Zdrowe nawyki związane ze snem: od 0 do 3 miesięcy
Zdrowe nawyki związane ze snem to zwyczaje, które wpajasz swojemu nowonarodzonemu dziecku między zerowym a trzecim miesiącem jego życia. Zdrowe nawyki związane ze snem mają na celu zapewnienie dziecku odpoczynku i należytej – niezbędnej mu – regeneracji.
Nie chodzi tu tylko o same godziny snu, ale też o czynności poprzedzające spanie oraz to, co robimy w jego trakcie. Zdrowe nawyki związane ze snem tworzy się już od samego momentu narodzin.
Godziny snu dziecka
Noworodki wydają się spać praktycznie przez cały czas, prawda? Spędzają one na śnie około 15 godzin dziennie. Mimo wszystko ich sen nie jest aż tak uporządkowany i w ciągu całego dnia dzieli się na okresy snu trwające od pół godziny aż do czterech godzin.
Niektórym dzieciom noc myli się z dniem, ponieważ śpią z rana, przez co nad ranem są przebudzone. Z biegiem tygodni jednak zdrowe nawyki snu zaczynają zaznaczać różnicę między dniem a nocą i ustala się rytm dobowy dziecka.
Istnieje również wierzenie, że aby dziecko spało smacznie, należy je zmęczyć.
W pierwszych tygodniach życia nie jest to konieczne, ponieważ dzieci będą zwyczajnie podążać za tym samym rytmem, jaki miały w łonie matki. Z biegiem czasu jednak będzie konieczne zwiększenie dziecku aktywności w godzinach dziennych, aby w nocy spało ono przez dłuższy czas.
Choć nie możemy oczekiwać, że dziecko w wieku od 0 do 3 miesięcy nauczy się zdrowych zwyczajów i będzie ich przestrzegać na własną rękę, możemy je stopniowo przyzwyczajać, aby nauczyć tego, co korzystne dla ich zdrowia. Owoce tego zbierzemy w późniejszym wieku.
Zdrowe nawyki związane ze snem: od 0 do 3 miesięcy
Aby wpoić swojemu dziecku w wieku od 0 do 3 miesięcy zdrowe nawyki związane ze snem, na naszym blogu Jesteś Mamą zaproponujemy Ci kilka zwyczajów, o które warto zadbać:
Ustal rutynę snu
W godzinach nocnych ubierz dziecko w odpowiednią odzież, zaśpiewaj mu tę samą piosenkę, zgaś światło i powiedz dziecku: “dobranoc”. Dziecko wcale nie zrozumie Twoich słów, ale krok po kroku połączy słyszaną frazę z kładzeniem się spać.
W godzinach dziennych możesz włączyć dziecku muzykę, położyć dziecko w pokoju z otwartymi oknami i powiedzieć mu: “Czas spać”.
Nigdy nie zaburzaj godzin snu
Zdrowe nawyki związane ze snem obejmują również to, by kłaść spać dziecko o określonej godzinie. Nawet jeśli wydaje Ci się, że niemowlę nie jest śpiące, a mimo wszystko nadszedł czas snu, trzeba pokazać to dziecku poprzez odpowiednie zachowania.
Kładź dziecko spać w ustalonym miejscu
Jeżeli w ciągu dnia chcesz położyć dziecko w specjalnej kołysce a w nocy w nieco szerszym łóżeczku, za nic w świecie nie zmieniaj później tej rutyny. Zdrowe nawyki związane ze snem obejmują również ustalenie dziecku różnicy między snem w ciągu dnia a snem nocnym.
Nigdy nie kładź dziecka spać w swoim łóżku
Istnieje wiele zagrożeń, na jakie wystawia się dziecko, gdy kładzie się je w łóżku rodziców. Fakt, że każdej nocy leży ono między rodzicami, negatywnie wpływa również na jakość ich związku – nie można pomijać tego elementu.
Unikaj usypiania dziecka w ramionach
Choć trzymanie dziecko w ramionach podczas gdy to śpi jest przeżyciem niezwykle przyjemnym, nie jest to zdrowy i korzystny nawyk.
Połóż dziecko w jego łóżeczku, zaśpiewaj mu, poklep je nieco po pleckach lub po pupce, ale wyjdź z pokoju zanim dziecko całkiem zaśnie. Naucz je też przesypiać całą noc.
Nie czekaj, aż dziecko będzie bardzo zmęczone, żeby położyć je spać
Kiedy dziecko jest bardzo zmęczone i wycieńczone, może stać się bardzo drażliwe i wpaść w histeryczny atak płaczu. Przez to jeszcze trudniej będzie mu zasnąć i negatywnie wpłynie to na jakość wypoczynku.
Zaznacz różnicę między dniem i nocą
W godzinach dziennych kładź dziecko w innym pokoju i w innym łóżeczku. Utrzymaj też nieco światła w pokoju. Nie unikaj dziennych hałasów i zwykłych odgłosów wynikających z prowadzenia normalnego życia.
W godzinach nocnych z kolei zrób coś wprost przeciwnego: nie włączaj światła i postaraj się nie hałasować. Mów do dziecka niewiele i po cichu, nie rozśmieszaj go ani nie stymuluj nadmiernie.
Pamiętaj, że niektórych rzeczy uczymy się dopiero kiedy stajemy się mamą. Jedną z nich są zdrowe nawyki związane ze snem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bilbao, Á. (2017). Todos a la cama: Cómo ayudar a tu bebé a dormir con amor y confianza. Plataforma.
- Jové, R. (2006). Dormir sin lágrimas: dejarle llorar no es la solución. La esfera de los libros.
- Kimelman, M., & González, L. (2013). Psicopatología del bebé. Psiquiatría del Niño y del Adolescente, 2, 337-432. http://www.psiquiatriasur.med.uchile.cl/documentos/PSICOPATOLOGIA%20DEL%20BEBE.pdf
- Ugarte Libano, R. (2011). El sueño en el primer año de vida:¿ Cómo lo enfocamos?: Presentación. Pediatría Atención Primaria, 13, 91-93. http://scielo.isciii.es/pdf/pap/v13s20/seminario01.pdf
- Zamora, T., Pin, G., & Dueñas, L. (2014). El Papel de la matrona en la higiene del sueño del futuro bebé. Introducción al sueño y claves principales en la prevención de riesgos durante el sueño del bebé. Matronas Profesion, 2014, vol. 15, num. 1, p. 28-31. https://core.ac.uk/download/pdf/71047784.pdf