Odruch spadochronowy: jak go rozpoznać

Odruch spadochronowy: jak go rozpoznać

Ostatnia aktualizacja: 03 września, 2018

Odruchy u niemowląt są odpowiedzią motoryczną na określone bodźce. Kolejno kształtujące się odruchy są główną oznaką rozwoju układu nerwowego. Odruch spadochronowy jest jednym z takich odruchów.

Reakcje u niemowląt pojawiają się zwykle w pierwszych miesiącach życia i znikają, gdy mózg jest dojrzały.

Najczęstszym odruchem jest odruch ssania, odruch kroczenia i niezbyt dobrze znany, ale równie ważny, odruch spadochronowy.

Czym jest odruch spadochronowy?

Odruch spadochronowy to reakcja ochronna pojawiająca się około 5 miesiąca życia.

Odruch ten możesz zaobserwować, gdy chwycisz dziecko pod pachami i uniesiesz je w pozycji pionowej. W takiej sytuacji dziecko powinno szybko odwrócić się na brzuch, jakby rzucało się na powierzchnię.

Jest to reakcja motoryczna polegająca na wysunięciu ramion w celu złagodzenia upadku. Odruch spadochronowy utrzymuje się przez całe życie.

Skąd u dzieci odruch spadochronowy?

Odruch spadochronowy jest jednym z prymitywnych odruchów człowieka. Odruchy prymitywne są kontrolowane przez centralny układ nerwowy i mają na celu zapewnienie przetrwania w pierwszym roku życia.

Pierwsze odruchy pierwotne kształtują się w łonie matki i rozwijają się wraz z ruchami typowymi dla każdego wieku. Dlatego te odruchy powstają w wyniku działania bodźców ze świata zewnętrznego.

Są to mimowolne ruchy, które z czasem zanikają.

Zmiana pieluchy - dziecko wyciąga ręce do mamy

Jak poznać, czy dziecko rozwinęło odruch spadochronowy

Najlepszym sposobem na zbadanie rozwoju odruchu Twojego dziecka jest comiesięczna konsultacja z pediatrą.

Jednak możesz spróbować samodzielnie ocenić, czy Twoje dziecko wykształciło odruch spadochronowy, sprawdzając, czy przejawia następujące reakcje:

  • Unieś i obniż dziecko do miejsca, w którym jego stopy i ciało mogą swobodnie się oprzeć. Obserwuj natychmiastową postawę przedłużenia ciała i niewielki obrót nóg. Można to łatwo zaobserwować po piątym miesiącu życia.
  • Aby obserwować boczny odruch spadochronowy, pozwól dziecku usiąść tak, aby jego nogi zwisały. Delikatnie odsuń dziecko na bok i obserwuj, jak szybko wyciąga rękę, aby uniknąć upadku. Odruch ten można zauważyć przed ukończeniem 6 miesiąca.
  • Odruch przedni można zaobserwować, gdy dziecko jest popychane do przodu i szybko rozkłada ramiona, aby uchronić się przed zranieniem. Ten poziom odruchu spadochronowego obserwuje się zwykle między 7 a 8 miesiącem życia.
  • Kolejna reakcja ochronna pojawia się, gdy dziecko jest popychane do tyłu. Dziecko rozciąga ramiona i nadgarstki i zaokrągla ramiona.

Regularne sprawdzanie obecności tego odruchu u Twojego dziecka da Ci wyobrażenie o tym, jak rozwijają się jego zdolności motoryczne i układ nerwowy.

Najlepszym sposobem na zbadanie rozwoju odruchu Twojego dziecka jest comiesięczna konsultacja z pediatrą.

Brak odruchów u niemowląt

Brak wielu odruchów u niemowląt może wystąpić w wyniku urazu neurologicznego lub osłabienia układu ruchowego.

Te patologie mają następującą charakterystykę:

  • Dziecko zawsze leży i nie jest w stanie usiąść prosto.
  • Zmniejszenie napięcia mięśniowego przejawiające się brakiem koordynacji, co powoduje, że dziecko przewraca się, schodzi na boki i uderza się o przeszkody.
  • Trudności z koncentracją lub w skupianiu widzenia, na przykład podczas oglądania telewizji. Powikłania tego stanu obejmują rozwój zaburzeń uczenia się do czasu ukończenia przez dziecko wieku szkolnego.
  • Niezdolność do korzystania z nocnika.
  • Niezdolność do rozwijania umiejętności motorycznych, pracy rękoma, a nawet do jedzenia.
  • Dziecko ma nerwową, przestraszoną lub bardzo zależną postawę.
Odruch spadochronowy u chłopca

Szybkie wykrycie wymienionych powyżej problemów może stanowić powód do rozpoczęcia terapii stymulującej rozwój tych odruchów lub pozostałych umiejętności odpowiednich do wieku dziecka.

Doskonałą alternatywą może być przeprowadzanie gier i trenowanie ruchów, które automatycznie symulują mimowolne reakcje ciała.

Podsumowując, obecność odruchów u niemowlęcia gwarantuje jego prawidłowy rozwój nerwowy i motoryczny.

Świadomość rodzica, czy odruch spadochronowy i inne odruchy pierwotne pojawiają się i znikają we właściwym czasie, znacznie ułatwia dbanie o zdrowie dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Cabrera, M.C. y Sánchez C. (1982). La estimulación precoz; un enfoque práctico. Editorial Siglo XXI: España.
    • Dorance, S. y Matter, P. (2001). Juegos de estimulación para los más pequeños. Madrid: AKAL.
    • Gallahue, D. (1982). Understanding motor development in children. New York: John Wiley and sons.
    • Guerrero, A. M., & Primaria, I. Y. (n.d.). La estimulación temprana. https://archivos.csif.es/archivos/andalucia/ensenanza/revistas/csicsif/revista/pdf/Numero_14/AMALIA_MORENO_1.pdf
    • Martorella, A. M. (2011). Papel de los reflejos arcaicos del primer mes de vida en el desarrollo de la inteligencia y del aparato psicoemocional. Revista de Psiquiatría Infanto-Juvenil, 28(4), 63-72. https://www.aepnya.eu/index.php/revistaaepnya/article/view/215
    • Moreno, J. A. (1999). Motricidad infantil. Aprendizaje y desarrollo a través del juego. Murcia: Diego Marín.
    • Moreno, J. A., & De Paula, L. (2006). Estimulación de los reflejos en el medio acuático. Revista Iberoamericana de Psicomotricidad y técnicas corporales, 6(2), 193-206. https://www.um.es/univefd/reflejos.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.