Niemowlęta nie powinny spać na poduszkach - czy o tym wiedziałaś?
Jedną z najważniejszych rzeczy, o których powinny wiedzieć wszystkie matki jest to, że niemowlęta nie powinny spać na poduszkach. Dlaczego? Powodem są proporcje ciała niemowlęcia, którą są inne niż u osoby dorosłej. Kark niemowlęcia jest mały, a jego głowa znacznie większa w porównaniu do reszty ciała. Chociaż więc wiele osób tego nie wie, niemowlęta nie powinny spać na poduszkach.
Bardzo ważne jest, aby unikać korzystania z poduszek podczas snu, dopóki dziecko ich naprawdę nie potrzebuje. Niemowlęta nie powinny spać na poduszkach, zanim nie będą na to gotowe, ponieważ grozi to „zatopieniem” się w poduszce.
Oto kilka innych powodów, dla których niemowlęta nie powinny spać na poduszkach.
Dlaczego niemowlęta nie powinny spać na poduszkach?
- Niemowlęta nie powinny spać na poduszkach, ponieważ może to prowadzić do tak zwanego zespołu nagłego zgonu niemowląt. Jeśli podłożysz poduszkę podczas snu, gdy dziecko leży na brzuchu, nie będzie mogło się odwrócić, co spowoduje uduszenie. Podobnie może się zdarzyć z pluszakami lub jaśkami, więc nie należy kłaść ich w łóżeczku niemowlęcia.
- Jeśli niemowlę leży na poduszce, może to powodować nienaturalne ułożenie kręgosłupa. Poduszka wymusza nienaturalne zakrzywienie szyi. Szyja niemowlęcia jest mniejsza niż u dorosłego, a jego głowa proporcjonalnie większa niż reszta ciała.
- Spanie na poduszce nie jest wygodne dla dziecka. Chociaż Ty, jako osoba dorosła, możesz spać wygodnie nawet na kilku poduszkach, Twoje dziecko naprawdę nie czuje się w ten sposób komfortowo. Sen jest wyjątkowo ważny dla niemowlęcia i jeśli nie wyśpi się ono dobrze, następnego dnia będzie poirytowane. Leżenie na poduszce może utrudniać niemowlęciu zasypianie.
- Poduszki mogą powodować rozwój alergii. Warto również zwrócić uwagę na pranie poduszek i jaśków, ponieważ zwykle stosujemy zapachowe środki zmiękczające do tkanin. Nie jest to zalecane w przypadku niemowląt, ponieważ ich zmysł węchu nadal jest w fazie rozwoju.
Kiedy niemowlęta mogą leżeć na poduszkach?
Hiszpańskie Stowarzyszenie Pediatrii i Amerykańska Akademia Pediatryczna zalecają, aby niemowlęta leżały na poduszkach po ukończeniu 2 roku życia. Odtąd, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko zaczęło używać poduszki, lepiej wybrać taką, która jest cienka, mała i twarda.
Mówiąc dokładniej, od tego momentu jest wskazane, aby używać poduszki, ponieważ na tym etapie ramiona dzieci są szersze niż ich głowa, a to powoduje, że głowa dziecka opada podczas spania na boku.
Poduszka powinna być wykonana z materiału, który pozwala dziecku prawidłowo oddychać. Jednym z takich materiałów jest bawełna. Najlepiej unikać materiałów takich jak poliester, ponieważ mogą one utrudniać oddychanie i powodować nadmierne nagromadzenie ciepła w obszarze głowy i szyi.
Specjaliści zalecają, aby niemowlęta nie leżały na poduszkach, ani w pobliżu maskotek i koców w czasie snu przez pierwsze dwa lata życia.
Jak uniknąć zespołu nagłego zgonu niemowlęcia
Oprócz unikania stosowania poduszek istnieją inne sposoby zapobiegania zespołowi nagłego zgonu niemowląt:
- Połóż dziecko na plecach. Niemowlęta powinny zawsze spać na plecach. Należy za wszelką cenę unikać spania na brzuchu.
- Materac powinien mieć dokładnie takie same wymiary jak łóżeczko i nie powinien być zbyt miękki.
- Dziecko powinno dotykać nogami dna łóżeczka podczas snu. Prześcieradło powinno być dobrze zabezpieczone pod materacem.
- Najlepiej nie używać koców wykonanych z elastycznych lub plastikowych materiałów.
- Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić pomiędzy 18 a 20 stopni Celsjusza.
- Niemowlę nie powinno spać ubrane w bardzo ciepłe ubrania lub przykryte grubym kocem.
- Nie zaleca się, aby dziecko spało w łóżku z rodzicami przed 13 tygodniem życia.
- W pierwszych miesiącach życia dziecka łóżeczko powinno znajdować się w pobliżu łóżka rodziców.
Najważniejszą rzeczą jest to, że niemowlęta nie powinny spać na poduszkach, dopóki nie będą wystarczająco duże, aby to robić. Może być to szkodliwe dla organizmu dziecka i jego zdrowia. Im bardziej dostosowane łóżeczko, tym lepiej dla dziecka.