Samodzielna zabawa: jak przekonać do niej dziecko?
Dzieci muszą nauczyć się zabawy i spędzać czas z rodzicami. To be zwątpienia pomoże im wzrastać i rozwijać się w zdrowy sposób. Ale maluch musi także pracować nad niezależnością już od najmłodszych lat. Dlatego warto pokazać mu, jak fajna jest samodzielna zabawa.
Niewiele rzeczy może równać się ze spędzaniem czasu z dzieckiem na wspólnej zabawie. Jednak nadchodzi taki moment, w którym maluch musi zacząć uczyć się robić różne rzeczy samodzielnie, choćby przez dwadzieścia minut – oczywiście zawsze pod nadzorem, by upewnić się, że zawsze jest bezpieczny. Samodzielna zabawa jest potrzebna, ale nie zapominaj, że dziecko musi stale znajdować się pod opieką dorosłych.
Samodzielna zabawa: 8 sposobów na zainteresowanie dziecka
1. Spędzajcie czas w tym samym pokoju, zajmując się innymi rzeczami
Zawsze warto spędzać czas osobno, ale w tym samym pomieszczeniu. Pozwól maluszkowi robić co chce ze swoimi zabawkami. Dzięki temu Twój chłopiec lub dziewczynka mogą bawić się samodzielnie pod Twoją opieką. Daj maluszkowi zabawki lub książki do czytania. Postaraj się go nie przytłoczyć ilością rzeczy, które może robić. Zamiast tego wymyśl konkretne zabawy, które może wykonać, zanim dasz mu zabawki.
2. Dawaj przykład, jak może wyglądać samodzielna zabawa
Aby stanowić dobry przykład, powinnaś zadbać, by maluch zobaczył, jak sama wykonujesz niektóre czynności. Dzięki temu zacznie naśladować Twoje zachowanie. Możesz na przykład bawić się klockami, gdy dziecko się Tobie przygląda, czytać książkę, malować na kawałku papieru lub na tablicy, której może używać także Twoja pociecha.
Pamiętaj jednak, by kupić produkty, które nie są toksycznie ani zbyt małe, aby dziecko ich nie połknęło.
3. Ekran to nie zabawka
Nie pokładaj nadziei w telewizji, grach na komórce lub aplikacjach na tablecie. Nie zajmą dziecka, a jedynie przeniosą jego przywiązanie z Ciebie na ekran. To nie jest Twój cel. W końcu chcesz, aby maluch stał się samodzielny, a tym samym był w stanie bawić się sam ze sobą, wymyślać własne gry, rozwijać wyobraźnię i kreatywność.
4. Stwórz bezpieczną przestrzeń
Stworzenie bezpiecznej przestrzeni w domu jest niezwykle istotne. Dzięki temu maluch będzie mógł przebywać w niej sam, a Ty nie będziesz martwiła się ewentualnym niebezpieczeństwem i urazami. Potraktuj ją jak plac zabaw w jasno wyznaczonej przestrzeni. Może być to sypialnia dziecka, w której przygotujesz wszystko w taki sposób, by maluch mógł przeprowadzać różnego rodzaju eksperymenty bez obaw o wyrządzenie sobie krzywdy.
5. Nie przeszkadzaj
Samodzielna zabawa, która zajmujesz dziecko, nie powinna być przerywana. Możesz na przykład pozwolić maluchowi bawić się dodatkowe piętnaście minut nawet, jeśli jest gotowa kolacja. Postaw na elastyczność, bo te kilka dodatkowych chwil zabawy odgrywa ważną rolę w rozwoju emocjonalnym malucha oraz pomaga mu rozwijać niezależność. Wraz z wiekiem będzie stawał się coraz bardziej samodzielny.
6. Nie przejmuj się bałaganem
Nie pozwól, by ogarnęło Cię uczucie frustracji, gdy zobaczysz bałagan w domu. Pozwól na odrobinę chaosu podczas zabawy.
Chodzi o to, by przestać na chwilę kontrolować maluszka, póki nie odkryje najlepszego sposobu na samodzielną zabawę. Kiedy skończy, możesz mu pogratulować i pomóc mu sprzątnąć zabawki, aby powoli uczył się odpowiedzialności.
7. Dobrze wykorzystuj czas spędzany z dzieckiem
Samodzielna zabawa, która prowadzi do rozwoju niezależności nie oznacza, że powinnaś przestać poświęcać uwagę dziecku, bo “musi nauczyć się przebywać samo ze sobą”. Nie można tak postępować. Maluch musi także spędzać cenny czas z Tobą, dlatego powinnaś go dobrze wykorzystywać. Samodzielna zabawa nie powinna przeważać w życiu dziecka; wspólnie spędzany czas jest równie ważny, a nawet ważniejszy.
8. Samodzielna zabawa krok po kroku
Dziecko może mieć na początku problem ze spędzaniem czasu sam na sam. To całkowicie normalne.
Zebranie się do rozpoczęcia zabawy może zająć mu kilka minut lub klika minut samodzielnej zabawy może mu w zupełności wystarczyć. Możesz zacząć od zaplanowania krótkiej, samodzielnej zabawy. Wraz z upływem dni wydłużaj ją, póki dziecko nie znajdzie równowagi i rytmu, który będzie mu najbardziej odpowiadał.