Dzieci to magiczne istoty. Mówmy im o tym

Dzieci to magiczne istoty. Mówmy im o tym

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2018

Mów do swoich dzieci tak, jakby były istotami magicznymi, stworzonymi z dobroci, obdarzonymi pokorą, szacunkiem i mądrością. Robiąc to i wierząc w to, zmusisz je do działania w ten sposób. Wyrosną na wspaniałe osoby, które będą kształtowane przez wartości, które wszczepiliśmy im za młodu.

Coś, o czym wie wiele matek i ojców, to fakt, że nie zawsze łatwo jest zaszczepić w dzieciach wartości. Cechy, które je określają to w zasadzie coś, co pozwoli im być pełnymi szacunku i szlachetności, a tym samym osiągnąć szczęście i dzielić się nim z innymi.

Zawsze podkreślamy na naszym blogu, że jedną z najważniejszych rzeczy w wychowaniu dzieci jest dawanie im dobrego przykładu. Jest jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia, o której powinniśmy pamiętać.

Mówimy tutaj o potrzebie bycia architektem mądrości, która wypływa z uczuć. Wiedzy, która pozwala kształtować serca i umysły. Maria Montessori powiedziała kiedyś: „musisz sadzić dobre pomysły w sercach dzieci, nawet jeśli tego nie rozumieją. Upływające lata będą odpowiedzialne za ich odszyfrowanie i rozkwitnięcie w ich sercach.”

Ta architektura jest tak wspaniała, że wymaga całej naszej energii i czasu. Jest to jednak codzienny wysiłek, któremu warto poświęcić swoje życie, nadzieje i marzenia.

Nauczymy Cię jak to robić.

Twoje dzieci są magiczne. Pozwól im zobaczyć, poczuć i uwierzyć, że są wyjątkowe

Magiczne dzieci

Uświadomienie dzieciom, że są wyjątkowe nie oznacza jednocześnie przekonywania ich, że są lepsze od innych. Pozwala im to patrzeć na świat z pewnością, wiedząc, że są kochane, zdolne do walki o swoje marzenia. Pokazuje im, że mają coś do powiedzenia i mogą budować swoją pewnośc siebie dzień po dniu.

Zwróć uwagę na te proste strategie i codzienne działania, które pozwolą im osiągnąć wewnętrzną siłę i sprawić, że poczują się cenne i wyjątkowe:

  • Nadaj wartość i znaczenie wszystkiemu co mówi twoje dziecko. Chwal je, jeżeli robi coś dobrze i unikaj krytykowania oraz karania za jego błędy. Kiedy robi coś źle, pomóż mu zmienić jego zachowanie przekazując mu swoją pewność siebie.
  • Chwal swoje dziecko publicznie.
  • Wzbogać jego wyobraźnię, zaoferuj mu możliwość nauki, która będzie mu sprawiać przyjemność.

Pokora i życzliwość, dwa korzenie, które pomagają Twojemu dziecku wzrastać

Nauka bycia skromnym pozwoli twojemu dziecku lepiej radzić sobie z frustracją. Nauczy go to również dzielenia się, nie wywyższania się ponad innych i myślenia o nich. Załagodzi czas od dwóch do sześciu latek, kiedy to dzieci są wyjątkowo egocentryczne.

Bycie życzliwym to nie tylko kwestia obywatelskiej świadomości – to wartość, z jaką rośniemy jako ludzie i jest związana z pokorą.

W przypadku bycia skromnym, bardzo ważne jest codzienne dawanie przykładu przez rodziców. Nie zapomnij, że życzliwość jest przekazywana poprzez to jak mówimy, ton głosu i sposób traktowania innych.

Aby zaszczepić w dziecku życzliwość spróbuj zastosować następujące rady:

  • Naucz je mówić „dziękuję” i znaczenia tego wyrazu w codziennym życiu.
  • Naucz je dzielenia się, czekania na swoją kolej oraz szacunku dla innych. Naucz je zrozumieć, że „moje” i „twoje” może stać się „nasze”.
  • Pozwól im bawić się z innymi dziećmi od najmłodszych lat. Ta interakcja z rówieśnikami pomoże mu nauczyć się dzielić pomysłami, gustami i preferencjami.

Twoje dzieci są mądre. Zaszczep w nich miłość do nauki

Magiczne dzieci

Ciekawe dziecko jest chłonnym dzieckiem. Dzieci, które mogą swobodnie wchodzić w interakcje, prosić, zwracać się do nas w sprawie ich wątpliwości i zainteresowań, lubią się uczyć. Musimy wspomagać u nich tę wartość.

Oczywiste jest, że nie wszystkie dzieci uczą się w tym samym tempie. Każde dziecko ma własne zainteresowania i różne umiejętności. Pamiętaj jednak, że wszystkie dzieci są mądre i mają wrodzoną zdolność interakcji ze światem. Mają zdolność ekscytowania się i dostrzegania rzeczy z innej perspektywy niż my, jako dorośli którzy tą umiejętność zatraciliśmy.

Powinniśmy wzmocnić ten dar szlachetność i magię, które pozwalają cieszyć się rzeczami z tak wyjątkową intensywnością. Dziecko, które czuje się dobrze, jest wspierane przez rodziców, kochane i cenione za wszystko co robi, będzie dzieckiem które lubi naukę. Niewątpliwie takie dziecko będzie nadal zwiększać swój potencjał.

Pamiętaj, aby każdego dnia przypominać swojemu dziecku, że jest magiczne, skromne i wyjątkowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.