Leworęczne dzieci: 10 ciekawostek dotyczących mańkutów

Leworęczne dzieci: 10 ciekawostek dotyczących mańkutów
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W społeczeństwie, w którym większość rzeczy przeznaczona jest dla osób praworęcznych, leworęczne dzieci potrzebują pomocy ich rodziców i opiekunów. Początkowo pomoc może być niezbędna przy wielu codziennych czynnościach.

Jeśli Twoje dziecko jest leworęczne, bez wątpienia będzie trzeba zwracać większą uwagę na ich naukę i rozwój. Zarówno w szkole, jak i w zajęciach pozalekcyjnych bardzo często prawa strona jest bardziej zachęcająca niż lewa. Dlatego leworęczne dzieci potrzebują pomocy, by się zaaklimatyzować.

Rodzice muszą pomóc ich dzieciom jak najlepiej rozwijać ich dominującą półkulę. Ważne jest również, aby mieć cierpliwość podczas nauki pisaniaDawno minęły czasy, kiedy szkoły zmuszały leworęczne dzieci do pisania prawą ręką.

W rzeczywistości dzisiaj często ludzie reagują pozytywnie, gdy dowiedzą się, że ktoś jest leworęczny. Nie wspominając o niezliczonej liczbie artystów i profesjonalnych sportowców, którzy wyróżniają się umiejętnościami charakterystycznymi dla osób leworęcznych.

Leworęczne dzieci – co mówią naukowcy

Wnikając głębiej w ten temat, można dowiedzieć się, że naukowcy wciąż nie są pewni, co powoduje leworęczność. Wielu badaczy uważa, że ​​jest to konsekwencja ewolucji układu nerwowego. Inni twierdzą, że jest to spowodowane czynnikami dziedzicznymi, takimi jak nadmierny poziom testosteronu i stres podczas porodu.

Niemniej naukowcy zgadzają się co do tego, że bycie leworęcznym jest kwestią neurologiczną: jest nakazane przez mózg i zależy od lateralizacji  naszych dzieci.

Co warto wiedzieć

W mózgu człowieka znajdują się dwie półkule: prawa, która kieruje ruchami lewej strony naszego ciała, oraz lewa, która odpowiada za ruchy prawej strony. U osób leworęcznych dominującą półkulą jest prawa. To właśnie sprawia, że ​​dzieci lepiej radzą sobie, posługując się lewą stroną ciała, co odróżnia je od osób praworęcznych.

Świat dzieci leworęcznych – 10 ciekawostek

Szczęśliwe dziecko na trawie

Leworęczność to naprawdę interesujące zagadnienie. Dlatego chcemy podzielić się z naszymi Czytelnikami kilkoma ciekawymi faktami, które opisują leworęczne dzieci.

  1. Szacuje się, że od 10 do 13% światowej populacji to osoby leworęczne i pozostaje to niezmienne przez całą historię człowieczeństwa. Jednakże z powodu presji kulturowej, by być praworęcznym, rodzice ignorują tendencje leworęczne i zmuszają dzieci leworęczne do korzystania z prawej ręki. A przynajmniej dawniej było to nagminne.
  2. Dzieci leworęczne mają przewagę w niektórych sportach, takich jak boks, piłka nożna i tenis. Według badań wynika to z lepszego widzenia przestrzennego.
  3. Odsetek dzieci leworęcznych jest większy wśród dziewcząt niż chłopców, odpowiednio 11% i 9%. Przyczyna tego nie została jeszcze ustalona.
  4. Dzieci leworęczne mają zazwyczaj większe zdolności twórcze ze względu na fakt, że stymulowana i bardziej aktywna jest prawa półkula, Jest ona bowiem związana z kreatywnością, inspiracją i zdolnościami artystycznymi.
  5. Odkryto, że w wielu przypadkach bliźniąt, prawie zawsze jedno dziecko jest leworęczne, jednak w niewielu przypadkach obydwoje dzieci są leworęczne.
  6. Większość dzieci leworęcznych ma tendencję do rysowania karykatur i portretów osób, które patrzą w prawo.
  7. 80% dzieci leworęcznych ma krewnego, który jest leworęczny.
  8. Niektóre badania naukowe ujawniają, że dysleksja i jąkanie są częstsze u osób leworęcznych z powodu przymuszania do używania prawej ręki w dzieciństwie.
  9. Naukowcy odkryli, że połączenia między lewą stroną mózgu a prawą stroną tworzą się szybciej u osób leworęcznych, co czyni je bardziej zwinnymi umysłowo, a także sprawia, że ​​myślą szybciej.
  10. Według badań przeprowadzonych przez Journal of Nervous and Mental Disease dzieciom leworęcznym trudniej jest radzić sobie z negatywnymi emocjami i przetwarzać je.

Znaczenie roli rodziców

Leworęczne dzieci

Na szczęście w dzisiejszych czasach dzieci nie muszą przechodzić przez te niezdrowe sytuacje, w których inni uważają je za różne od reszty tylko dlatego, że piszą lewą ręką. Naszym zadaniem jest zachęcanie ich i dostosowywanie się do ich potrzeb. Musimy zrobić wszystko, aby czuły się swobodnie i mogły na co dzień korzystać bez obaw z lewej ręki.

Nie powinniśmy popełniać błędu społeczno-kulturalnego, chcąc sprawić, by nasze dzieci były praworęczne, ale raczej pomagać im w rozwijaniu ich lateralizacji i harmonii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asociación Norteamericana de Psicología y Cherry Norton. (2008). Zurdos: ¿Más inteligentes que los diestros o mas despistados y desmemoriados. Washington
  • Auzias, M., & del Río, P. (1990). Niños diestros, niños zurdos. Visor.
  • Gessen, V., & Gessen, M. M. (2003). El niño zurdo. Educere, 7(22), 298-300. https://www.redalyc.org/pdf/356/35602226.pdf
  • Gicherman, D y otros. (2009). El manejo del niño zurdo. Ediciones Universidad Central de Venezuela. Venezuela.
  • Medina, A. y García de Medina, M. (2010) Ser zurdo, una discapacidad para la educación técnica. En Arnaiz, P.; Hurtado, Ma.D. y Soto, F.J. (Coords.) 25 Años de Integración Escolar en España: Tecnología e Inclusión en el ámbito educativo, laboral y comunitario. Murcia: Consejería de Educación, Formación y Empleo. https://diversidad.murciaeduca.es/tecnoneet/2010/docs/amedina.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.