Psychologiczne korzyści z masażu dziecka - poznaj je!

Masowanie dziecka ma wiele korzyści dla jego rozwoju fizycznego, ale także pozytywnie wpływa na jego zdrowie emocjonalne i twoje.
Psychologiczne korzyści z masażu dziecka - poznaj je!
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Niektóre matki uważają, że spędzanie czasu każdego dnia na masażu dziecka jest czymś naturalnym. Inne nie, i to jest całkowicie normalne. Jednak ta praktyka może być bardzo pozytywna dla Was obojga. Być może już wiesz, że w ten sposób wspomagasz krążenie krwi dziecka i wzmacniasz jego układ odpornościowy.

Możesz także złagodzić jego dyskomfort w żołądku i ból związany z ząbkowaniem. Ale dzisiaj chcemy porozmawiać o psychologicznych korzyściach płynących z masażu dziecka.

Psychologiczny i emocjonalny rozwój dzieci w pierwszych miesiącach życia jest ściśle związany z interakcjami, jakie mają one z rodzicami. Masaże to chwila intymności i połączenia, która może bardzo pozytywnie wpłynąć na więź między nimi. Ponadto matka może również czerpać z tych chwil ogromne korzyści. Dlatego.

Psychologiczne korzyści płynące z masażu dziecka

Matka masuje swoje nowo narodzone dziecko.

Masaż wprowadza dziecko w stan odprężenia

Łono matki to bezpieczna, ciepła i wygodna przestrzeń, w której dzieci czują się chronione i mają stały kontakt z matką. Po urodzeniu przybywają do wrogiego świata, pełnego jasnych świateł, intensywnych dźwięków, w którym zaczynają odczuwać głód, strach lub samotność, której nigdy wcześniej nie doświadczyły.

Masaże przywracają im część tej więzi z matką, pozwalając im cieszyć się jej obecnością, jej dotykiem i jej miłością. A to w połączeniu z pieszczotami wprowadza bardzo korzystny dla dziecka stan wyciszenia i odprężenia.

Promuje rozwój dziecka

Podczas masażu niemowlęta otrzymują od matek uwagę, stymulację i czułość. Sprzyja to rozwojowi zdrowej samooceny. Masaż sprawia, że czują się ważne, wartościowe, zasługujące na miłość i troskę. Zwiększa również ich uwagę i zdolność do odnoszenia się do otoczenia.

Wzmacnia więź przywiązania, jedną z psychologicznych korzyści płynących z masażu dziecka

Więź przywiązania określa rodzaj relacji nawiązanej na poziomie emocjonalnym między matką a dzieckiem. Pośredniczy w tym interakcja między nimi, więc im częstsze i bardziej satysfakcjonujące masaże, tym lepsza jakość więzi.

Masując swoje dziecko, zapewniasz wysokiej jakości opiekę, która sprawia, że dziecko czuje się kochane. Podobnie kontakt „skóra do skóry” pomaga matce i dziecku doświadczyć zwiększonego wydzielania oksytocyny (tak zwanego hormonu miłości). To wzmacnia więź i generuje przyjemne uczucie dobrego samopoczucia.

Pozwala kobietom przystosować się do macierzyństwa

Stanie się matką to proces. Nie jest to coś, co można osiągnąć z dnia na dzień lub nauczyć się całkowicie w momencie narodzin dziecka. Kobieta musi przystosować się do nowej roli, poznać swoje maleństwo i nauczyć się je rozumieć.

Jedną z psychologicznych korzyści płynących z masażu dziecka jest to, że pozwala on matce na interakcję z dzieckiem, obserwowanie jego gestów i reakcji, a także zaczyna je ona trochę lepiej rozumieć. To przyjemna czynność, która pozwala im dogłębnie się poznać.

Masaż daje poczucie spełnienia

Dla mamy najważniejsze jest dziecko. Dlatego chce jak najlepiej zaopiekować się swoim dzieckiem. Jednak nie zawsze wie, jak się zachować lub co może zrobić dla swojego dziecka.

Matka masująca swoje dziecko

Masując dziecko, wspierasz jego rozwój fizyczny, poznawczy i emocjonalny, poprawiając jego zdrowie, dając mu uczucie, zachętę i komfort. Świadomość, że wnosisz tak pozytywny wkład w dobre samopoczucie swojego malucha, może dać ci przyjemne poczucie spełnienia i zwiększyć zaufanie do swoich zdolności jako matki.

Jak uzyskać psychologiczne korzyści z masażu dziecka?

Możesz zacząć masować swoje dziecko już w pierwszym miesiącu życia. Możesz wybrać różne pory dnia. Ważne jest to, że zarówno Ty, jak i Twój maluch jesteście otwarci w tym czasie. Pamiętaj, że to czas radości. Jeśli więc któreś z was jest zbyt zmęczone, rozdrażnione lub zdenerwowane, lepiej poczekać na inny moment.

Celem nie jest postrzeganie tego jako obowiązku, ale jako prezent dla siebie nawzajem i Waszej więzi. Większość dzieci lubi masaże po kąpieli, przed snem lub po przebudzeniu. Możesz jednak poeksperymentować, aby dowiedzieć się, która godzina najlepiej odpowiada Waszym potrzebom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.