Dziecko odkrywa się w nocy - jak temu zaradzić?
Każdej nocy rodzice i dzieci prowadzą cichą wojnę. Maluszek odkrywa się, ściągając z siebie pościel a ty go przykrywasz. I tak w kółko.
Razem tworzycie cykl, który trwa całą noc, kiedy wszyscy próbują się wyspać, regenerując siły na następny dzień. Bez wątpienia to bardzo męcząca walka. Zwłaszcza gdy rodzice obawiają się negatywnych następstw tego, że dziecko się odkrywa.
Ponieważ bez względu na to co robisz, twoje dziecko zawsze wygrywa bitwę. Oznacza to, że spędza całą noc leżąc w swoim łóżeczku odkryte. Sama piżama to za mało aby zapewnić dziecku ciepło. Posiłkujesz się więc kocami, prześcieradłami czy kołderkami, które i tak lądują na jednym końcu łóżka, gdy twój maluszek śpi zupełnie odkryty na drugim jego końcu.
Więc jak powinniśmy reagować kiedy nasze dziecko ciągle się w nocy odkrywa? Co powinniśmy zrobić ?
Dlaczego dziecko się odkrywa?
To podstawowe pytanie na które powinniśmy znać odpowiedź. Zwłaszcza zanim weźmiemy się za przykrywanie go na poważnie. Oczywiście twoje dziecko odkrywa się w nocy bo jest mu za ciepło pod tymi wszystkimi warstwami.
Pamiętaj, że dzieci potrzebują w nocy mniej ciepła aniżeli dorośli. Przykrycie go dodatkowym kocem nie spowoduje, że będzie mu bardziej przytulnie tylko sprawi, że będzie czuć się przyduszone i przygniecione.
Mając to na uwadze. Pierwszym krokiem jest obserwowanie dziecka przed panikowaniem z powodu tego, że właśnie znów się odkrywa. Zwróć uwagę na jego skórę i włosy. Dotknij jego piżamy na pleckach i poszewki poduszki. Czy są wilgotne ? To ważne aby zaobserwować czy twoje dziecko się poci i upewnić się czy rzeczywiście jest mu tak zimno jak myślisz. Wiedziałaś o tym, że kaszel który nie raz dziecko ma w nocy, nie jest spowodowany zimnem, ale właśnie z przegrzania ?
Nic dziwnego, że szybkie rozwiązanie tego rodzaju kaszlu polega na zabraniu dziecka na świeże powietrze, aby zmniejszyć obrzęk jego strun głosowych.
Pamiętaj też, że dzieci mają bardzo aktywny schemat snu co oznacza, że mają tendencję do zmieniania pozycji w łóżeczku. Ponieważ ważą mało i są niewielkiego wzrostu, mogą wielokrotnie w ciągu nocy obracać się w dowolnym kierunku. Na skutek ciągłego obracania jest bardzo mało prawdopodobne, że twoje dziecko pozostanie zakryte przez całą noc.
Koniec końców, powodem dla którego twojego dziecko się odkrywa może być fakt, że nie czuje się wygodnie. Ciepła piżama plus ciężka pościel mogą powodować, że będzie się czuło przygniecione i pocić nadmiernie.
Jak sprawić aby dziecko się nie odkrywało ?
- Nie przesadzaj z przykrywaniem. Nie powinnaś opatulać swojego dziecka nadmiernie. Spowoduje to tylko, że będzie mu zbyt ciepło i zacznie się wiercić, aż ostatecznie ponownie się odkryje. Pamiętaj także, że maluszki mają w zwyczaju pocić się najbardziej w pierwszej fazie snu. Z pewnością nie chciałabyś aby najpierw się spociło, a później marzło.
- Dobierz odpowiednią grubość i ilość warstw którymi przykrywasz dziecko. Nie jest złym pomysłem aby w początkowej fazie snu pozostawić maluszka bez przykrycia i dopiero później, w razie potrzeby go nakryć.
- A może nie przykrywać dziecka w ogóle? To doskonałe, ale dość nietypowe rozwiązanie dla bardzo ruchliwych i niespokojnych dzieci. Jeżeli twoje dziecko zawsze się odkrywa, może to stanowić dobre rozwiązanie. Pamiętaj aby przygotować mu wcześniej ciepłą piżamę, aby nie zmarzło w nocy. Tym sposobem unikniesz ciągłego odkrywania i zrzucania z siebie pościeli, jak i fundowania dziecku zmian temperatur w nocy.
- W przypadku niespokojnych dzieci możesz skorzystać ze starej sztuczki ze śpiworem. W ten sposób twoje dziecko nie będzie miało żadnej drogi ucieczki i możliwości odkrycia. Istnieją również specjalne śpiwory dla starszych dzieci, które nie dają się przykryć, pozwalają one poruszać się swobodniej i wygodniej.
- Rozejrzyj się po sklepach dla dzieci. Możesz odkryć różne produkty i gadżety które pomagają poradzić sobie z tym problemem. Na przykład, można dostać klipsy które przytrzymują pościel na miejscu lub koce przypominające kształtem śpiwór.
- Kolejnym rozwiązaniem, może być stosowanie nakryć większych niż rozmiar samego łóżka. Pozwala to na przykrycie dziecka, które się odkrywa taką pościelą, a jej nadwyżkę, która zostanie po bokach możesz wcisnąć między ramę łóżka a materac. Po tym zabiegu, uniemożliwi to dziecku dalsze odkrywanie się.