Mata edukacyjna dla niemowląt i jej zalety

Mata edukacyjna dla niemowląt i jej zalety

Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia, 2019

Mata edukacyjna pomoże zapewnić odpowiedni rozwój sensoryczny, kognitywny i ruchowy niemowlaka. Podpowiedzi zamieszczone w poniższym artykule pomogą Ci dobrać właściwą matę edukacyjną dla Twojej pociechy.

Niemowlęta poznają otaczający je świat za pomocą zmysłów. W trakcie pierwszych miesięcy życia odczuwają go jedynie zmysłowo. Słuch, dotyk i wzrok to główne narzędzie poznawania otoczenia. Mata edukacyjna to doskonały sposób na stymulację rozwoju ich zmysłów.

Mata edukacyjna daje dziecku możliwość poznania nowych faktur, dźwięków i kolorów.

Niektóre maty edukacyjne są przeznaczone do kołysek, ale kocyki, które można rozkładać na podłodze, zapewniają lepszy rozwój. Posiadają wiele kolorowych i elastycznych dodatków, które wspomagają naukę i zabawę.

Na matach edukacyjnych, nazywanych także siłowniami dla dzieci, znajdziesz różne elementy zwisające z drążka. Dzięki temu zachęcają one malucha do ćwiczeń i odkrywania otoczenia.

Maty edukacyjne dla niemowląt sprawiają, że w zasięgu maluszka znajduje się wiele ciekawych przedmiotów. Bawiąc się na brzuszku maluch stopniowo uczy się podnosić głowę i zyskuje większą mobilność rączek.

Mata edukacyjna dla niemowląt i jej zalety

Niemowlęta muszą być w stanie poruszać się swobodnie, aby zacząć pojmować potencjał, jaki drzemie w ich ciele. W tym celu powinnaś jak najwcześniej kłaść maluszka na brzuszku na macie edukacyjnej. To zachęci go do rozwijania siły mięśni i pleców, co jest bardzo istotne podczas nauki siadania.

Bliskość różnych, kolorowych obiektów, kształtów i różnych tekstur motywuje dziecko do nauki i odkrywania. Gryzaki, lusterka i grzechotki przydają się do zajmowania uwagi i stymulacji Twojej pociechy.

Siłownie dla dzieci wspomagają rozwój siły ramion i nóg. Unosi się nad nimi łuk, który zachęca dziecko do wyciągania kończyn. To z kolei wspiera koordynację i umożliwia ćwiczenie wszystkich mięśni w ciele.

Mata edukacyjna z niemowlakiem

Bawiąc się zabawkami na matach edukacyjnych dzieci uczą się związków przyczynowo-skutkowych. Razem z rozwojem zmysłowym następuje rozwój umysłowy. Taka nauka przekłada się na zwiększenie poczucia samodzielności.

Co więcej, zabawa na macie leżąc twarzą do dołu zapobiega plagiocefalii, czyli syndromowi płaskiej głowy.

Kiedy dziecko spędza większość czasu z twarzą zwróconą ku górze, może to prowadzić do spłaszczenia tyłu czaszki. Można tego uniknąć kładąc maluszka na brzuszku, aby leżał twarzą do ziemi.

“Bliskość różnych, kolorowych obiektów, kształtów i różnych tekstur motywuje dziecko do nauki i odkrywania.”

Zabawy na macie edukacyjnej dopasowane do wieku dziecka

Jeśli zastanawiasz się, jaką matę edukacyjną wybrać, na rynku znajdziesz wiele różnorodnych opcji:

  • Maty edukacyjne dla dzieci od trzeciego miesiąca życia wzwyż: W tym okresie niemowlęta zaczynają odczuwać potrzebę odkrywania otaczającego je świata. Chociaż nadal nie rozróżniają kolorów, są w stanie zauważać kontrasty.
  • Kocyki z zabawkami do szóstego miesiąca życia: To niesamowite, jak dzieci są w stanie zrozumieć związek między ruchami, które wykonują, a ich otoczeniem. Kiedy wyciągają rączki by znaleźć dany przedmiot doświadczają najróżniejszych wrażeń: słuchowych, dotykowych i wizualnych.
  • Jeśli określony obiekt bardzo przyciągnie uwagę maluszka, zacznie kilkukrotnie powtarzać grę. Dzięki temu stopniowo nauczy się rozpoznawać własne zabawki, a nawet będzie miało swoich ulubieńców.
  • Maty edukacyjne dla dzieci w wieku od siedmiu lub ośmiu miesięcy wzwyż: W tym okresie warto postawić na maty z różnymi fakturami: gładkie, z futerkiem, szeleszczące, do ugniatania, itp. Pomagają one wyrobić maluszkowi świadomą kontrolę paluszków oraz rozróżniać różne powierzchnie.
Niemowlę na macie edukacyjnej
  • Między siódmym a ósmym miesiącem życia substancja szara w mózgu życia zaczyna niesamowicie szybko się rozwijać. Tym samym maluch wchodzi w etap głębokiego zastanawiania, który prowadzi do stworzenia pierwszych kategorii i struktur mentalnych. Jest w stanie rozpoznawać różne dźwięki, kolory i faktury oraz uznawać, które są przyjemne, a które nie. Mata edukacyjna to wspaniała pomoc, ponieważ w tym samym momencie stymuluje różne zmysły.
  • Do drugiego roku życia. Chociaż dziecko z natury lubi bawić się na podłodze, nie zapominaj o roli, jaką odgrywają maty edukacyjne. Przydają się nawet wtedy, gdy dziecko umie już chodzić. W przeciwieństwie do innych zabawek dla dzieci nie zajmują dużo miejsca. Co więcej, maluszek będzie czuł się lepiej wiedząc, że ma swój kącik.

Podsumowując, mata edukacyjna dla dziecka ma mnóstwo zalet. Od trzeciego miesiąca do drugiego roku życia, a nawet dłużej, zapewnia mnóstwo kolorów, faktur i kształtów, które pomagają w rozwoju malucha.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.