Zaufanie nastolatka: jak je zdobyć?
Okres dojrzewania może być trudny dla dziecka. W tym czasie rodzice niewątpliwie wielokrotnie zostają poddani próbie cierpliwości. Istnieją jednak pewne wskazówki, które mogą pomóc rodzicom odzyskać zaufanie nastolatka.
Większość rodziców zastanawia się, jak zdobyć zaufanie nastolatka. Zdarza się, że wierzą, że wyobcowanie jest częścią fazy buntu; jednak nie wszystkie przypadki są takie same. Czasem trzeba podjąć konkretne działania, by odzyskać zaufanie nastolatka, zamiast próbować „przeczekać” ten okres.
Relacja między rodzicem a dzieckiem nie zawsze musi się pogarszać. Ten związek w rzeczywistości zależy od wielu aspektów, takich jak kompatybilność charakterów i zmiany w wewnętrznym świecie nastolatka.
Relacja rodzic-dziecko formuje się w dzieciństwie i wpływają na nią wszystkie doświadczenia z przeszłości.
To prawda, że nie można zmienić niczego, co zdarzyło się w przeszłości. Czy jednak jest możliwe ponowne zacieśnienie relacji z naszymi dziećmi w wieku nastoletnim?
Wielu ekspertów uważa, że jest to możliwe. Do rozważenia pozostają jednak liczne aspekty. Na przykład bardzo ważna jest postawa, którą przyjmuje rodzic wystawiony na próbę na etapie dojrzewania jego dziecka.
Nadchodzi moment prawdy
W dzieciństwie dzieci często są odbiciem rodziców. Czasem nie rozumiemy, że ten związek zmienia się wraz z rozwojem dziecka.
Kiedy dziecko poczuje się dorosłe i niezależne, zacznie oceniać rzeczy z własnego punktu widzenia.
Należy jednak zauważyć, że rodzice biorą udział w tej zmianie w życiu nastolatka. Okres dojrzewania to złożony etap, w którym rodzice i ich autorytet zostaną poddani próbie.
Dorastanie sprawdza moralność rodzica, jego uczciwość, cierpliwość, otwartość i zrozumienie.
To prawda, że bunt odgrywa dominującą rolę, gdy dzieci testują nas jako rodziców, aby sprawdzić, czy damy im wszystko, o co poproszą.
Zaufanie nastolatka – zdobyć je przez kontrolę czy zrozumienie?
Jest to jeden z aspektów, które mogą albo oddalić rodziców i nastolatków albo zbliżyć ich do siebie. Podczas emocjonalnego wyzwolenia młodzi ludzie cenią sobie zaufanie i nie chcą być traktowani jak dzieci.
Istnieje wiele sytuacji, w których rodzice będą musieli wybierać między zaufaniem lub kontrolą.
Mogą zaistnieć pewne sytuacje, które zmuszą rodziców do zastosowania pewnych środków kontroli, karania lub ograniczania aktywności nastolatka.
Należy jednak pamiętać, że zawsze istnieją alternatywne sposoby rozwiązania problemu. No i oczywiście zdarzają się inne sytuacje, w których rodzice powinni ufać swemu nastolatkowi.
Poziom tolerancji na pewne zachowania stanie się przedmiotem debaty między kontrolą a zrozumieniem.
Dlatego jako rodzice musimy uważać, aby nie zachowywać się irracjonalnie lub subiektywnie. Oferowanie szczerych porad i wsparcia zamiast rzucania rozkazów jest kluczem do sukcesu.
Kiedy dziecko poczuje się dorosłe i niezależne, zacznie oceniać rzeczy z własnego punktu widzenia.
Ustalanie limitów jest lepsze niż wydawanie rozkazów
Nastolatek jest bliski dorosłości i logiczne jest, że czasami nie rozumie, dlaczego otrzymuje tak wiele rozkazów. To, co rodzice powinni robić, to stopniowe dawanie mu wolności przy zachowaniu pewnych ograniczeń.
Dlatego najlepiej skończyć z rozkazami i zacząć ustalać granice. Granice, takie jak ograniczenia czasowe i miejsca, do których nastolatek nie może chodzić.
Oczywiście, jeśli istnieje bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa dziecka, jako rodzice nie powinniśmy udzielić pozwolenia. Ale zawsze warto wyjaśnić, dlaczego odmawia się pozwolenia na coś.
Kiedy pozwalamy naszym nastolatkom robić różne rzeczy, w rzeczywistości robimy coś bardzo ważnego.
Udzielenie pozwolenia to sposób na pokazanie nastolatkowi, że mu ufamy i szanujemy jego opinię i osobowość. Prędzej czy później nastolatek będzie musiał zacząć radzić sobie samodzielnie z pewnymi sprawami.
Efektywna komunikacja
Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się zastanawiać, jak zdobyć zaufanie nastolatka, z pewnością przyszła Ci na myśl dobra komunikacja. Komunikacja nie zawsze musi jednak pochodzić z autorytatywnego punktu widzenia.
Rodzice muszą znaleźć odpowiednie mosty komunikacyjne, wspólne tematy, odpowiedni ton i sposób wysławiania się. Być może będą musieli odkrywać siebie w oczach nastolatka.
To nie będzie łatwe zadanie. Nastolatki nie zawsze będą chciały otworzyć się na temat swojego emocjonalnego życia.
Nawet ci, którzy ubóstwiają swoich rodziców, mogą uznać to za trudne. Ważne jest, aby rodzice szanowali prywatność swojego dziecka.
Kilka słów na zakończenie
Jak widać, najważniejszą rzeczą, którą musisz zrozumieć, jest to, że Twoje dziecko dorasta i wkrótce będzie dorosłe. Należy również zrozumieć, że zaufanie jest relacją budowaną od dzieciństwa.
Wszystko wskazuje na to, że manipulacja i projekcja obaw rodziców na ich dzieci będzie miała negatywne skutki w przyszłości. Dziecko, które zawsze było wolne i rozumiane, nie odczuwa potrzeby „wyrwania się” spod skrzydeł rodzica.