7 zaskakujących rzeczy, których noworodki są świadome

7 zaskakujących rzeczy, których noworodki są świadome

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2018

Wiele osób uważa, że ​​noworodki nie mają pojęcia, co dzieje się wokół nich. Nic bardziej mylnego. Może Cię zaskoczyć, jak wielu rzeczy z otoczenia noworodki są świadome.

Badania naukowe potwierdziły, że noworodek, tuż po porodzie, potrafi odbierać bodźce ze swojego otoczenia.

Podczas gdy prawdą jest, że ciała nowo narodzonych dzieci są niedojrzałe i wciąż muszą się rozwijać, ich zmysły są już aktywne i zaczynają przejawiać kilka podstawowych odruchów.

Jako rodzice możemy wykorzystać naturalny potencjał naszych dzieci, aby zapewnić im lepsze możliwości nauki i pozytywnie wpłynąć na ich rozwój w sposób, który później przyniesie wiele korzyści.

Aby to zrobić, warto zdawać sobie sprawę z 7 rzeczy, których noworodki są świadome.

7 zaskakujących rzeczy, których noworodki są świadome

1. Twarz matki

Chociaż wzrok noworodka nie jest jeszcze ostry, potrafi identyfikować kontrasty kolorów, które zarysowują twarz matki. W ten sposób, dziecko jest w stanie rozpoznać twarz swojej mamy, nawet jeśli w umyśle nie ma jeszcze zdefiniowanego jej obrazu.

Ponieważ matka zazwyczaj spędza najwięcej czasu z dzieckiem, najprawdopodobniej to właśnie jej twarz najwcześniej będzie dostrzegać noworodek. Może on rozpoznać także twarz ojca i innych osób, które są z dzieckiem w bliskim kontakcie.

Noworodek rozwija system pozwalający identyfikować różne twarze.

Noworodek i młodzi rodzice

Specjaliści twierdzą, że podobnie jak inne aspekty rozwoju dziecka, także system identyfikacji wiąże się z instynktem przetrwania.

Innymi słowy, ten system pozwala dziecku rozpoznać ludzi, którzy pomogą mu przetrwać. To naturalne, że noworodek jest zainteresowany większością twarzy, które widzi.

2. Zapachy

Dzieci czują zapachy już wtedy, gdy rozwijają się jako płód w macicy matki. To dlatego po porodzie szybko rozwijają ten zmysł. Ponadto odkryto, że ​​zdolność odczuwania pewnych zapachów jest związana z instynktem przetrwania.

Co zapach ma wspólnego z przetrwaniem? Pozwala dziecku zidentyfikować matkę, która jest jego źródłem pożywienia i ochrony. Zatem zapach matki to coś, co dziecko kojarzy ze swoim własnym dobrem i bezpieczeństwem.

Późniejszy rozwój zmysłu węchu sprawia, że noworodki są świadome również innych rodzajów zapachów oraz potrafią je rozróżnić.

W ten sposób, w zależności od indywidualnego przypadku, jedne zapachy zaczynają się podobać dziecku, a inne budzić jego wstręt.

3. Głosy

Chociaż nie rozumieją tego, co się mówi, w rzeczywistości noworodki są świadome głosów w otoczeniu i potrafią je rozróżniać.

Dzięki intonacji, tonowi i temu, jak dźwięk powstaje w ich otoczeniu, dzieci uczą się na przykład rozpoznawać głos matki. Jednocześnie mogą nawet stwierdzić, czy ludzie mówią w języku innym niż ich język ojczysty.

Głos matki, dzięki temu, że dzieci stale go słyszą, jest przechowywany jako częstotliwość w ich mózgu.

Chociaż na pierwszy rzut oka może to być bezsensowne, głos jest zapisany w ich umyśle i oznaczony jako „mama”, przez co reagują, gdy ich matka do nich mówi.

Uważa się, że od pierwszego trymestru ciąży płód zaczyna dostosowywać uszy i mózg do języka matki. Dlatego percepcja głosów inicjuje rozwój zdolności językowych dziecka po opuszczeniu macicy.

4. Szum biały

Ponieważ szum biały wpływa na ludzi relaksująco, kojąco i uspokajająco, mózg dziecka może rejestrować niektóre rodzaje szumu białego tylko dlatego, że są one związane z przyjemnością.

Szum biały generuje stałe fale dźwiękowe niemal pozbawione zmian. Przykładem szumu białego jest odgłos deszczu.

Rozwój pamięci ma kluczowe znaczenie dla dzieci, ponieważ pozwala nawiązać połączenia w zależności od tego, co przeżywają w trakcie swojego wzrostu.

Specjaliści medycyny neonatologicznej twierdzą, że częste pobudzanie słuchu szumem białym (niektóre słowa, frazy lub powtarzające się utwory) zarówno płodów, jak i noworodków, sprzyja ich rozwojowi.

5. Kształty, światła i cienie

Chociaż to, co widzi noworodek jest nieco rozmyte jego oczy stopniowo zaczynają skupiać się na kluczowych elementach, które umożliwiają mu odróżnienie pewnych kształtów.

W rzeczywistości noworodek jest w stanie widzieć kształty z odległości około 20-30 cm od oczu.

Noworodki są świadome pewnych wzorców bardziej niż innych. Dlatego mogą być bardziej zainteresowane rzeczami, które powszechnie uważamy za „przyciągające wzrok”, takimi jak wzór w kratę czy paski, schematy kolorów w skali szarości oraz efekty światła i cienia.

Z drugiej strony noworodek jest w stanie postrzegać światła i cienie, ale nie te, które znajdują się w dalszej odległości, ponieważ jeszcze nie potrafi wystarczająco się na nich skupić.

Jednak wraz z rozwojem dziecka zmysł wzroku rozwija się coraz bardziej.

6. Ruchy

Kolejna uwaga jest taka, że noworodek jest w stanie dostrzec ruchy wokół siebie. W jaki sposób? Odpowiedź jest bardzo prosta.

Z uwagi na to, że noworodek potrafi wyczuć, kiedy wokół niego znajdują się ludzie, a kiedy ich nie ma, ma także wyobrażenie o tym, co się rusza, a co nie.

Ozdobne karuzele na ogół umieszczane nad łóżeczkami noworodków i niemowląt (w odległości co najmniej 35-40 cm od miejsca, w którym dziecko śpi), są elementami, które zwykle w bardzo subtelny sposób pomagają im rozwinąć percepcję ruchu.

Karuzela jest umieszczona w odległości, na której dziecko ją widzi, więc może z łatwością dostrzegać jej ruchy.

Noworodek patrzy na karuzelę nad łóżeczkiem


7. Obiekty

Noworodek opiera się głównie na swoich odruchach pierwotnych. To nic innego jak szereg mechanizmów, które umożliwiają mu nawiązanie kontaktu z otaczającym go światem i zdobywanie doświadczenia.

Chociaż są to bardzo podstawowe zachowania, mechanizmy te pomagają mu rozwinąć percepcję. Odruchy pierwotne noworodka to:

  1.  odruch ssania,
  2. odruch szukania,
  3.  odruch chwytania.

Wszystko to związane jest z podstawową potrzebą noworodka: pokarmem. Właśnie dlatego dzieci mają tendencję do wkładania różnych rzeczy do ust w celu rozpoznawania obiektów.

Ponieważ odruchy pierwotne są związane z piersią matki, dziecko będzie starało się powtórzyć doświadczenie dotykowe z innymi obiektami znajdującymi się w zasięgu jego rąk, takich jak smoczki.

Korzyści z pamiętania o tym, czego noworodki są świadome

Chociaż prawdą jest, że noworodek jest istotą ludzką, której ciało jest jeszcze bardzo niedojrzałe, kiedy jest już poza macicą, rozwija się z niewiarygodną prędkością.

W rzeczywistości, umysł młodego człowieka posiada mnóstwo połączeń nerwowych, jednak ich liczba zmniejsza się w miarę dojrzewania ciała.

Teraz jest czas na działanie! Pozostaw za sobą poprzednie przekonania i skup się na potencjale swojego dziecka. Chociaż nadal jest bardzo małe, dostrzega to, co dzieje się wokół niego i jest świadome wielu rzeczy, które nie przyszły Ci do głowy.

Staraj się rozwinąć inteligencję Twojego dziecka. Szukaj inspiracji!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.