Niemowlę nie śpi przez całą noc i nie zmienią tego nawet jego rodzice
Każdy nowy rodzic zna uczucie całkowitego wyczerpania pojawiającego się w obliczu ciągłego niepokoju i bezsenności. Niektórzy mogą sądzić, że wiedzą, co ich czeka wraz z pojawieniem się dziecka, gdyż słyszą różne historie od przyjaciół i rodziny. Jedną z nich jest fakt, że niemowlę nie śpi przez całą noc.
Jednak dopóki nie doświadczy się tego z pierwszej ręki, trudno jest sobie wyobrazić, jak naprawdę męczące może być życie z noworodkiem. Niemowlę nie śpi przez całą noc i to nie ono musi nauczyć się spać. To zadanie dla jego rodziców.
Nowi rodzice, którzy prawie nie śpią
Nowi rodzice często są zaskoczeni, jak długo śpią noworodki. W rzeczywistości często stwierdzają, że niemowlęta nie śpią przez całą noc i budzą się tylko po to, aby coś zjeść. Ale kiedy przyzwyczają się do nowej sytuacji, zauważą, że to nie czas, który dziecko spędza śpiąc, powoduje problemy. Przeciwnie, problem stanowi, czas kiedy dziecko się budzi. Niemniej to normalne, że dzieci często się budzą; ich wewnętrzny zegar biologiczny nie jest uregulowany.
Rodzice noworodków szybko zamieniają się w zombie. Śpią ledwie kilka godzin każdej nocy przez pierwsze miesiące życia ich dziecka. W wielu społeczeństwach zachodnich ludzie uważają, że jeśli niemowlę nie śpi przez całą noc i często się budzi, oznacza to, że jego rodzice robią coś źle. Wiele osób pyta: „Czy to dziecko dobrze śpi?”, jakby to w jakiś sposób mogło określić charakter dziecka.
Niemowlę nie śpi prze całą noc, ale nie ma problemów ze snem. Choć dużo śpi w ciągu doby, budzi się nawet kilka razy w ciągu nocy. Może się obudzić, kiedy zgłodnieje, kiedy jest mu niewygodnie, kiedy jest mu za gorąco itd.
Małe dzieci budzą się nawet po prostu dlatego, że chcą się przytulić, zanim zasną. Dlatego nowi rodzice muszą nauczyć się spać, nie martwiąc się, że ich dziecko ma problemy ze snem.
Niemowlę nie śpi przez całą noc
Noworodki rzadko mają problemy ze snem. Ale kiedy wzorce snu malucha nie są zgodne z wzorcami rodziców, niektórzy uważają to za problem.
Nie można jednak oczekiwać, że noworodek dostosuje się do nawyków dorosłych. To rodzice muszą się dostosować do niego. Nie ma potrzeby szukać magicznych rozwiązań, aby maluch spał przez całą noc. Jeśli ma mniej niż 6 miesięcy, jest to mało prawdopodobne.
Staranie się, aby dziecko w wieku poniżej 6 miesięcy spało przez całą noc, jest bardzo nierealistycznym oczekiwaniem. Usilne próby osiągnięcia tego staną się to przyczyną wielu frustracji.
Noworodki przesypiają dużą część doby, ale ich żołądki są bardzo małe. Oznacza to, że bardzo często są głodne. Muszą być karmione co 2-3 godziny, w dzień i w nocy.
Zegar biologiczny niemowlęcia
W pierwszych miesiącach życia zegar biologiczny dziecka nie jest uregulowany. A na dodatek jego maleńki żołądek bardzo szybko robi się pusty. Oznacza to, że niemowlęta muszą być często karmione – i w dzień, i w nocy. Jest to zjawisko całkowicie normalne i przewidywalne biologicznie.
Nowi rodzice muszą wiedzieć, że jest to główny powód, dla którego dzieci budzą się tak często. Niemowlę nie śpi przez całą noc – nie może i nie powinno tego robić.
Podczas pierwszego roku życia mózg tej maleńkiej istoty rośnie w zadziwiającym tempie. Jest to proces zużywający dużo energii, co jest kolejnym powodem, dla którego dzieci muszą często jeść.
Niezależnie od tego, czy dziecko jest karmione piersią, czy butelką, w pełni zależy od swoich rodziców – tylko od swoich opiekunów może zdobyć pożywienie, którego potrzebuje. Dlatego rodzice są odpowiedzialni za karmienie i spełnianie potrzeb swoich dzieci, aby zapewnić im zdrowy rozwój.
W naszej kulturze oczekiwania co do tego, jak dużo dziecko powinno spać, są bardzo nierealistyczne. Te przekonania muszą ulec zmianie, aby rodzice wreszcie przestali panikować i wpadać we frustrację, gdy niemowlę nie śpi przez całą noc.
Rodzice muszą zrozumieć, że to oni muszą przystosować się, a nie oczekiwać od swoich dzieci czegoś niemożliwego. Małych dzieci nie trzeba „uczyć” więcej spać, i to jest coś, co dorośli muszą zaakceptować.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cuídame: guía para madres y padres. Gobierno de Aragón. Departamento de Salud y Consumo. ARPIrelieve, S.A. [Documento en línea] Disponible en: https://www.aeped.es/sites/default/files/3-cuidame_esp.pdf
- Cruz Navarro I. Sueño normal, trastornos del sueño pediátrico y herramientas para su diagnóstico. Introducción. En: APapAndalucía, ed. XV Jornadas de APap-Andalucía 2011. Exlibris Ediciones; 2011. p. 75-6.
- Consolini, D. Sueño en lactantes y niños. Manual MSD (Versión para profesionales). [En línea] Disponible en: Cruz Navarro I. Sueño normal, trastornos del sueño pediátrico y herramientas para su diagnóstico. Introducción. En: APapAndalucía, ed. XV Jornadas de APap-Andalucía 2011. Exlibris Ediciones; 2011. p. 75-6.