolę i wybuchają złością. Ważną rzeczą jest zapewnić dziecko, że je rozumiemy. Zadać mu kilka pytań i poszukać rozwiązania razem z nim.

Radzenie sobie z czymś takim jak napady złości to nie łatwe zadanie. Nie jest jednak niewykonalne. To wszystko kwestia podchodzenia do dziecka z miłością i dyscypliną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.