Pracująca mama wykonuje więcej zadań niż tata

Pracująca mama wykonuje więcej zadań niż tata

Ostatnia aktualizacja: 25 października, 2018

Dzień pracującej mamy może być długi i męczący. Ostatnie badania udowodniły, że pracująca mama, wykonuje tyle zadań, co tata przez dwa dni pracy.

Porównując różne rodzaje zawodów i pensji często bierze się pod uwagę czynności wykonywane w ciągu dnia pracy. Jednak pracująca mama nie kończy dnia pracy po wyjściu z firmy; po powrocie do domu czekają na nią dodatkowe obowiązki domowe.

W dzisiejszych czasach mamy muszą łączyć pracę w domu z pracą poza nim, wykonując w ciągu dnia wiele zróżnicowanych zadań. Są również kobietami pracującymi na pełen etat.

Dlatego też praca mamy zdaje się nie mieć końca. Zaczyna się wcześnie rano i kończy późno w nocy.

Chociaż trudno to sprawdzić i określić, badania przeprowadzone przez Workers Statute i Organic Law 3/2007 w Hiszpanii pokazały, że pracująca mama robi tyle rzeczy w jeden dzień, co pracujący tata w dwa dni.

Co to oznacza i dlaczego tak się dzieje?

Pracująca mama – jakie ma prawa

W hiszpańskim prawie można zauważyć coraz więcej rozwiązań zapewniających pomoc mamom, które opiekują się dziećmi i jednocześnie pracują.

1. Urlop macierzyński

Urlop macierzyński w Hiszpanii wynosi zazwyczaj szesnaście tygodni licząc od dnia narodzin dziecka. Może zostać przedłużony w następujących przypadkach:

  • Narodziny bliźniąt – urlop macierzyński przedłużony o dwa tygodnie,
  • Narodziny trojaczków – urlop macierzyński przedłużony o cztery tygodnie,
  • Narodziny dzieci z problemami zdrowotnymi lub upośledzeniem – urlop macierzyński przedłużony o dwa tygodnie.

Co więcej, pracująca mama musi poinformować o urlopie w trakcie ciąży i odpowiednio go umotywować. Ma prawo do urlopu w przypadku:

2. Skrócenie godzin pracy

Pracująca mama ma możliwość zorganizowania czasu pracy w sposób, który uzna za stosowny, do momentu ukończenia przez dziecko dwunastego roku życia. Jednak zmniejszenie liczby godzin pracy jest związane ze zmniejszeniem pensji.

Mama rozmawiająca przez telefon i karmiąca dziecko

3. Urlop bezpłatny

Jeśli pracująca mama musi osobiście zająć się dzieckiem, ma prawo pójść na urlop wychowawczy, który nie może jednak przekroczyć trzech lat. Przez ten czas ma zarezerwowane miejsce pracy i płacone składki zdrowotne.

Po pierwszym roku mama ma prawo kontynuować pracę na tym samym lub równoważnym stanowisku. Ma prawo wrócić do pracy bez żadnych dodatkowych procedur.

4. Zwolnienie

Należy również wziąć pod uwagę ewentualność utraty pracy. Istnieje niestety niebezpieczeństwo, że kobieta może zostać zwolniona.

W takim przypadku mama będzie otrzymywała zasiłek dla bezrobotnych, który zostanie przedłużony o cztery miesiące.

“Praca mamy zdaje się nie mieć końca. Zaczyna się wcześnie rano i kończy późno w nocy.” 

5. Karmienie piersią a praca

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy życia dziecka pracująca mama ma możliwość poświęcić godzinę w ciągu dnia pracy na karmienie piersią i nie odbije się to na jej pensji.

Może również skrócić dzień pracy o godzinę.

Jak określić wartość dnia pracującej mamy?

Wyliczenia przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych w 2015 roku wykazały, że każda mama powinna zarabiać rocznie 65.300$, co stanowi dwu i pół krotność przeciętnej pensji w Stanach Zjednoczonych.

Tym samym każda mama powinna zarabiać około 1.735$ miesięcznie. W wyliczeniach uwzględniono również koszty opieki nad dzieckiem, prowadzenia ogrodu i aranżacji domu.

Kobieta w rękawicach do sprzątania podpierająca się pod bokami

Pomoc dla pracujących mam

Od jakiegoś czasu pracujące mamy w Hiszpanii otrzymują miesięczny dodatek wynoszący 100 euro. Można go otrzymać w formie jednorazowej płatności wynoszącej 1.200 euro lub w miesięcznych wypłatach.

Ten dodatek może zostać przedłużony do momentu osiągnięcia przez dziecko trzeciego roku życia. Jest wypłacany ze składek na ubezpieczenie społeczne. Można go otrzymać nawet w przypadku adopcji lub przysposobienia.

Jak widać, dzień pracującej mamy jest pełen różnych obowiązków wynikających z konieczności pogodzenia pracy z opieką nad rodziną.

Na szczęście w społeczeństwie zachodzi coraz więcej zmian kulturowych i prawnych, które odrobinę ułatwiają życie mam. Ale niestety jest jeszcze wiele kwestii, które należy poprawić.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.