Dziecko wciąż nosi pieluchy, czy powinnam się martwić?
Bardzo często matki martwią się, gdy ich dziecko wciąż nosi pieluchy. Jest to szczególnie częste, gdy porównują swoje maleństwo z innymi. Czy to normalne? Kiedy powinnaś zacząć się martwić?
Co powinnaś zrobić, jeśli Twoje dziecko wciąż nosi pieluchy? W tym artykule usuniemy Twoje wątpliwości. Kiedy dzieci powinny zacząć korzystać tylko z nocnika? Jest to powszechne pytanie wśród rodziców. Jeśli nie znasz na nie odpowiedzi, prawdopodobnie masz takie same obawy jak inni. Więc czytaj dalej, aby znaleźć przydatne informacje na ten temat.
Moje dziecko wciąż nosi pieluchy: czy to normalne?
Można powiedzieć, że “normalne” ma więcej wspólnego z presją społeczną niż cokolwiek innego. Wiele osób uważa, że do trzeciego roku życia dzieci muszą przestać używać pieluszek. Jednak jeśli chodzi o biologię, nie trzeba być tak surowym.
Jeśli dziecko ma więcej niż 3 lata i nie może samodzielnie korzystać z toalety, ludzie obwiniają rodziców. Mówią, że to właśnie oni nie uczyli go wystarczająco dobrze, albo zaczęli za późno.
W przedszkolu inne matki mogą wywierać nieco irytujący nacisk na kontrolowanie ich pęcherza przez dziecko. Dlatego to normalne, że mama mówi “moje dziecko wciąż nosi pieluchy” z pewnym smutkiem. Może nawet być nieco zawstydzona.
Nie martw się. Nie warto straszyć dziecka, ponieważ inne dzieci w jego wieku załatwiają swoje potrzeby na nocniku. To samo dzieje się z innymi kamieniami milowymi związanymi z rozwojem. Na przykład rodzice robią to chodząc, rozmawiając lub używając sreber do jedzenia.
To nie jest bodziec, brak edukacji czy rodzicielska nieostrożność. W rzeczywistości ma związek z dojrzewaniem biologicznym. Dzieci w wieku od 2 do 3 lat często przygotowują się do rozpoczęcia treningu nocnikowego.
Jednak, jak powiedzieliśmy wcześniej, nie ma ustalonego czasu. Dlatego bardzo ważne jest, aby w tej sytuacji być cierpliwym. W tym samym czasie pomóż swojemu dziecku być przygotowanym na ten bardzo ważny moment w jego życiu.
Zrezygnowanie z pieluszek wymaga czasu
Niektóre dzieci mają możliwość pozostawienia pieluch z dnia na dzień. Jednak u większości z nich trwa to nawet kilka tygodni. Aby dzieci mogły samodzielnie chodzić do łazienki, ich narządy i cały układ nerwowy muszą być dojrzałe. To dojrzewanie ma miejsce około 3 roku życia, chociaż różni się w zależności od dziecka.
Możesz wiedzieć, gdy Twoje dziecko jest gotowe do rozpoczęcia treningu nocnikowego po tym, kiedy ogłasza, że zabrudziło swoją pieluchę i chce, by została zmieniona. Poza tym może powiedzieć Ci, że w tym czasie oddaje mocz albo wypróżnia się, albo że zaraz to zrobi.
Są to oznaki, że dziecko rozumie, co dzieje się z jego ciałem i że pęcherz lub jelita wysyła wiadomości do mózgu.
Dzieci w wieku od 2 do 3 lat często przygotowują się do rozpoczęcia treningu nocnikowego. Jednak, jak powiedzieliśmy wcześniej, nie jest to ustalony czas. Dlatego bardzo ważne jest, aby być cierpliwym.
Wskazówki dotyczące treningu nocnikowego dla dzieci
O czym należy pamiętać, jeśli dziecko wciąż nosi pieluchy? Oto kilka wskazówek:
- Zrezygnowanie z pieluszek nie ma nic wspólnego z wiekiem. Chodzi jedynie o biologię.
- To nie jest konkurencja z innymi matkami. Nie zwracaj uwagi na komentarze, które porównują Twoje dziecko z innymi.
- To tylko jedna z wielu faz. Unikaj czekania na chwilę, aby przestać zakładać pieluchę swojemu dziecku.
- Unikaj karania dziecka, jeśli nie potrafi korzystać z toalety.
- Nakładanie tego, co chcesz na swoje dziecko, przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Twoje dziecko przestanie używać pieluszek, kiedy będzie na to gotowe.
- Pamiętaj, że mogą wystąpić regresje. Jest to normalne, zwłaszcza w obliczu określonych wyzwań. Nadejście na świat rodzeństwa, ruch i inne mogą powodować regresje.
Aby ten proces był przyjemniejszy i skuteczniejszy, jako rodzic zwracaj szczególną uwagę na to, czego potrzebuje Twoje dziecko. Kupowanie kolorowych nocników treningowych lub wymyślanie gier może być dobrym pomysłem.
Możesz także pokazać mu jak powinno siedzieć, pokazując własny przykład. Dodatkowo możesz przeczytać opowiadanie, kiedy czeka, by siusiać, a także chwalić je, gdy osiągnie swój cel. Przede wszystkim musisz mieć dużo zapasowej bielizny na wypadek.
“Moje dziecko wciąż nosi pieluchy” to zdanie, które słyszy wielu lekarzy i nauczycieli. Jednak nie należy się tego wstydzić lub czuć się winnym w żadnym wypadku.
Wiele dzieci w wieku około trzech lat może samodzielnie chodzić do łazienki. W tym celu Twoje dziecko potrzebuje pomocy i wsparcia, a nie presji i niecierpliwości.