Trening nocnikowy w 3 dni. Czy to możliwe?
Nauczenie naszego dziecka aby korzystało z nocnika to często jedno z największych wyzwań dla młodej mamy. Taki trening to jednak nieunikniony krok w rozwoju dziecka. Nie sposób go pominąć. Nie ma idealnego sposobu na trening który by gwarantował powodzenie tego procesu.
Trening nocnikowy to zajęcie które wymaga od nas wiele cierpliwości, determinacji i ponad wszystko miłości. Ale jest coś, czym chcemy się z wami podzielić. Pomaganie dziecku w pożegnaniu się z pieluchami może być łatwiejsze i szybsze niż myślisz, jeśli będziesz trzymać się kilku porad ekspertów.
Wiele matek osiągnęło ten cel używając kilku sztuczek, którymi chętnie dzielą się z innymi mamami.
Trening nocnikowy w 3 dni. Czy to naprawdę możliwe ?
Jeżeli weźmiemy pod uwagę to jak szybko nasze pociechy nauczyły się korzystać z pieluszek, to może będziemy mieli na tyle szczęścia, aby równie szybko nauczyły się samodzielnego korzystania z toalety.
Bardzo ważne jest aby zrozumieć że dla nas, używanie pieluszek stało się nawykiem. Dla naszych dzieci jest to jedyne rozwiązanie, które stosowane było w ich życiu.
Zgodnie z doświadczeniami wielu matek, a także według specjalistów, możliwe jest przeprowadzenie treningu nocnikowego małego dziecka w ciągu trzech dni. Twierdzenie to opiera się na zastosowaniu technik skupiających się na elementach poznawczych naszych pociech, które wyróżniają się na tym etapie rozwoju.
Oczywiście, mimo że ta metoda jest bardzo szybka, nie gwarantuje, że twoje dziecko nauczy się korzystać z toalety samodzielnie. W trakcie odchodzenia od pieluszek twój maluszek często będzie załatwiać się w innych miejscach niż łazienka.
Ważne żeby zrozumieć, że trening nocnikowy to proces który pokonuje się krok po kroku. Przez to wymaga się od całej rodziny żeby była zgodna i w pełni zaangażowana w realizację tego zadania.
Pamiętaj, że korzystanie z łazienki nie jest tak łatwe jak używanie pieluchy. Korzystanie z toalety wymaga od twojego dziecka większej samodzielności, na którą prawdopodobnie jest już gotowe. Wchodzenie do łazienki, ściąganie spodni, siadanie na sedesie i inne poboczne czynności. To wszystko wymaga miesięcy treningów, ale jest do osiągnięcia.
Trening nocnikowy w 3 dni
Chociaż metoda ta jest efektywna nie jest uniwersalną dla wszystkich rodzin i wymagania dopasowania. Wymaga aby twoje dziecko chodziło gołe od pasa w dół. Mimo, że możemy nauczyć dziecko podstaw życia bez pieluchy musimy pamiętać, że to tylko początek dłuższego procesu który wymaga kontynuacji aby był w pełni efektywny.
Aby maksymalnie zwiększyć swoje szanse na powodzenia, miej na uwadze następujące porady:
Przygotuj się na kolejne trzy dni całkowicie poświęcone temu zadaniu. Pamiętaj, aby skoncentrować się na celu i upewnić się, że masz czas na jego wykonanie.
Bardzo ważne jest, aby wyeliminować wszelkie napięcia które mogą towarzyszyć temu procesowi. Wszyscy wiemy najlepiej, że pozytywne podejście jest najefektywniejszą drogą do osiągnięcia celu. Zapewnij dziecku wielu sposobów nagradzania: gier, tańca, śmiechu i wygłupów.
Specjaliści doradzają aby nie rezygnować kiedy już zaczniemy trening nocnikowy. Bycie konsekwentnym i zaangażowanie całej rodziny jest szczególnie ważne dla powodzenia nauki. Zrób wszystko co w twojej mocy, aby twoje dziecko nie czuło strachu. W końcu ma prawo nie wiedzieć jak się zachować w tej nowej sytuacji i nie do końca ją rozumieć.
Dzień 1
Pamiętaj, że twoje dziecko powinno spędzić cały dzień bez żadnych pieluszek ani bielizny. Ważne jest, abyś była czujna. Musisz nauczyć się rozpoznawać kiedy Twoje dziecko czuje potrzebę korzystania z łazienki. Na początku po prostu pójdzie załatwić się w dowolne miejsce w domu, więc musisz zawsze być gotowa, aby zabrać go do toalety.
W ramach techniki treningu nocnikowego cała rodzina musi pić dużo płynów, aby jak najczęściej chodzić do łazienki. Kiedy mama lub tata muszą iść do łazienki, mogą zabrać dziecko ze sobą.
Świętuj małe zwycięstwa i nie karć swojego dziecka jeśli nie robi postępów – po prostu wskaż co należy poprawić. Pomocne może być zapewnienie dziecku pomocy przy sprzątaniu. Poproś dziecko, aby skorzystało z toalety przed pójściem spać i nie wkładaj mu pieluszki dopóki nie będzie szedł do łóżka.
Dzień 2
Powtórz tą samą procedurę, tak jak w pierwszym dniu, ale z wariantem wycieczki rodzinnej. To wyjście musi zostać ogłoszone z wyprzedzeniem. Jest jeden warunek: dziecko musi skorzystać z nocnika w ostatniej chwili przed wyjściem. Aby uzyskać jeszcze lepsze wyniki, cała rodzina również może skorzystać z toalety przed wyjściem. Posłuży to za dobry przykład.
Celem tego wypadu rodzinnego jest aby dziecko powstrzymało się od pójścia do toalety do póki nie wrócisz do domu. Pamiętaj aby nie zakładać mu pieluszki ani bielizny podczas wycieczki. Wystarczą luźne spodnie w których będzie się czuć komfortowo. Nie zapomnij zabrać rzeczy na przebranie w razie wypadku.
Dzień 3
Po raz kolejny, powtarzamy czynności z dnia pierwszego oraz drugiego. Dzisiaj jednak zamiast jednego wyjścia będą dwa. Zamierzeniem tego ćwiczenie jest przyzwyczajenie dziecka do tego aby korzystał z ubikacji przed każdym wyjściem z domu. Zanim więc wyjdziemy, korzystamy z toalety.
Przy okazji tego wyjścia powinnaś zabrać ze sobą nocnik lub nakładkę na sedes. Jeżeli dopisze ci szczęście lub dobrze to zaplanujesz, twoje dziecko będzie mogło skorzystać z nich podczas wyjścia. Sugerujemy aby do tych wycieczek nie używać auta i nie oddalać się zbytnio od domu. Spacer nie powinien wywoływać stresu i dodatkowej presji. Pobliski park będzie idealnym rozwiązaniem.