Dziecko chwyta palec - co to oznacza i jaka powinna być Twoja reakcja?
Często mówi się, że to małe rzeczy w życiu liczą się najbardziej. A dla rodziców jednym z najbardziej magicznych i niezapomnianych momentów jest chwila, w której nowo narodzone dziecko chwyta palec po raz pierwszy, mocno wciskając go w swoją drobną dłoń.
W momencie, gdy dziecko chwyta palec jesteśmy zniewoleni na zawsze – przez resztę naszego życia – dzięki temu instynktownemu gestowi. To jest początek, którego żaden rodzic nie może zapomnieć. Wywołuje emocje i zostaje w nas na zawsze. To tak, jakby nasze dziecko rozpoznało nas jako część swojego życia, mówiąc: “Teraz mam Ciebie, teraz jesteś moją mamą, teraz jesteś moim tatą”. I wszystko, co możemy zrobić, to poddać się dowodowi: więź została stworzona i nigdy nie może zostać rozplątana…
Dawno, dawno temu była sobie mała rączka…
Dzieciństwo mierzone jest przez dźwięki i zapachy oraz widoki…
-John Betjeman-
Dawno, dawno temu, siła, życie i strach znajdowały się w małej dłoni, która szukała schronienia…
Musimy tylko umieścić palec w dłoni naszego noworodka, aby natychmiast go chwycił. Potrzebuje tego po to, aby się uspokoić i poczuć się bezpiecznie.
Jesteśmy ich częścią, a te maleńkie małe istoty są częścią nas…
Odruch chwytny u niemowląt
Od tego gestu nie można oderwać żadnej wartości emocjonalnej, kiedy mówimy, że chwytanie jest odpowiedzią na naturalny odruch. Jest to instynkt odziedziczony po naszych przodkach.
Dzięki szybkiej reakcji, która powoduje, że noworodki chwytają się wszystkiego, co dotyka ich rąk, nasze dzieci czują się bezpiecznie.
W rzeczywistości chwytają się tak mocno, że możemy je nawet podnosić, gdy wciąż trzymają się naszych palców.
- Jest to naturalne i jest czymś, co sami lekarze badają u noworodków wraz z ich innymi odruchami, które są niewątpliwie niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju.
- W rzeczywistości odruchy te szybko zanikają, gdy mózg dziecka dojrzewa, aby umożliwić mu manipulowanie i chwytanie rzeczy z zamiarem i większą precyzją.
Trzymanie rączki Twojego malucha przez pierwsze miesiące jego życia jest zalecane
Bardzo często mamusie łapią swoje maleństwo za rękę podczas karmienia piersią, pozwalając na to, że dziecko chwyta palec mamy.
W pierwszych miesiącach życia często można zauważyć, że dzieci mają zawsze zaciśnięte pięści.
Jednak z czasem zauważysz niesamowite zmiany. Na przykład Twoje dziecko nie będzie już ściskać tak mocno, a może nawet potrząśnie palcami, gdy Ty będziesz chciał je złapać za rękę.
Z powodu, że ta stymulacja trwa nadal, ten piękny zwyczaj chwytania naszych dzieci za ręce i pieszczoty podczas karmienia lub kiedy je kąpiemy, bez wątpienia spowoduje, że zrobią niesamowite skoki dojrzałości, które przyczyniają się do ich prawidłowego rozwoju.
Do ósmego miesiące dzieci są już świadome swoich rąk. Dlaczego dziecko chwyta palec swoich bliskich?
Dzięki tej wyrafinowanej koordynacji ręka-oko, zauważysz, że przed ósmym lub dziewiątym miesiącem Twoje dziecko nie zostawi swoich rączek w spokoju. To wtedy nasze dzieci zaczynają ciągnąć nasze włosy i nagle chcą chwycić wszystko, co znajduje się przed ich oczami i przyciąga uwagę.
Na tym etapie nie mają już przyjemności w prostym trzymaniu rzeczy. Uwielbiają przedmioty, które hałasują.
Kochają mamę i tatę, wyciągając ręce do nich, komunikując się z nimi, śpiewając im, szepcząc do ich uszu…
Jest to wyjątkowy czas, kiedy dziecko jest podatne na wiele bodźców i gdzie, bardzo szybko, udoskonali mechanizm: połączenie kciuka i palca wskazującego, aby rozwinąć większe umiejętności motoryczne.
Dłonie są ścieżką do naszych emocji, typem magicznego języka
Czując rękę naszego partnera oferującego wsparcie, uczucie, zrozumienie, miłość… Splatając rękę naszego dziadka w naszą, aby pomóc mu chodzić lub podczas rozmowy z nim, aby pokazać, że jesteśmy blisko.
Wszystko to rozpoczyna serię pozytywnych emocji, które wzmacniają więzy i budują sensowne relacje, a także poczucie człowieczeństwa, w którym wzajemnie się poznajemy i troszczymy.
Najlepszym sposobem na uczynienie dzieci dobrymi jest ich uszczęśliwienie.
-Oscar Wilde-
Dotknąć to czuć. Dotknięcie ludzi, którzy są dla nas ważni, polega na potwierdzeniu im naszych uczuć względem nich i rozpoznaniu ich jako specjalnych istot w naszych sercach.
Dlatego nigdy nie powinniśmy lekceważyć znaczenia podkreślania tego języka u naszych dzieci. To, co zaczęło się od opowieści o magii i ogromnej miłości, kiedy po raz pierwszy poczułeś, że Twoje małe dziecko chwyta palec z taką ogromną siłą, nie może się tak skończyć.
To dopiero początek długiej historii pieszczot, uwagi, gier, przewracania stron książki, chodzenia za rękę…
Bez wątpienia będziesz cieszyć się i cenić te chwile. Te momenty są bezcenne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
- Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
- Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
- Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
- Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.