Etap egocentryczny u dziecka: uwaga rodzice!

Etap egocentryczny u dziecka: uwaga rodzice!

Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca, 2019

Egocentryzm może objawiać się w młodym wieku. Zbyt często dzieci odmawiają dzielenia się z innymi lub rozważania swoich uczuć. Jak rodzice powinni reagować na etap egocentryczny u dziecka?

Kiedy mówimy, że osoba dorosła jest egocentryczna, oznacza to, że myśli tylko o sobie. Nie obchodzi jej, co myślą lub czują inni.

U dziecka egocentryzm jest nieco inny. Fakt, że dziecko przechodzi przez etap egocentryczny, nie oznacza, że ​​wyrośnie na samolubnego dorosłego. To tylko jeden z etapów rozwoju każdego człowieka.

Czym jest egocentryzm u dziecka?

Na tym etapie dzieci chcą być w centrum uwagi. Nie rozwinęły jeszcze tego, co nazywamy empatycznym myśleniem.

W rzeczywistości wszystkie dzieci przechodzą etap egocentryczny w pewnym stopniu. Jest to normalne i zdrowe, a rodzice nie powinni się tym martwić. To, co muszą zrobić, to być cierpliwym i okazywać maluchowi wiele uczucia.

Etap egocentryczny u dziecka: kolejne fazy

„Trzy choroby współczesnego człowieka to brak komunikacji, rewolucja technologiczna i życie skoncentrowane na osobistym triumfie”.

-José Saramago (1922-2010)-

Słowa Saramago odzwierciedlają, jak szkodliwe może być zezwolenie, by egotyzm kierował dorosłymi i dziećmi. Z tego powodu ważne jest, aby rodzice wiedzieli, jak postępować, gdy dzieci przechodzą etap egocentryczny. Najlepiej zacząć od poznania kolejnych faz tego etapu:

Faza odkrywania

Podczas tej fazy dziecko uczy się na wszystkim wokół. Jeśli zauważy samolubne zachowanie, będzie je naśladować. Z tego powodu ważne jest nauczenie dziecka, jak się dzielić. W tym celu najlepiej dawać dobry przykład.

Faza rozwoju relacji

Właśnie wtedy rozwija się przywiązanie i przyjaźnie u dzieci. Według psychologa Paula-Alexandre Osterrietha, do 5 roku życia, dzieci nie odczuwają potrzeby dzielenia się rzeczami z innymi, ponieważ kiedy bawią się razem, nie mają na myśli wspólnego celu.

Jednak w wieku od 6 do 7 lat dziecko zaczyna rozumieć znaczenie współpracy. Oznacza to, że może dzielić się z innymi, rozwijając relacje.

Faza akceptacji

Podczas tej fazy dziecko powinno wykazywać oznaki opanowania odpowiednich umiejętności społecznych. Te zdolności i zachowania są przyswajane poprzez instrukcje, naśladownictwo, przygotowanie i praktykę. To właśnie do opanowania tych umiejętności powinni zachęcać wszyscy rodzice.

Kiedy zaczyna się etap egocentryczny u dziecka?

Kiedy dzieci stają się egocentryczne? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców.

Według wielu badań etap egocentryczny u dziecka pojawia się w wieku od 2 lub 3 lat. Dzieje się tak, ponieważ w ludzkiej naturze leży bycie egocentrycznym. Jednak rozwój umiejętności społecznych poprzez edukację i dobre wychowanie może to zmienić.

Od najmłodszych lat dzieci czują, że znajdują się w centrum swojego świata. Utrudnia to patrzenie na życie z perspektywy innych ludzi.

Etap egocentryczny -nastolatka robi selfie

Dzieci w tym wieku nie są w stanie okazywać empatii, ponieważ nie rozumieją, że ludzie wokół nich to także ludzie z własnymi opiniami i potrzebami.

Przejawy egocentryzmu u dzieci

Etap egocentryczny u dziecka zazwyczaj charakteryzuje się częstymi napadami złości. Wynika to z braku zrozumienia u najmłodszych, co w większości przypadków prowadzi do frustracji.

Napady złości, krzyki i obelgi służą dzieciom jako narzędzie do zdobycia tego, czego chcą. Ważne jest, aby pomóc im na tym etapie. W przeciwnym razie agresywne zachowania mogą stać się zbyt powszechne.

Co robić, gdy rozpocznie się etap egocentryczny u dziecka

Rodzice powinni zachować pozytywne podejście. Weź pod uwagę, że możesz wpływać na zachowania dziecka, zachęcając je do robienia właściwych rzeczy. Ale jak to zrobić?

Jeśli Twoje dziecko wpadnie w furię z powodów egocentrycznych, nie dawaj mu tego, czego chce, aby je uspokoić. Nie próbuj też rozpraszać go czymś innym.

Najlepiej jest zachować spokój i przekazać dziecku w możliwie najmniejszej liczbie słów, co powinno zrobić.

Gdy napad złości minie, wyjaśnij dziecku, czego od niego oczekujesz następnym razem. Aby ten sposób miał szansę zadziałać, niezbędna jest spokojna i pogodna atmosfera w domu.

Twoje dziecko nie oduczy się krzyczeć, żeby dostać to, czego chce, jeśli inni członkowie rodziny cały czas zachowują się w ten sam sposób.

Związek z umiejętnościami językowymi

Etap egocentryczny u dziecka zaczyna zanikać wraz z rozwojem umiejętności językowych. Zwykle następuje to w wieku około 4 lat.

Powodem tego jest to, że język pozwala dzieciom komunikować się z innymi, a zatem zrozumieć inne punkty widzenia. Prowadzi to do zwiększenia dojrzałości i zrozumienia.

nauka języka

Zachęcaj, nie zmuszaj

Zachęcanie, nie zmuszanie – to powinno być motto rodziców uczących swoje dzieci dzielenia się. Dzieci wychwytują zachowania i postawy swoich rodziców. Jedną z rzeczy, których dziecko powinno się nauczyć, jest to, że inni ludzie istnieją i także mają własne potrzeby. Brzmi jak oczywistość, ale nie należy tego lekceważyć.

Dlatego ważne jest, aby Twoje dziecko rozumiało, że dzielenie się z innymi może być przyjemne i interesujące. Jest to coś, czego będzie się uczyć przede wszystkim z Twojego przykładu.

Nie zobowiązuj dziecka

Rodzice nie powinni zmuszać swoich dzieci do rezygnacji z zabawek i rzeczy wbrew ich woli. Zamiast tego naucz młodego człowieka, że dzielenie się jest właściwą rzeczą.

Uczenie dzieci, aby coś robiły, jest inne niż zmuszanie ich do czegoś. Nie żartuj też z ich egoistycznego zachowania. Jeśli to zrobisz, dziecko poczuje się jeszcze bardziej odizolowane i niezrozumiane.

To tylko kilka wskazówek, jak zareagować na etap egocentryczny u dziecka. Ważne jest, aby pamiętać, że dzieci uczą się na przykładach z otoczenia, co jest dobre, a co złe. To jest coś, czego rodzice nie powinni zaniedbywać ani przyjmować za pewnik.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.