Drzemka u dzieci - do jakiego etapu powinna być nawykiem?
Rodzice często zastanawiają się do jakiego momentu drzemka u dzieci powinna być nawykiem. Oczywiście należy pamiętać, że każdy maluch jest inny. Wiele zależy od wieku i od poziomu aktywności dziecka w ciągu dnia.
Istnieją jednak pewne mechanizmy kierujące tym, ile trwa drzemka u dzieci – wiele zależy od stopnia ich rozwoju. Wśród codziennych nawyków dzieci jest drzemka poranna i popołudniowa.
W pierwszym roku swojego życia dziecko ma nawet 5 drzemek dziennie. Między 15 i 18 miesiącem życia ucinają sobie dwie krótkie drzemki. Przed ukończeniem drugiego roku życia jest natomiast bardzo prawdopodobne, że maluch wcale nie będzie chciał spać w ciągu dnia.
Ogólnie rzecz biorąc drzemka znika całkowicie między drugim a czwartym rokiem życia. Jak już wspomnieliśmy, wiele zależy od każdego dziecka indywidualnie – na nawyki snu ma wpływ poziom aktywności i organizm malucha. Nie bez znaczenia jest również jakość snu w nocy.
Należy pamiętać, że dziecko potrzebuje dziennie od 12 do 14 godzin snu. Gdy czas ich snu wynosi mniej niż 12 godzin na dobę – na przykład ponieważ musi iść do szkoły czy przedszkola – warto pozwolić dziecku na małą drzemkę po obiedzie. Dobrze to wpływa również na odzyskanie energii.
Drzemka u dzieci i płynące z niej korzyści
Jakie korzyści przynosi dziecku ucinanie sobie drzemki w ciągu dnia? Jest ich całe mnóstwo. Oto niektóre z nich:
- Poprawia się jego pamięć.
- Optymalizuje wydajność społeczna i stan psychiczny.
- Pobudza się wyobraźnia i kreatywność dziecka.
- Poprawiają się wyniki w szkole.
- Dziecko uspokaja się i zmniejsza się jego poziom rozdrażnienia.
- Zwiększa się koncentracja.
- Drzemka u dzieci wspomaga ich wzrost i zdrowy rozwój.
Jak rozpoznać, że maluch nie potrzebuje już drzemek?
Skąd wiadomo, że maluszek nie potrzebuje już spać w ciągu dnia? Oto kilka zachowań, które mogą na to wskazywać:
- Dziecko nie ma ochoty się położyć w godzinie drzemki. Co więcej, nie wygląda na zmęczone. Jest to klasyczny objaw świadczący o tym, że zaczęła się zmiana i drzemki znikną z jego harmonogramu.
- Od momentu położenia się do zaśnięcia upływa dużo czasu.
- Pominięcie popołudniowej drzemki nie wywołuje u dziecka żadnych negatywnych efektów. Nie jest ono rozdrażnione, nie wygląda na zmęczone i nie ma problemu z zaśnięciem wieczorem. Jest to jasny i wyraźny znak, że drzemka nie jest już konieczna.
“Średni wiek, w którym drzemka u dzieci nie jest już nawykiem to między 3. a 4. rokiem życia. Należy przy tym jednak pamiętać, że dziecko potrzebuje od 12 do 14 godzin snu na dobę.”
Wskazówki dla rodziców
W miarę jak dziecko rośnie, może być przebudzone i aktywne przez większą ilość czasu. Znacznie lepiej radzi sobie też z długimi odcinkami aktywności. W niektórych przypadkach maluchy mają problem z zasypianiem w nocy a eliminując popołudniową drzemkę rodzice ułatwiają powrót do zdrowej rutyny.
Eliminowanie drzemki nie musi być procesem skomplikowanym. Nie ma też sztywnych reguł co do tego, kiedy dziecko powinno zasypiać i się budzić. Wszystko zależy indywidualnie od dziecka, od jego wieku a nawet poziomu aktywności w ciągu dnia.
Niektóre dzieci przestają ucinać sobie drzemkę po ukończeniu pierwszego roku życia i prawie nigdy już nie śpią w ciągu dnia. Inne dzieci z kolei przechodzą tę zmianę znacznie bardziej stopniowo. Dzieci w wieku szkolnym zwykle nie potrzebują drzemki. Jeżeli śpią 12 godzin na dobę, nie będą jej też potrzebować.
Drzemka u dzieci nie powinna być wymuszana
Drzemka u dzieci nie powinna być czymś, do czego są one zmuszane. Nawet jeśli dziecko naprawdę wygląda na zmęczone, nie należy nalegać, żeby położyło się spać. Oczywiście o ile nie przekłada się to na późniejsze rozdrażnienie i problemy z zasypianiem w nocy.
Co jednak może stanowić dla nas powód do niepokoju to następujące objawy: budzenie się z bólem głowy, trudności z porannym wstawaniem, uczucie zmęczenia w ciągu dnia lub poważne problemy z koncentracją podczas codziennych zajęć.
Należy przypomnieć, że – o ile samo dziecko nie postąpi inaczej – wychodzenie z nawyku, jakim jest drzemka u dzieci powinno przebiegać stopniowo. Warto wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby dziecka, dzięki czemu zmiana nie wpłynie negatywnie na jego zdrowie i dobre samopoczucie.