Plusy i minusy karmienia piersią – poznaj je sama

Plusy i minusy karmienia piersią – poznaj je sama

Ostatnia aktualizacja: 29 lipca, 2018

Karmienie piersią stanowi podstawę żywienia dla dzieci. Jest kluczowe dla ich zdrowia. Dlatego też należy poznać plusy i minusy karmienia piersią.

Amerykańska Akademia Pediatrów (AAP), Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne (AMA), Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyków (ADA) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważają, że mleko z piersi mamy to najlepsza dieta dla dziecka, mimo tego, że wiele osób zna plusy i minusy karmienia piersią. Mleko mamy pomaga zwalczać infekcje, zapobiega powstawaniu alergii i chroni przed chorobami przewlekłymi.

Jednak wszystko ma swoje zalety i wady. Czytaj dalej, by odkryć plusy i minusy karmienia piersią.

Plusy i minusy karmienia piersią

Karmienie piersią jest zdrowe dla dziecka

Mleko z piersi mamy wywiera pozytywny wypływ na dietę dziecka. Jest w pełni polecane do karmienia noworodka i praktycznie niezbędne dla jego zdrowia.

To tylko kilka z wielu zalet karmienia piersią:

  1. To najlepsza opcja odżywcza dla dziecka. Niektórzy eksperci uznają mleko mamy za najlepsze źródło wartości odżywczych dla malucha.
  2. Pomaga zwalczać infekcje i inne niepożądane stany. Dziecko karmione piersią łapie mniej infekcji, bo mleko mamy wzmacnia jego system immunologiczny. Pomaga również złagodzić takie choroby jak zapalenie ucha, biegunka, infekcje układu oddechowego i zapalenie opon mózgowych.
  3. Jest bogate w składniki odżywcze i poprawia trawienie. Dzieci jedzące mleko z piersi mamy mają mniej problemów z trawieniem. Posiada również wiele witamin i minerałów kluczowych dla dziecka.
  4. Mleko mamy ma różne smaki. Ponieważ przez cały dzień mama je różne pokarmy, aby wytwarzać mleko, może mieć różne smaki. Dzięki temu dziecko przyzwyczaja się do różnych potraw.
  5. Niektóre badania sugerują, że jedzenie mleka z piersi mamy sprawia, że dziecko jest mądrzejsze. Dziecko karmione mlekiem mamy dostaje odrobinę więcej składników wpływających pozytywnie na mózg niż dziecko karmione mlekiem modyfikowanym.
  6. Karmienie piersią jest również korzystne dla mamy. Gdy mama karmi dziecko piersią traci kalorie, czuje się pewniejsza siebie, a niektóre badania wskazują, że ma mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi.
  7. Karmienie piersią wzmacnia więź między matką a dzieckiem. Niektóre mamy twierdzą, że kontakt z gołą skórą dziecka pomaga nawiązać wyjątkową relację z maluszkiem.
    Twarz śpiącego niemowlęcia w zbliżeniu

Karmienie piersią ma również wady

Chociaż mleko z piersi mamy niesie za sobą wiele korzyści, karmienie piersią ma również kilka wad. Oto one:

  1. Może powodować ból i dyskomfort. Karmienie piersią może być z początku nieprzyjemne, bo mama może odczuwać ból, gdy dziecko ssie. Nie powinien być dłuższy niż minuta przy każdym karmieniu, ale jeśli jest stały i tępy oraz nie przechodzi, może wskazywać na infekcję.
  2. Mama musi przestrzegać określonej diety, gdy karmi piersią. Na przykład nie powinna jeść ryb zawierających dużą ilość rtęci.
  3. Mama ma mniej elastyczny rozkład dnia. Jeśli nie karmisz dziecka piersią i w jakimkolwiek momencie nie będziesz w stanie dać mu mleka, możesz zawsze zostawić partnera lub krewnego z butelką, aby można było nakarmić dziecko.
  4. Częste karmienie. Dziecko, które pije sztuczną mieszankę mleka, wymaga mniejszej liczby karmień, bo sztuczne mleko jest trudniejsze do strawienia niż mleko z piersi.
  5. Mama zawsze musi dbać o to, co je. Jeśli mama nie karmi piersią, nie musi się tym aż tak przejmować.
Dziecko ssące pierś mamy - plusy i minusy karmienia piersią

Miłość macierzyńska jest zawsze wspaniała, ale staje się boska, gdy połączy się z podziwem względem kochanego dziecka.

-Angel Ganivet-

Kilka podpowiedzi

  1. Zaleca się kontynuowanie karmienia piersią do momentu ukończenia pierwszego roku życia, ale może również trwać dłużej.
  2. Mleko modyfikowane do zdrowy zamiennik. Dostarcza dziecku potrzebnych składników odżywczych, by rosło zdrowo.
  3. Sama podejmij decyzję o tym, czy karmić dziecko piersią, czy też nie. Przedstawione plusy i minusy karmienia piersią pomogą Ci dokonać tego bardzo osobistego wyboru.

Znasz już plusy i minusy karmienia piersią. Decyzja o tym, czy się go podejmiesz czy nie, zależy jedynie od Ciebie. Ważne, byś miała odpowiednie informacje i wybrała to, co najlepsze dla Twojego dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jost T., Lacroix C., Braegger C., Chassard C., Impact of human milk bacteria and oligosaccharides on neonatal gut microbiota establishment and gut health. Nutr Rev, 2015. 73 (7): 426-37.
  • Plaza Díaz J., Fontana L., Gil A., Human milk oligosaccharides and immune system develpment. Nutrients, 2018.
  • May PA., Hasken JM., Blankeship J., Marais AS., et al., Breastfeeding and maternal alcohol use: prevalence and effects on child outcomes and fetal alcohol spectrum disorders. Reprod Toxicol, 2016.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.