Kochaj mnie mamo abym mógł się rozwijać
Mamo, kochaj mnie, a będę wystarczająco odważny, by się narodzić. Kochaj mnie tak bardzo, że mogę być pewny, że zawsze będziesz przy mnie. Nawet gdy nie będę Cię widział.
Zaufaj sobie i zaufaj mi. Kochaj mnie, ale nie wpędzaj w niebezpieczeństwo. Pokaż mi, że świat wokół nas jest bezpieczny. Kochaj mnie tak bardzo, że odłożę na bok moje obawy. Odważę się odkrywać świat pełen ludzi, których nie znam i rzeczy, których jeszcze nie widziałem ani nie dotykałem.
Kochaj mnie, ale nie ograniczaj mnie. Pozwól mi samemu opowiedzieć o swoich osiągnięciach. Chcę widzieć jak podzielasz moją determinację.
Wiesz dobrze, że dzieci, tak samo jak muszą jeść by rosnąć, tak samo muszą czuć, że są kochane. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie odkrywać świat i wierzyć w siebie na każdym kroku. Wiem, że cokolwiek się stanie, w tobie znajdę ochronę, której potrzebuję.
Jesteś moją oazą spokoju, moim bezpiecznym schronieniem, kochaj mnie
Mamo, musisz wiedzieć, że mój sposób odkrywania świata i kształtowania własnych przekonań będzie zależał od tego, które z moich decyzji zaakceptujesz. Musisz wiedzieć, że za około trzy miesiące moje zachowanie będzie już w pewnym stopniu przewidywalne.
Będę już mniej więcej wiedział, co nas łączy i jak Cię mogę postrzegać. Będę wiedział, że w Twoim spojrzeniu, Twoich ramionach i Twoich słowach znajdę ukojenie i spokój. Jestem pewien, że kiedy będę płakać, Ty będziesz wiedziała jak mnie uspokoić.
Kochaj mnie i nie martw się, kiedy to będzie trudne. Razem znajdziemy sposób, który pomoże mi się tego nauczyć. Twoje pocieszające gesty i dźwięk Twojego głosu przyniosą mi spokój, nawet gdy będę się bał.
Musisz wiedzieć, że czasami cię nie rozumiem. Kochaj mnie i cierpliwie ucz się moich zachowań. Muszę zabłądzić, abym miał potrzebę poszukiwania Ciebie i znalezienia Ciebie. Tylko w ten sposób osiągnę równowagę emocjonalną, tak potrzebną nam obojgu.
Kiedy będę miał rok
Kiedy będę miał rok, będę już miał swój mały charakter. Będę o wiele bardziej przewidywalny i obydwoje będziemy wiedzieć, jak wyrażam ból, jak wyrażam swój spokój. Już będziesz wiedziała jak reaguję na obcych ludzi, czy ukrywam się przed nimi, czy próbuję ich uderzyć swoimi małymi dłońmi.
Za kilka miesięcy będę już małym człowiekiem i zacznę zajmować moje miejsce w świecie. To może być trudne, ale nie martw się. Kochaj mnie, a razem damy radę.
Zwróć uwagę na zmianę, która we mnie zaszła. Wcześniej zachowywałem się tak, jak chciałem, ale teraz już zaczynam rozumieć, czego ode mnie oczekujesz. Próbuję uwolnić się od postrzegania rzeczywistości przez pryzmat siebie i zrozumieć, że muszę patrzeć na świat w szerszej perspektywie. Staram się odgadnąć oczekiwania i pragnienia innych.
Za tym wszystkim kryje się cały szereg emocji, przekonań i intencji, które mogą być dla mnie skomplikowane. W rzeczywistości zajmie to wiele lat (i, szczerze mówiąc, również wiele kłótni), dopóki nie zrozumiem, że istnieją pewne normy, których muszę przestrzegać. Dlatego proszę cię o cierpliwość, mamo. Chcę, abyś cieszyła się przebywaniem ze mną na tym etapie mojego życia. Kochaj każdą naszą wspólną chwilę i nie stresuj się, jestem twój i ty jesteś moja.
Jestem dzieckiem, które ma szczęście, że jego ukochana mama jest u mojego boku. Mam mamę, która jest troskliwa, i kocha mnie bezwarunkowo.
Mamo, jestem taki dorosły, kiedy poznaję świat! Czuję się taki duży! Dziękuję, że mi zaufałaś! Wiem, że nie dokonałbym tego bez Ciebie!
Sekret wychowania bezpiecznych, szczęśliwych dzieci
Fakt, że dziecko zamienia się w odkrywcę, oznacza, że czują się bezpiecznie w swoim otoczeniu. To jest klucz do edukacji, spokojnych i szczęśliwych dzieci. Aby tak się stało, musimy dostrzegać, jak rozwija się ich charakter, abyśmy mogli je zrozumieć i pomóc im bezpiecznie odkryć otaczający ich świat.
W ten sposób będziemy wspierać rozwój ich ekspresję, świadomość emocjonalną i inne zdolności behawioralne. Prowadzi to do zrównoważonego wzrostu, pozwalając dziecku na odkrywanie różnych sposobów zdobywania wiedzy o swoim otoczeniu i środowisku, w którym będą żyć.
Najlepszą formą wsparcia emocjonalnego, które możemy zaoferować naszym dzieciom, jest umożliwienie im swobodnej i bezpiecznej eksploracji. To jest coś, za co zawsze będą nam dziękować.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
- Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
- Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
- Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
- Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.