Dzieci chodzące boso: szczęśliwsze i inteligentniejsze?

Dzieci chodzące boso: szczęśliwsze i inteligentniejsze?

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Twoje małe dziecko znowu zdjęło buty, więc czym prędzej próbujesz nakłonić je do ponownego ich założenia? Dzieci chodzące boso to zmora wielu matek i jedna z ich najczęstszych obsesji. Tymczasem nauka sugeruje, że nakładanie dzieciom butów ogranicza ich rozwój. A co na ten temat mówią najnowsze badania?

Zazwyczaj mówi się o trzech podstawowych zasadach: wolności, szczęściu i inteligencji. W tym sensie to kontrowersyjne badanie, o którym stało się głośno na całym świecie, zachwiało skłonność do ubierania dziecięcych stóp od najmłodszych lat. Obaliło mity na temat przeziębienia, etykiety i problemów fizycznych wywoływanych przez chodzenie boso. Ale czy dzieci chodzące boso rzeczywiście lepiej się rozwijają?

Badanie zostało zatytułowane „Pediatria profilaktyczna: dzieci chodząca boso są inteligentniejsze” i zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, w Hiszpanii. Jeśli dzieci czują się dobrze i są szczęśliwe, a także mogą się prawidłowo rozwijać i odkrywać świat, dlaczego nie pozwolić im chodzić boso?

Dzieci chodzące boso – co na to nauka?

„Dla niemowląt ruch fizyczny i stymulacja sensoryczna podczas chodzenia boso jest czynnikiem przyspieszającym dojrzewanie dziecka do rozwoju proprioceptywnego i intelektualnego” – stwierdziła Isabel Gentil García na początku raportu.

W badaniu skrytykowano reklamowane i sprzedawane obuwie dla dzieci, które uczą się chodzić. Zakwestionowano te buty, znane jako pre-walkers tak samo jak nadmierne zalecenie pediatryczne dotyczące zakładania butów niemowlętom, co jest oczywiście konieczne tylko w celu utrzymania stóp w cieple.

Gentil García ostrzega, że ​​zakrycie stóp dziecka pozbawia je wszelkich informacji dotykowych oraz uniemożliwia postrzeganie pozycji i ruchu jego ciała w stosunku do przestrzeni. Zdaniem eksperta dzieci chodzące boso szybciej rozwijają zdolności motoryczne, a także koordynację wzrokowo-ruchową.

Interdyscyplinarne podejście zastosowane w tych badaniach podkreśliło znaczenie chodzenia bez obuwia. Dzieci chodzące boso zbierają informacje o świecie zewnętrznym poprzez własne stopy. Poprzez stopy zapoznają się z różnymi powierzchniami i teksturami.

Dzieci chodzące boso - chłopiec i piłka nożna

Dzieci chodzące boso – jaką rolę pełnią dla nich stopy?

Specjaliści w dziedzinie neurologii uważają, że stopy niemowląt są bardziej wrażliwe na dotyk niż na dłonie, dopóki dziecko nie osiągnie 10 miesięcy. Dlatego w pierwszych miesiącach życia stopy pełnią istotną funkcję: dzięki nim dziecko może eksperymentować i uczyć się poprzez dotyk.

Z tego powodu artykuł opublikowany przez Uniwersytet w Madrycie zdecydowanie opowiada się za pozwoleniem dzieciom odkrywać świat boso. Zakładając obuwie, pozbawia się dzieci przydatnych informacji percepcyjnych, które mogą odgrywać znaczącą rolę w rozwoju ich ośrodkowego układu nerwowego.

Zgodnie z etapami rozwoju intelektualnego według Piageta, na etapie sensomotorycznym rozwój manipulacji i ruchu oraz organizacja informacji sensorycznych są ważne, ponieważ zapewniają dziecku pierwsze próby postrzegania samego siebie, przestrzeni, czasu i związku przyczynowo-skutkowego.

Z tego powodu stopy uważane są za najlepsze receptory, które przyczyniają się do rozwoju inteligencji dziecka. Wynika to ze złożonej interakcji między ciałem dziecka, a jego otoczeniem. To dlatego, że jednym z najbardziej zaangażowanych czynników środowiskowych jest znajomość własnego ciała.

Ponadto, u niemowląt, które stawiają stopy na rozmaitych rodzajach powierzchni – nawet tych, które są nieregularne – lepiej rozwijają się mięśnie. Dzieje się tak, ponieważ dzieci chodzące boso nie mają dodatkowo obciążonego ciała i mogą poruszać się swobodnie, co zapewnia lepszą kontrolę nad ciałem.

Korzyści z chodzenia boso

Wszystkie dzieci lubią chodzić boso, a także być nagie, bez względu na konsekwencje, jakie może to powodować dla ich zdrowia. Jest to jedno z podstawowych zmartwień ich rodziców. Jednak ten zwyczaj nie tylko przyczynia się do komfortu dziecka, ale także oferuje wiele korzyści:

  • Poprawia samopoznanie, gdy dzieci są w stanie zobaczyć i poczuć ruchy swoich palców u stóp oraz poczuć zapach swoich stóp.
  • Pomaga w rozwoju łuków stóp, zapobiegając płaskostopiu.
  • Ułatwia chodzenie i zachęca dzieci do chodzenia.
  • Zapewnia wrażenia sensoryczne maluchowi.
  • Zapobiega poceniu się i bakteriom, które mogą powodować grzybicę, modzele i brzydki zapach stóp.

Dzieci chodzące boso – swobodne, mądre i szczęśliwsze

Dorośli denerwują się, gdy widzą dzieci chodzące boso. Tymczasem dzieci kochają i wolą chodzić bez wszelkiego rodzaju odzieży i obuwia. Ściśle  mówiąc, omówione w tym artykule badania uspokajają rodziców, dowodząc, że dzieci chodzące boso są szczęśliwsze.

Wyniki badań pokazują, że dzieci chodzące boso mają głębszy związek ze swoim otoczeniem i postrzegają świat w inny sposób. Jednocześnie dzieci te poznają swoje ciało w inny sposób, bardziej wykorzystując ciało do odbierania bodźców z otoczenia.

„Na etapie, kiedy dzieci rozwijają swoją inteligencję, nie widzą różnicy między sobą a światem zewnętrznym, wszystko to jest przechowywane w ich umyśle jako całość” – tłumaczą specjaliści. I jako część tej „całości” dzieci, które dopiero uczą się chodzić muszą odkrywać i bezpośrednio czuć różne tekstury w swoim otoczeniu, aby prawidłowo się rozwijać.

Teraz wiesz, dlaczego naukowcy uważają, że ważne jest, aby dzieci mogły chodzić boso. Czy mając tę wiedzę, odłożysz na bok te piękne buty, które Twoje dzieci miały nosić w tak młodym wieku? Jaka jest Twoja opinia na temat tego badania naukowego?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.