Pozycja do spania - jaka jest najlepsza dla małych dzieci?

Pozycja do spania - jaka jest najlepsza dla małych dzieci?
Elena Sanz Martín

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz Martín.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Pozycja do spania to niezmiernie ważna kwestia w rozwoju i trosce o zdrowie Twojego dziecka. Gdy w końcu przychodzi ono na świat i trzymasz je w swoich ramionach, kiedy zabierasz je ze szpitala do domu i spełniają się wszystkie Twoje wyobrażenia na ten temat… z całą pewnością pojawia się też całe mnóstwo pytań i wątpliwości.

Jedną z nich jest właśnie: jaka jest najlepsza pozycja do spania dla maluszka? Prawdopodobnie zastanawiasz się nad tym, ponieważ chcesz uniknąć jakiegokolwiek ryzyka i zapewnić dziecku bezpieczeństwo oraz komfort.

To całkiem normalne, że bardzo chcemy wiedzieć, czy zapewniamy naszemu dziecku należytą opiekę i pielęgnację. Chcemy przecież zagwarantować dobre samopoczucie tej maleńkiej osóbki, która jest tak delikatna i w zupełności od nas zależna. Dlatego właśnie należy do minimum zredukować jakikolwiek czynnik stwarzający ryzyko.

W tym przypadku mamy na myśli rutynę związaną z kładzeniem dziecka do łóżka. Jeśli wiesz, że pozycja do spania Twojego dziecka jest odpowiednia, sama też będziesz spokojnie spać i zregenerujesz siły.

W kwestii snu niemowląt mamy obawiają się zwłaszcza dwóch kwestii. Pierwszą z nich jest zespół nagłego zgonu niemowląt, znany również jako śmierć łóżeczkowa. Drugi problem to równie niebezpieczny refluks u niemowląt. We wszystkim tym niezwykle ważną rolę odgrywa właśnie pozycja do spania dzieci.

W 90% przypadków dzieci dotkniętych zespołem nagłego zgonu niemowląt wystąpił on między 2 a 6 miesiącem życia dziecka. Po ukończeniu pierwszego roku ryzyko spada gwałtownie.

Pozycja do spania dzieci – czynniki ryzyka

Mama i dziecko w łóżeczku - pozycja do spania dla dzieci

Jeśli chodzi o zespół nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt, przyczyny zjawiska nie są jeszcze znane. Jest to zjawisko dotykające dzieci do pierwszego roku życia w sposób nagły i bez konkretnej przyczyny. Bardzo często nawet sekcja zwłok nie jest w stanie wykazać przyczyny zgonu.

Zdaniem ekspertów śmierć łóżeczkowa może mieć związek z zaburzeniami pracy układu oddechowego i sercowego dziecka. Nie dysponuje się jednak dokładnymi danymi na ten temat.

Inną kwestią niepokojącą wiele świeżo upieczonych mam jest refluks żołądkowy u najmłodszych. Bardzo często przyczyną tego zjawiska jest niedostateczne wykształcenie się układu trawiennego. Ryzyko, jakie ze sobą niesie to zakrztuszenie się a czasem nawet uduszenie treścią żołądkową.

Pozycja do spania dla dzieci – fakty i mity

Śpiące dziecko

Przez wiele lat sądzono, że najlepsza pozycja do spania dla dzieci to pozycja na brzuszku. Dzięki temu można uniknąć refluksu i zakrztuszenia się a w razie wymiotów łatwo jest pozbyć się zawartości z ust. Okazuje się jednak, że ta pozycja do spania tylko zwiększyła liczbę przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej i skłoniła lekarzy do dokładniejszych badań.

Z tego powodu obecnie lekarze zgodnie twierdzą, że najlepsza pozycja do spania dla najmłodszych to pozycja na plecach. Odkąd wprowadzono to w czyn, znacznie zmniejszyła się liczba przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej.

Istnieją też inne kroki, jakie możesz podjąć, by możliwie jak najlepiej zadbać o swoje dziecko podczas jego snu:

  • Wybierz twardy materac. Nie kładź dziecka spać na miękkim podłożu.
  • Do ukończenia około roczku nie zakrywaj dziecka kołdrą ani kocykiem. Lepiej ubierz malucha w piżamkę dostosowaną do pogody i lokalnej temperatury.
  • Upewnij się, że w pokoju dziecka panuje odpowiednia temperatura i że jest on odpowiednio wentylowany. Zbytnie zakrywanie i otulanie dziecka może spowodować przegrzanie organizmu.
  • Upewnij się, że dziecko nie wdycha dymu papierosowego.
  • Wybieraj możliwie jak najprostszą pościel wykonaną z bawełny. Niektórzy decydują się nie używać nawet prześcieradła ani etui ochronnego na kołyskę.
  • Jeżeli decydujesz się na poduszkę dla dziecka, upewnij się, że jest ona w odpowiednim rozmiarze dostosowanym do wieku malucha. Istnieją poduszki specjalnie zaprojektowane z myślą o noworodkach, aby uniknąć refluksu – mają one specjalny kąt aby uniknąć ryzyka.
  • Niektórzy pediatrzy zalecają nawet, żeby dziecko nie spało z rodzicami. Podczas oddychania wydychamy bowiem dwutlenek węgla i nie jest korzystne, żeby dziecko go wdychało. Jest to jednak decyzja osobista.

Jeśli będziesz pamiętać o tych wskazówkach w kwestii, jaką jest pozycja spania dla dziecka, zapewnisz mu bezpieczny, regenerujący sen. Będzie mu wygodnie a jednocześnie zniwelujesz jakiekolwiek zagrożenia i ryzyko. A nie ma przecież nic cenniejszego niż świadomość rodziców, że ich dziecko jest bezpieczne i rośnie zdrowo!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Olmedo, J. O., Visus, F. S. V., Pérez-Nievas, A. Z., Zubiri, S. B., Urdiroz, A. O., Campistegui, D. V., & Grimá, G. G. (1996). Cambio de postura y disminución de la tasa de mortalidad por muerte súbita infantil en Navarra. An Esp Pediatr45, 161-166.
  • Guevara, G., & TOLEDO, M. (2011). Reflujo gastroesofágico en pediatría. Revista chilena de pediatría82(2), 142-149.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.