Trening nocnikowy - jak się do tego zabrać?
Trening nocnikowy dziecka to wyzwanie dla rodzica. W tym artykule dowiesz kiedy i jak przeprowadzić go aby zakończył się z sukcesem. Trening nocnikowy może się udać.
Masz wrażenie, że zmieniłaś już tysiące pieluch i nie możesz się doczekać aby nauczyć swoje dziecko korzystać z nocnika? Trening nocnikowy to bardzo wyczekiwany moment, jednak ten etap rozwoju rodzi szereg pytań: kiedy mogę zacząć? Skąd będę wiedzieć, że moje dziecko jest już gotowe, kiedy będziemy mogli zakończyć sukcesem naukę tej umiejętności?
Nieliczni rodzice są przygotowani na ten długi proces. Niektóre dzieci uczą się tego kilka dni, podczas innym może to zająć miesiące.
Zaskakujące może być to, że czasami im wcześniej zaczniemy trening nocnikowy, tym dłużej może on zająć.
Dlatego należy wziąć pod uwagę następujące wskazówki dotyczące czasu treningu nocnikowego, tak aby ukończyć podstawowe kroki.
Przeczytaj więcej w artykule!
Kiedy zaczynamy trening nocnikowy?
Nie ma wieku idealnego aby rozpocząć trening nocnikowy. Większość dzieci rozwija niezbędne do tego cechy fizyczne i poznawcze pomiędzy 18 i 24 miesiącem życia. Pomimo tego większość rodziców woli poczekać aż dziecko ukończy dwa i pół lub trzy lata zanim zacznie trening nocnikowy.
Opóźniając rozpoczęcie treningu może być dobra decyzją. Jeżeli zaczniesz zanim dziecko będzie gotowe, cały proces może się wydłużyć.
Pamiętaj, że przed ukończeniem jednego roku, dzieci nie mogą kontrolować swoich zwieraczy. Nawet te, które wykazują oznaki gotowości mogą nie podołać temu zadaniu.
Rodzice zazwyczaj wybierają lato aby rozpocząć trening nocnikowy. Jest to bardziej praktyczne i komfortowe dla dziecka. Może ono biegać bez pieluchy w cieplejsze dni, co pomaga uniknąć przeciekania pieluszek.
Sygnały pokazujące, że twoje dziecko jest gotowe na trening nocnikowy
Oznaki fizyczne
- Dziecko utrzymuje równowagę i koordynację podczas chodzenia i czasem nawet podczas biegania.
- Potrafi oddawać mocz „po kropelce” zamiast wypuszczać wszystko na raz.
- Jego stolec zaczyna być miękki i dobrze uformowany.
- Potrafi utrzymać mocz przez trzy, cztery godziny.
Oznaki w zachowaniu
- Potrafi siedzieć cierpliwie przez dwie do pięciu minut.
- Brudne pieluchy sprawiają mu dyskomfort.
- Jest ciekawskie i stara się naśladować swoich rodziców gdy idą do łazienki.
- Wykazuje fizyczne odruchy podczas załatwiania swoich potrzeb (napina się bądź wydaje odgłosy).
Oznaki poznawcze
- Dziecko słucha prostych komend.
- Zna słowa takie jak siusiu czy kupka.
- Potrafi rozpoznać kiedy musi skorzystać z ubikacji rozpoznając sygnały fizjologiczne. W rzeczywistości jest w stanie przewidzieć potrzebę.
- Jest w stanie zdać test dwóch szklanek. Podaj mu dwie szklanki. Jedną pełną wody, druga pustą. Jeżeli twoje dziecko będzie w stanie przelać cały płyn z jednego naczynia do drugiego to jest gotowe aby rozpocząć trening nocnikowy.
Trening nocnikowy krok po kroku
Przygotuj niezbędne rzeczy
Pierwsza rzecz której będziesz potrzebować, zgodnie z sugestiami pediatry, dobry nocnik. Ewentualną alternatywą może być nakładka na deskę sedesową w toalecie.
Cokolwiek wybierzesz, zawsze sprawdź czy jest wygodne, bezpieczne i upewnij się, że dziecko ma kontakt z podłogą. Jeżeli twój wybór padł na nakładkę na ubikację powinnaś także zaopatrzyć się w stołek na który dziecko będzie mogło oprzeć nogi podczas załatwiania swoich potrzeb.
Takie rozwiązanie nie tylko pomoże mu wchodzić i schodzić z ubikacji, zapewni im stabilną pozycję podczas załatwiania ale również ułatwi parcie podczas wypróżniania.
Ten etap wymaga dużo czasu, cierpliwości i zachęcania dziecka. Dlatego, pozwól udekorować mu swój nocnik naklejkami i niech bawi się nim, kiedy tylko zechce.
Nie zapomnij też kupić mu bielizny w ulubione postacie z bajek czy filmów.
Rodzice zazwyczaj muszą decydować między normalną bielizną, pieluchami lub nowatorskimi jednorazowymi pieluszkami (pieluchomajtkami), które można używać jak regularną bieliznę. Rozwiązanie, takie jak jednorazowe pieluchy, ułatwia dziecku zakładanie i samodzielne zdejmowanie.
Wyjaśnij mu dokładnie na czym polega ten proces i pokaż jak to się robi
Czas rozpocząć trening nocnikowy!
Najpierw, umieść nocnik w dostępnym i wygodnym miejscu. Najlepiej tam gdzie dziecko przebywa najczęściej podczas dnia. Upewnij się, że nocnik jest dostępny zawsze gdy dziecko chce go użyć.
Wyjaśnij dziecku, że dorośli nie używają pieluszek, ale muszą korzystać z toalety, aby zaspokoić te potrzeby. Podkreśl związek między ruchami jelit które może odczuwać z tym że musi skorzystać z toalety.
Nawet kiedy zdarzy im się zabrudzić pieluszkę, posadź je na nocniku i przypomnij, że musi tutaj załatwiać swoje potrzeby.
Nie martw się i nie złość kiedy nie będzie chciało usiąść. Nigdy nie zmuszaj go aby siedziało na siłę ani nie wywieraj presji, ten proces wymaga czasu. Jeżeli dziecko będzie czuło się zmuszane to tylko spowolni trening.
Na tym etapie wyjaśnij dziecku, że uczysz je dbać o swoje potrzeby, tak jak robią to mama i tata. Pamiętaj, że dzieci uczą się naśladując dorosłych, więc najskuteczniejszym sposobem aby im pomóc, jest pokazanie im co mają robić.
Kiedy pokazujesz dziecku jak korzystać z toalety dobrze jest wyjaśnić mu co robisz i pokazać im, że się wycierasz, spłukujesz wodę i na końcu myjesz ręce. Obserwowanie jak to robisz pozwoli dziecku szybciej się tego nauczyć.
W zależności od płci dziecka, miej na uwadze kilka szczegółów. Jeżeli to chłopiec to zalecane jest aby zaczynał siusiać na siedząco, a dopiero później można nauczyć go oddawać mocz stojąc. Jeżeli to dziewczynka, upewnij się, żeby podcierała się z góry do dołu aby uniknąć infekcji dróg moczowych.
Zachęć dziecko do treningu nocnikowego
Wyjaśnij dziecku, że zawsze, gdy będzie potrzebować pomocy przy korzystaniu z nocnika lub nakładki na toaletę, czy też przy odnoszeniu i opuszczaniu spodni lub bielizny, może przyjść do ciebie. Przypomnij mu także, że może używać swojego nocnika kiedy tylko najdzie je na to ochota.
Nie zapominaj, że im dłużej twoje dziecko chodzi bez pieluszki tym szybciej nauczy się korzystać z nocnika. Nawet jeśli wiązać się to będzie z potrzebą posprzątania po kilku wypadkach.
Bądź cierpliwa i zachęć dziecko do siedzenia przez chociażby minutę, dotrzymując mu towarzystwa lub oferując czytanie bajek.
Oczywiście nie wahaj się chwalić i nagradzać go za każdym razem, gdy prawidłowo używa nocnika. Wtedy zrozumie, że jest to osiągnięcie.
Staraj się jednak nie przesadzać z radością i zainteresowaniem bo dziecko może poczuć się niekomfortowo i zażenowane zbytnim zwracaniem na nie uwagi.
Podchodź do wypadków spokojnie i humorem
Nie każde dziecko potrafi opanować sztukę chodzenia samodzielnie do ubikacji bez doświadczenia kilku wypadków.
W razie wpadki nie denerwuj się, nie krzycz i nie karć. Może nie mieć w pełni rozwiniętych mięśni potrzebnych do zatrzymania moczu czy kału.
Możesz zmniejszyć ryzyko wypadków, ubierając swoje dziecko w odzież, która jest łatwa i szybka do zdjęcia. Jeśli zdarzy mu się nie zdążyć do łazienki, zachowaj pozytywną i pełną miłości postawę. Po uprzątnięciu bałaganu, przypomnij mu o korzystaniu z łazienki.
Krótko mówiąc, prędzej czy później twoje dziecko nauczy się samodzielnie korzystać z łazienki, a ten przytłaczający etap będzie niczym więcej jak wspomnieniem kolejnej wygranej bitwy. Kolejne zwycięstwo oddanej i odnoszącej sukcesy matki.