Czego nauczyć dziecko w jego pierwszych pięciu latach życia
Część rodziców stoi na stanowisku, że uczenie dzieci jakichkolwiek wartości w pierwszych pięciu latach życia jest niemożliwe i ogólnie bezcelowe. Jest to jednak pogląd błędny, gdyż pierwszych pięć lat życia dziecka często ma ogromny wpływ na jego charakter w dorosłym życiu.
W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą, czego nauczyć dziecko w pierwszych pięciu latach życia.
Jeśli twoje dziecko jest w takim wieku zapamiętaj poniższe wartości. I koniecznie przekaż je dziecku. Im szybciej zaczniesz nad tym pracować, tym szybciej twoje dziecko będzie według nich postępować.
Wartości w pierwszych pięciu latach życia – uczciwość
Najlepszym sposobem na zaszczepienie w dziecku uczciwości jest pokazanie jej na własnym przykładzie. Jeśli dziecko przyłapie cię na kłamstwie i dodatkowo będziesz się próbowała od niego wymigać, dziecko będzie zdezorientowane. Nauczy się wówczas, że kłamanie nie jest niczym złym. Będzie traktowało kłamstwo jako normalne zachowanie, któremu nie należy poświęcać dużo uwagi.
Jeśli dowiesz się, że twoje dziecko okłamało cię, nie reaguj zbyt przesadnie. W prostych słowach i na spokojnie wytłumacz mu, dlaczego mówienie prawdy jest ważne.
Z kolei jeśli przyłapiesz je na mówieniu kłamstwa przerwij mu i wyraźnie powiedz, że wiesz że właśnie mówi nieprawdę. Poproś o powiedzenie prawdy. Dzięki temu nauczy się, że kłamstwo nie ma sensu i że zawsze należy być uczciwym.
Dzieci w pierwszych pięciu latach życia tak naprawdę mówią raczej niewinne kłamstewka. Problem polega na tym, że jeśli pozwolisz nawet na takie błahe kłamstwa, dziecko wyrobi sobie pewne przyzwyczajenie, którego później trudno będzie je oduczyć.
Wartość druga – sprawiedliwość
Ile razy nakłaniałaś kilkulatka do przeproszenia za złe zachowanie? A ile razy ponosiło ono konsekwencje bycia niegrzecznym? Sprawiedliwość to kolejna wartość, którą należy przekazać dziecku w jego pierwszych pięciu latach życia.
Uczenie dziecka sprawiedliwości polega na pokazaniu mu, że każde zachowanie ma konsekwencje. Rodzice ignorujący niegrzeczne zachowanie dziecka uczą go, że w takim zachowaniu nie ma nic złego. I dlatego później, gdy dziecko dorośnie i będzie musiało zmierzyć się z życiem, nie będzie potrafiło postępować z ogólnie przyjętymi normami.
Wartość trzecia – determinacja
Zachęcanie dziecka do podejmowania nowych wyzwać pomaga mu rozwinąć pewność siebie i determinację w dążeniu do celów. Ta kolejna wartość, którą należy nauczyć dziecko w pierwszych pięciu latach życia, pozwoli mu stawiać czoła trudnym sytuacjom w dorosłym życiu.
Najlepszą metodą, aby wpoić ją dziecku jest umiar w nagradzaniu go. Oczywiście należy zauważać każde właściwe postępowanie i je za nie pochwalić. Ostrożnie trzeba jednak podchodzić do dawania mu nagród.
Na przykład, jeśli za każde zjedzone warzywo dasz dziecku cukierka, nie będzie ono traktować jedzenia warzyw jako swojego obowiązku. To czego się nauczy to to, że danie mu cukierka jest obowiązkiem twoim. Dlatego zamiast tego, zachęcaj dziecko do właściwego postępowania i do wywiązywania się ze zobowiązań. Sport służy pobudzaniu takiej postawy, zatem namawiaj dziecko do sportowych aktywności.
Wartość czwarta – wyrozumiałość
Następną wartością, którą trzeba przekazać dziecku w ciągu jego pierwszych pięciu lat życia jest myślenie o innych ludziach i szanowanie ich uczuć. Wszyscy żyjemy wśród ludzi i z ludźmi, dlatego nie możemy o nich nie dbać.
Twoje dziecko musi zrozumieć, że to co robi czy mówi może sprawić komuś przyjemność lub go zranić. W tej drugiej sytuacji należy dziecku wytłumaczyć, dlaczego jego zachowanie było niestosowne. Powinnaś przy tym pamiętać, że dziecko nie znało wagi swojego zachowania. Dlatego twoim obowiązkiem jest wytłumaczenie w spokojny sposób co było niewłaściwego w jego zachowaniu.
Poproś, żeby dziecko postawiło się w sytuacji skrzywdzonej osoby. Niech się zastanowi co by wówczas myślało, jak się czuło? Czy chciałoby, żeby wobec niego ktoś zachował się w taki sam sposób? Rozmawiaj z dzieckiem otwarcie, a szybko zauważysz, że twoje dziecko wszystko rozumie. Nie będzie wymagało długiego okresu czasu ani dużego wysiłku, aby dziecko samo stało się wyrozumiałe wobec innych.
Wartość piąta – miłość
Rodzice myślą często, że dla dzieci miłość jest oczywistym zjawiskiem. Zasadniczo jest to prawda, ale i tak trzeba o tym z dzieckiem rozmawiać i wyjaśniać mu, że każda ze stron powinna dawać od siebie to uczucie. Kiedy mówisz swojemu dziecku, że je kochasz, jest to dla niego czymś absolutnie wyjątkowym.
Gdy okazujesz mu miłość, dziecko uczy się od ciebie tego pozytywnego uczucia i tego, jak przekazać je innym. Dlatego nie obawiaj się przytulać i całować swoje maleństwo. Ono tego potrzebuje, żeby czuć się bezpiecznie i wyjątkowo.
To już wszystkie wartości, o których przekazaniu dziecku musisz pamiętać już od jego pierwszych lat życia. Nie ignoruj ich – będą one fundamentem, na którym twoje dziecko będzie budować swoje dalsze, szczęśliwe życie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Candro, V. I. K. T. O. R. (2009). Valores morales para niños. http://imagenes.mailxmail.com/cursos/pdf/7/valores-morales-ninos-26917.pdf
- Fragoso Fernández, E., & Canales Rodríguez, E. L. (2009). Estrategias educativas para la formación en valores desde la educación informal de la familia. Educere, 13(44), 177-185. http://www.scielo.org.ve/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1316-49102009000100021
- Haydon, G. (2003). Enseñar valores: un nuevo enfoque (Vol. 39). Ediciones Morata.
- Schiller, P., Bryant, T., & Caso, J. (2001). Cómo enseñar los valores a los niños.