Niedoświadczona mama - 11 najczęściej popełnianych błędów
Każda niedoświadczona mama popełnia błędy podczas wychowywania swoich dzieci. Proces uczenia się na błędach jest całkowicie zrozumiały, zwłaszcza jeżeli zostaje się mamą po raz pierwszy. Nikt nie jest idealny, natomiast warto zauważyć, że wiedza którą możemy wcześniej nabyć daje ogromną siłę i możliwości. Zapoznając się z najczęściej popełnianymi niedopatrzeniami, możesz uniknąć ich popełniania.
Jako niedoświadczona mama, zapewne popełnisz kilka małych pomyłek. Przedstawiona lista pomoże Ci wyciągnąć odpowiednie wnioski i wystrzegać się kolejnych błędów.
Niedoświadczona mama – Najczęstsze błędy
Panika przy każdej drobnostce:
Niedoświadczona mama często reaguje zbyt gwałtownie, gdy dziecko wymiotuje lub zwraca pokarm. Dziecko zazwyczaj wyczuwa, gdy mama jest zestresowana lub zmartwiona. Odczuwalny strach i napięcie powodują, że niemowle doświadcza niepokój i staje się nerwowe. Warto więc działać spokojniej i rozważniej, mając na uwadze zdrowie maluszka.
Sterylizacja przyborów dziecka przez pierwszy rok życia:
Odpowiednia higiena jest konieczna zwłaszcza przez pierwsze tygodnie życia dziecka. Nie należy jednak przesadnie sterylizować przyborów przed każdym ich użyciem. Wystarczy utrzymywać je w czystości i regularnie je myć. Warto pamiętać, że nawet niemowlę powinno mieć kontakt z małą ilością bakterii. Pomoże to wzmocnić system odpornościowy dziecka, nie nabawiając przy tym infekcji.
Budzenie dziecka do posiłku:
Dzieci z reguły budzą się, gdy są głodne. Nie ma więc potrzeby ingerencji rodziców w sen malucha. Mimo, iż eksperci radzą karmienie niemowlaków przez kilka tygodni ich życia co 3 godziny, nie ma potrzeby przerywania im snu.
Ubieranie zbyt wielu warstw:
Przez pierwsze tygodnie życia, noworodek dość szybko marznie. Jeśli jednak nadopiekuńcza mama, ubierze zbyt wiele warstw, dziecku będzie za gorąco i zacznie się pocić.
Najlepszym rozwiązaniem jest utrzymanie regularnej temperatury ciała. Sprawdzając temperaturę stóp i dłoni można stwierdzić, czy dziecku nie jest za zimno. Warto też zwrócić uwagę na kolor skóry dziecka w przypadku zbyt niskiej temperatury. Jeżeli natomiast maluch jest spocony na czole lub szyi, oznacza to że jest mu za gorąco.
Utrzymywanie nienagannej ciszy podczas snu dziecka:
Niemowlę mając półtora miesiąca zaczyna podążać za cyklami dnia i nocy. Dlatego więc śpi coraz dłużej w nocy. Nie należy obsesyjnie ograniczać mieszkańców domu i pozwolić im na codzienne funkcjonowanie. Dziecko słysząc hałas nauczy się w ten sposób, że są to tylko drzemki w ciągu dnia.
Warto dodać, że utrzymywana cisza przyzwyczai dziecko. Maluch będzie budził się za każdym razem, gdy usłyszy drobny hałas.
Porównywanie własnego dziecka do innych:
Mama nie powinna porównywać swojego dziecka do innych. Każde rozwija się na swój sposób i w odpowiednim tempie. Jeżeli zmiany rozwojowe mieszczą się w normach, nie należy zamartwiać się z góry.
Podczas rutynowych kontroli, lekarz dokładnie zbada dziecko i oceni jego postępy. Każdy organizmy jest inny, bywa iż potrzebuje mniej lub więcej czasu na osiągnięcie pewnych etapów.
Codzienne kąpanie dziecka:
Lekarze zapewniają, że niemowlę należy kąpać 2-3 razy w tygodniu. Po zmianie pieluchy, mama może użyć chusteczek nawilżających i dokładnie wyczyścić maluszka. Nie ma więc potrzeby codziennych kąpieli i aplikowania mydła na jego skórę.
Niewykorzystywanie wolnego czasu na drzemki, kiedy dziecko śpi:
Zapominanie o własnych potrzebach jest dobrze znane, zwłaszcza dla niedoświadczonych wcześniej mam. Zazwyczaj kobieta wykorzystuje wolny czas i poświęca się obowiązkom domowym. Organizm po kilku tygodniach odpowiednio zareaguje dając znać, że jest zbyt przemęczony.
Każda mama podczas pierwszego roku życia swojego dziecka, traci około 400-750 godzin snu. Jest więc niezwykle ważne, aby pamiętać o własnych potrzebach i odpoczynku.
Zakaz dotykania dziecka przez innych:
Zakaz dotykania przez innych jest dość częstym zjawiskiem, zarówno u tych doświadczonych, jak i nie doświadczonych mam.Wynika to z obawy przez przenoszeniem bakterii i chorób. Jeżeli osoba z najbliższego otoczenia jest chora, nie powinniśmy trzymać dziecko zbyt blisko, co sprawi że bakterie nie będą się rozprzestrzeniać.
Przycinanie włosów w celu zwiększenia ich obiętości:
Zaleca się przycinanie włosów po pierwszym roku życia. Mitem jest, że będą one grubsze. Wcześniejsze podcinanie, spowoduje że włosy nigdy nie będą już tak samo wyglądać.
Jeśli niemowlę jest szczególnie małe, bywa że może tracić ciepło przez głowę. Ich rzeczywisty kolor i typ włosów ujawni się po skończeniu roku życia. Większość jednak determinowana jest przez geny.
Zaniedbywanie partnera:
Naturalnym odczuciem, który miewa każda mama jest pragnienie poświęcenia każdej chwili maluszkowi. Nie należy jednak zapominać o swoim partnerze i także jemu poświęcać swój wolny czas.
Dobrym rozwiązaniem może więc być raz na jakiś czas zatrudnienie opiekunki lub poproszenie o pomoc rodziny. Wtedy to partnerzy będą mogli spędzić ze sobą trochę czasu sam na sam, co odpowiednio wzmocni ich relacje.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Asociación española pediatría. Guía práctica para padres. Extraído de: https://enfamilia.aeped.es/sites/enfamilia.aeped.es/files/guia_practica_padres_aep_1.pdf
- Belintxon-Martín, M., Zaragüeta, M. D. C., Adrián, M. C., & López-Dicastillo, O. (2011, December). El comienzo de la lactancia: experiencias de madres primerizas. In Anales del Sistema Sanitario de Navarra (Vol. 34, No. 3, pp. 409-418). Gobierno de Navarra. Departamento de Salud. http://scielo.isciii.es/scielo.php?pid=S1137-66272011000300007&script=sci_arttext&tlng=pt
- Diario de Ibiza. Los 10 libros imprescindibles para los padres. Extraído de: https://www.diariodeibiza.es/cultura/2016/04/29/10-libros-imprescindibles-madres/838697.html
- Rodríguez Gadea, S. (2013). Voy a ser madre primeriza,¿ me pueden ayudar? Proyecto educativo para madres primerizas sobre la lactancia materna. https://repositorio.comillas.edu/xmlui/handle/11531/17445
- Rodríguez Tecún, S. M. (2017). La influencia del comportamiento que presenta la madre primeriza hacia los síntomas psicosomáticos del infante (Doctoral dissertation, Universidad de San Carlos de Guatemala). http://www.repositorio.usac.edu.gt/10624/
- UNICEF. Bienvenido bebé. Extraído de: http://files.unicef.org/uruguay/spanish/bienvenido_bebe.pdf