Efekt Batmana - co to jest i jaki ma wpływ na dzieci?

Efekt Batmana - co to jest i jaki ma wpływ na dzieci?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 08 marca, 2019

Efekt Batmana to strategia wykorzystywana do motywowania dzieci. W tym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat. Z pewnością okaże się to bardzo interesujące!

Efekt Batmana to zabawny i prosty sposób pokazania dzieciom, że są silniejsze, niż im się wydaje. W dzisiejszych czasach coraz trudniej uczyć dzieci wytrwałości i siły psychicznej. Z pewnością efekt Batmana pozwala dzieciom odkryć ważną umiejętność wytrwałości. To niesamowita strategia, która pomaga wielu dzieciom przejść przez najbardziej nudne zadania.

W rzeczywistości liczne badania wykazały, że efekt Batmana wpływa pozytywnie na dzieci. Pomaga im to wytrwać lepiej niż dzieci, które nie używają podobnej metody.

Stosowanie taktyk, które pomagają dzieciom uniknąć rozpraszania podczas pracy nad długoterminowymi celami, ma kluczowe znaczenie dla ich sukcesu. Tak dzieje się dzięki efektowi Batmana. Małe dzieci wyobrażają sobie, że są superbohaterami. Wykorzystują całą energię i motywację od wewnątrz, aby wykonywać czynność, której się podejmują.

Efekt Batmana i wytrwałość

Wytrwałość lub umiejętność dążenia do czegoś jest niezbędna do życia. Jest to szczególnie ważne dla dzieci. Przede wszystkim w tych czasach, kiedy istnieją technologie i możliwości natychmiastowego dostępu do niemal każdej formy rozrywki.

Biorąc pod uwagę trudności, jakie wywierają dzieci w nudnych zadaniach, efekt Batmana jest bardzo przydatną strategią. Działa prawie idealnie. Zasadniczo polega na motywowaniu dzieci, mówiąc im, aby zachowywali się jak superbohaterowie.

Dziewczynka w stroju superwoman

Małe dzieci, które bawią się poprzez udawanie i identyfikowanie się z pozytywnymi postaciami, mogą zwiększyć swoją wytrwałość. Nie zapominaj, że ta umiejętność pozwala im na regulację samych siebie, unikania rozpraszania uwagi i koncentrowanie się na celach i innych zamierzeniach.

Efekt Batmana pozwala dzieciom przejść do punktu widzenia trzeciej osoby i myśleć z perspektywy zewnętrznej. W rzeczywistości powoduje emocjonalne usunięcie siebie z tego, jak się czuli w danym momencie. Pomaga to w samoregulacji i większej wytrwałości.

Więcej wytrwałych dzieci przebranych za Batmana

Aby wyjaśnić działanie efektu Batmana u dzieci, pokażemy Ci badania, które zostały przeprowadzone w związku z tym tematem. Badania pokazują, że dzieci są bardziej wytrwałe, gdy są przebrane za swoich ulubionych superbohaterów.

Badacze przetestowali 180 dzieci w wieku od 4 do 6 lat za pomocą ćwiczeń komputerowych. Jednak maluchy mieli też okazję grać na iPadzie, jeśli byli znudzeni badaniem.

Badacze podzielili dzieci na trzy grupy. W pierwszym przypadku dzieci musiały pomyśleć o swoim występie i czy dały z siebie 100% podczas niego.

W drugim zostali poproszeni o myślenie o sobie w trzeciej osobie. Wreszcie, trzecia grupa musiała sobie wyobrazić, że byli superbohaterami.

Eksperyment wykazał, że dzieci z trzeciej grupy spędzały więcej czasu, nie rozpraszając się. Mogli pracować bez potrzeby zabawy z iPadem.

Możliwym wyjaśnieniem jest to, że kiedy dzieci udają superbohaterów, udają, że mają również ich nadludzkie moce.

“Efekt Batmana pozwala dzieciom odkryć ważną umiejętność wytrwałości. To niesamowita strategia, która pomaga wielu dzieciom przejść przez najbardziej nudne zadania.”

Czy mogę używać efektu Batmana w domu?

Bez wątpienia odpowiedź brzmi: tak. Możesz użyć efektu Batmana, aby zmotywować swoje dzieci do sprzątania ich pokoju lub do zakończenia jakieś czynności. W rzeczywistości może to być popchnięcie, którego potrzebują. A dodatkowo jest łatwe do wdrożenia.

Powinnaś sprawić, aby Twoje dziecko identyfikowało się z jedną z jego ulubionych postaci. Oczywiście upewnij się, że to ktoś, kto ciężko pracuje i jest dobrym wzorem do naśladowania.

Od tego momentu, gdy widzisz swoje dziecko borykające się z jakimś problemem, możesz zmotywować jd, mówiąc mu, aby wykonał swoją pracę tak, jak zrobiłby to jego ulubiony superbohater.

Dziecko przebrane za superbohatera

Możesz nawet bawić się wraz z nim i nazwać swoje dziecko imieniem swojego ulubionego superbohatera. To z pewnością wywoła ekscytację u Twojego malucha i sprawi, że poczuje się jeszcze bardziej zaangażowany.

W rzeczywistości Twoje dziecko może czuć się bardziej komfortowo bawiąc się w udawanie. Dzięki temu może działać lepiej niż zwykle.

Za każdym razem, gdy Twoje dziecko wytrwa do końca wykonania zadania z powodzeniem, rozwinie więcej siły psychicznej. Będzie gotowy do pokonania bardziej skomplikowanych wyzwań w przyszłości.

Krótko mówiąc, efekt Batmana jest jedną z najbardziej użytecznych metod motywowania dzieci z problemami z uwagą. Jak widać, ma wiele wspaniałych korzyści. Z pewnością będzie dobrze działać u Twojego maleństwa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • White, R. E., Prager, E. O., Schaefer, C., Kross, E., Duckworth, A. L., & Carlson, S. M. (2017). The “Batman Effect”: Improving Perseverance in Young Children. Child Development88(5), 1563–1571. https://doi.org/10.1111/cdev.12695
  • White, R. E., & Carlson, S. M. (2016). What would Batman do? Self-distancing improves executive function in young children. Developmental Science19(3), 419–426. https://doi.org/10.1111/desc.12314

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.