Ile mleka potrzebuje niemowlę w zależności od wieku
Wszyscy rodzice chcą, aby ich dzieci rosły zdrowe i silne. Dlatego czasami zadajemy sobie pytanie, ile mleka potrzebuje niemowlę w zależności od wieku?
Bez względu na to, czy podajesz dziecku mleko matki czy mleko modyfikowane, musisz wiedzieć, ile mleka potrzebuje niemowlę w zależności od wieku.
Chociaż na ogół to, ile mleka potrzebuje dziecko w zależności od wieku jest standardową ilością, może się różnić na skutek indywidualnych potrzeb dziecka.
Podstawy prawidłowego karmienia piersią
Karmienie piersią jest wysoce zalecane w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. Jeśli nie karmisz dziecka swoim mlekiem przez butelkę, trudno jest dokładnie określić, ile mleka spożywa dziecko.
Miej na uwadze następujące informacje.
Podczas jednej sesji karmienia normalne jest opróżnianie jednej lub obu piersi. Karmienie dziecka powinno trwać około 10 minut.
Należy pamiętać, że niektóre dzieci mogą ssać szybciej niż inne.
Ile mleka potrzebuje niemowlę w zależności od wieku
Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie możesz karmić piersią, mleko zastępcze jest Twoim najlepszym sprzymierzeńcem. Pamiętaj jednak, że jeśli Twoje dziecko pije mleko z butelki, powinnaś wiedzieć, ile go spożywa.
W pierwszych tygodniach ważne jest, aby karmić dziecko zgodnie z jego potrzebami. Oznacza to, że należy podawać dziecku mleko z piersi lub zamiennik, gdy tylko o to poprosi.
Z drugiej strony, wraz z rozwojem dziecka powinnaś kontrolować ilość mleka, którą podajesz dziecku. Pozwoli to utrzymać zdrową wagę.
Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, ile mleka potrzebuje niemowlę w zależności od wieku. Ilość mleka zalecana przez specjalistów jest następująca:
Dzieci w wieku od 0 do 2 miesięcy
W tym wieku niemowlęta zwykle spożywają od 60 do 150 ml mleka podczas każdego karmienia. Powinno to następować co 3 do 4 godzin. Niektóre dzieci jednak decydują się jeść co 4 do 5 godzin.
Dzieci w wieku od 3 do 6 miesięcy
Podczas tego etapu niemowlęta spożywają od 120 do 180 ml mleka podczas każdego karmienia. To normalne, że dzieci śpią przez dłuższy czas na tym etapie rozwoju. Niektóre nawet śpią przez całą noc. Jeśli tak jest w przypadku Twojego dziecka, nie budź go na karmienie.
Dzieci w wieku od 7 do 12 miesięcy
Na tym etapie dzieci mogą wypijać od 3 do 5 butelek dziennie. Jest to odpowiednik 240 ml mleka podczas każdego karmienia. Jeśli dziecko już zaczęło spożywać inne rodzaje żywności, możesz podawać mu mleko w dłuższych odstępach czasu.
Po ukończeniu 12. miesiąca życia możesz zastąpić mleko modyfikowane mlekiem krowim po konsultacji z pediatrą. Ilość podawanego mleka może wynosić maksymalnie 2 szklanki dziennie. Możesz również uzupełnić mleko jogurtem lub serem.
Jak sprawdzić, czy dziecko spożywa odpowiednią ilość mleka?
Jeśli podajesz dziecku zalecaną ilość mleka, z pewnością zauważysz pewne gesty. Na przykład oznaką, że Twoje dziecko otrzymuje wystarczającą ilość mleka jest zamknięcie ust lub odwrócenie twarzy, gdy podsuwasz mu butelkę.
Dziecko może również zasnąć, gdy kończy jeść. Kiedy zasypia, wygląda na zrelaksowane. Inne cenne wskazówki wiążą się z tym, ile razy dziecko jest karmione, a także z przyrostem masy ciała i tym jak często trzeba zmienić pieluchy. Wypróżnienia powinny występować od 3 do 5 razy dziennie.
„W pierwszym tygodniu ważne jest, aby karmić dziecko tak, jak tego żąda. Oznacza to, że należy podawać dziecku mleko za każdym razem, gdy o to poprosi”.
Rodzaje mleka
Dostępne są różne rodzaje zamienników mleka matki. Oto kilka przykładów:
- Gotowe do użycia: to mleko jest bardzo praktyczne, ponieważ nie wymaga żadnego przygotowania. Minusem jest fakt, że jest drogie.
- Skoncentrowane mleko: to mleko należy wymieszać z równą ilością wody.
- Mleko w proszku: Aby przygotować sproszkowane mleko, należy zmieszać 60 ml wody z łyżką mleka w proszku. Jest to świetna alternatywa, ponieważ mleko w proszku może być przechowywane przez długi czas. Jest to również najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.
- Specjalne formuły mleka modyfikowanego są dostępne dla dzieci mających szczególne potrzeby. Na przykład dostępne są formuły dla dzieci z refluksem. Dostępne są również formuły dla wcześniaków lub dzieci, które urodziły się z bardzo niską wagą. Istnieją nawet specjalne formuły produkowane z soi i materiałów hipoalergicznych.
Te różne opcje mleka zawierają substancje odżywcze podobne do tych, które znajdują się w mleku matki. Pomagają wzmocnić układ odpornościowy dziecka. Zawierają również ważne witaminy i minerały.
Objawy uczulenia na mleko
Istnieją pewne oznaki alergii, takie jak wysypka na twarzy lub odbycie. Dzieci mogą również cierpieć na biegunkę lub zaparcia. W niektórych przypadkach mogą mieć problemy z wypróżnianiem lub ich stolec może być niewielki i bardzo zwarty.
Może się też zdarzyć że niemowlęta są rozdrażnione lub płaczą po jedzeniu. Mogą nawet wymiotować lub odczuwać niepokój, gdy przychodzi czas na sen. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, przerwij stosowanie mleka i skontaktuj się z pediatrą.
Karmienie dziecka odpowiednią ilością mleka powinno być jednym z głównych priorytetów rodzica. Dlatego upewnij się, że wiesz dokładnie, ile mleka potrzebuje niemowlę w zależności od wieku i przestrzegaj ustalonych parametrów.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, poproś lekarza o radę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lázaro A, Martín B. Alimentación del lactante sano. Protocolos diagnóstico-terapéuticos de Gastroenterología, Hepatología y Nutrición Pediátrica SEGHNP-AEP. 287-295.
- Organización Mundial de la Salud / Organización Panamericana de la Salud. La alimentación del lactante y del niño pequeño: Capítulo Modelo para libros de texto dirigidos a estudiantes de medicina y otras ciencias de la salud. 2010. ISBN: 978-92-75-33094-4.
- Tewari, Angela & Meyer, Rosan & Fisher, Helen. (2007). Soya milk and allergy: indications and contraindications.