Wystawianie języka w trakcie koncentracji – dlaczego dziecko to robi?

Wystawianie języka w trakcie koncentracji – dlaczego dziecko to robi?

Ostatnia aktualizacja: 10 lipca, 2018

U wielu dzieci można zaobserwować wystawianie języka, gdy próbują się skoncentrować. To powszechny gest, który często bywa ignorowany. Wszyscy kiedyś widzieliśmy, jak dzieci to robią, ale dlaczego tak się dzieje?

Lekarze twierdzą, że takie zachowanie zdarza się między 5. a 9. rokiem życia. Wystawianie języka podczas koncentracji nie stanowi problemu zdrowotnego ani nie oznacza kłopotów ze zdrowiem psychicznym. To odruch wytwarzany na granicy mowy i sprawności motorycznej.

To działanie przypomina wykonywanie gestów rękoma lub zmienianie wyrazu twarzy podczas mówienia. Dziecko zamiast tego wystawia język.

Wystawianie języka może sugerować, że dziecko koncentruje się na tym, co robi. Miło jest przyglądać się, jak jest mocno skupione na działaniu i nic go nie rozprasza. Wokół może być głośno, inne dzieci mogą się bawić, może grać muzyka lub może być słychać rozmowę. To nie ma znaczenia, dziecko pozostaje skoncentrowane.

Wystawianie języka – czemu Twoje dziecko to robi?

Rysujący, skoncentrowany chłopiec wystawiający język - wystawianie języka podczas rysowania

Naukowcy niedawno zaczęli interesować się takim zachowaniem. Z jednego z badań wynika, że wystawianie języka wynika z bliskiego powiązania centrum mowy i aktywności ruchowej. Wyniki badania wskazują, że nie chodzi jedynie o wystawianie języka, ale raczej o widoczne schematy zachowań.

By przeprowadzić badanie nagrano 14 dzieci podczas wykonywania różnych czynności. Wszystkie miały 5 lat i były praworęczne.

Naukowcy obserwowali dzieci, gdy te wykonywały ćwiczenia stworzone na potrzeby eksperymentu. Mierzyły one różny poziom umiejętności motorycznych.

Odkryli, że ten odruch jest związany ze zdolnościami motorycznymi dziecka. Jednak fakt, że ten odruch pojawia się częściej przy ćwiczeniach, które wymagają większej ilości ruchu, był zaskakujący. Innymi słowy, dzieci wyrażały koncentrację lekko wystawiając język.

Naukowcy zaobserwowali, że dzieci wystawiały język po obu stronach. Odnotowali również, jak często dzieci wykonywały ten gest i jak długo trwał.

Okazuje się, że dzieci wystawiają języki częściej, gdy wykonują czynności wymagające mniejszej precyzji. Nie robią tego aż aż tak często, gdy dana aktywność wymaga użycia dokładnych umiejętności motorycznych.

Wytłumaczono to związkiem z komunikacją. Naukowcy stwierdzili, że w większości przypadków dzieci wystawiały język po lewej stornie, co jest związane z półkulą mózgu odpowiadającą za mowę.

Teraz już wiesz

Teraz już zapewne wiesz, o czym mówimy. Z pewnością widziałaś, jak Twoje dziecko wystawia język koncentrując się, ale może teraz będziesz zwracała na to większą uwagę. To nie tylko uroczy gest. Jest również interesujący.

Przyglądaj się swojemu dziecku. Zwróć uwagę na to, które zadania sprawiają, że wystawia język i zobacz, jak jest skoncentrowane.

Uśmiechnięta dziewczynka wystawiająca język

Przeprowadzone badania wskazują, że wystawianie języka związane z mową. Być może dzięki temu widzimy, jak działa mózg. Co więcej, wskazuje, że dziecko chce coś osiągnąć. Pokazuje, że jego umiejętności są niesamowite. To bardzo proste zachowanie, ale nauka wyjaśniła serię prowadzących do niego neurologicznych zachowań, o których warto wiedzieć i na które warto zwrócić uwagę.

Możesz zastanawiać się, czemu ten odruch zanika u dorosłych. Naukowcy tłumaczą to tym, że robiąc coś zauważamy, że wystawiamy język. Kiedy zaczynamy wykonywać ten gest, decydujemy się go ukrócić z powodów kulturalnych.

Nie chcemy, by inni dorośli zobaczyli, że to robimy. Jednak taki odruch może pojawić się w każdym momencie, bo należy do grupy odruchów pierwotnych, które są trudne do całkowitego wyeliminowania.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.