Niepokojące objawy u niemowlaka wymagające konsultacji lekarskiej

Niepokojące objawy u niemowlaka wymagające konsultacji lekarskiej
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez María José Roldán

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dla każdej świeżo upieczonej mamy najmniejsza zmiana zachowania czy wyglądu dziecka to niepokojące objawy. Wizyty u pediatry mogą stać się codziennością. Oczywiście, jeśli coś jest bardzo podejrzane, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić to kontakt z lekarzem w celu upewnienia się, że dziecko jest zdrowe.

W tym artykule chcemy przybliżyć niepokojące objawy, które należy znać, ponieważ jeśli wystąpią u dziecka wizyta u lekarza powinna odbyć się bezzwłocznie.

Bardzo zimne dłonie lub stopy

Jeśli stopy dziecka są bardzo zimne należy sprawdzić temperaturę ciała dziecka poprzez przyłożenie dłoni do jego klatki piersiowej. Jeśli klatka piersiowa jest ciepła i ma różowy kolor wówczas nie ma się czym martwić.

Jeszcze po urodzeniu układ krwionośny dziecka jest w fazie kształtowania się i więcej krwi jest kierowane do podstawowych organów życiowych, gdyż tam jej potrzeba najwięcej. Ponieważ dłonie i stopki dziecka są najodleglejszymi miejscami w ciele dociera tam najmniej krwi, powodując, że te części ciała mogą być chłodniejsze.

Pełne przystosowanie układu krwionośnego do funkcjonowania poza łonem matki może trwać aż do trzech miesięcy. W tym czasie normalnym zjawiskiem u maluszków są chłodne dłonie i stopki.

Gdy tylko dziecko zacznie się więcej ruszać układ krążenia będzie się funkcjonował sprawniej i te niepokojące objawy ustąpią. Jeśli jednak wargi dziecka nabrały fioletowego koloru i nie udaje się ich rozgrzać konieczna jest bezzwłoczna wizyta u lekarza.

niepokojące objawy zimne stopy

Krew na pieluszce

Te same hormony kobiece, które mogą spowodować stan zapalny w okolicy jąder i warg sromowych mogą również spowodować wystąpienie wydzieliny z narządów rodnych, której towarzyszy krew. Nie ma powodów do zmartwień, jeśli na pieluszce pojawią się małe plamki krwi w pierwszych tygodniach życia dziecka.

W przypadku dziewczynek ta mini wersja menstruacji będzie trwała jedynie kilka dni. Czasem krew może zbierać się w moczu, powodując jego ciemniejsze zabarwienie. Jeśli jednak krwi na pieluszce jest bardzo dużo i ma ona jasno czerwony kolor należy skonsultować się z lekarzem najszybciej jak to możliwe.

Pęcherzyki na ustach – niepokojące objawy

U wielu niemowlaków mogą pojawić się pęcherzyki lub bąbelki na ustach, czego przyczyną jest częste ssanie piersi czy też smoczków. Czasem powodem ich wystąpienia może być nawet ssanie kciuka jeszcze w łonie matki. Takie pęcherzyki, zwane też ssawkami, na ogół znikają w krótkim czasie. Jeśli jednak tak się nie dzieję należy poprosić lekarza o radę, jak najszybciej się pozbyć tych niepokojących objawów.

niepokojące objawy płacz dziecka

Biegunka

Biegunka u dziecka, które ma mniej niż trzy miesiące, może spowodować odwodnienie i dlatego  jest zagrożeniem dla jego życia. Zatem w przypadku biegunki bardzo ważne jest, aby udać się do lekarza najszybciej jak to możliwe. Jednak trzeba też umieć odróżnić biegunkę od zwykłego wypróżniania, co nie zawsze jest oczywiste.

Niemowlaki karmione piersią bardzo często mają luźne, żółte kupki, zaś te karmione mlekiem sztucznym kupki robią częściej i kolor kupek może być ciemniejszy, a konsystencja półpłynna.

Niektóre maluszki wypróżniają się kilkanaście razy na dobę, inne tylko kilka razy w tygodniu. Ważne jest aby zwrócić uwagę czy przybierają na wadze tak jak należy i czy nie mają bólów brzuszka ani jakichkolwiek obrzęków na ciele.

Czasem trudno jest odróżnić zwykłą kupkę od tej spowodowanej przez biegunkę, szczególnie jeśli dziecko jest karmione piersią.

Dzieci karmione piersią zwykle wypróżniają się od razu po posiłku. Należy dobrze poznać swoje dziecko, żeby móc odróżnić normalne wypróżnianie od biegunki (ustalić częstotliwość robienia kupek, wielkość, konsystencję). Jeśli coś zacznie odbiegać od normy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jeśli u niemowlaka nie występują powyżej opisane objawy, ale jego zachowanie jest niepokojące i intuicja podpowiada, że coś jest nie tak, nie należy się wahać, tylko od razu skonsultować z lekarzem, żeby zbadał dziecko i wytłumaczył powody występowania niepokojących objawów.

Ważne jest, aby skonsultować z lekarzem każde alarmujące zachowania dziecka, takie jak na przykład długi płacz, sucha skóra, dziwny kolor skóry, kichanie, podejrzanie brzmiący oddech czy cokolwiek innego i nie zamartwiać się samemu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.