Droga nianiu - oto mój list do Ciebie
Droga nianiu!
Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie dobrze i że spędzasz ten czas razem ze swoją rodziną i przyjaciółmi. Życzę Ci bardzo dużo zdrowia, szczęścia i radości, droga nianiu.
Dziś rano ledwie miałam czas przed wyjściem do pracy, żeby dać szybkiego buziaka mojemu dziecku i pomachać mu na do widzenia.
Codzienne obowiązki związane z pracą sprawiają, że nie mam też ani jednej wolnej chwili, żeby usiąść z Tobą rano przy stole i porozmawiać. A bardzo bym tego pragnęła, droga nianiu. Chciałabym jednak, żebyś wiedziała, że mimo iż nie zawsze to okazuję, jesteś dla mnie jak przyjaciółka, a wręcz nawet jak rodzina.
Moim największym zmartwieniem jest to, że nie mam okazji poznać Ciebie lepiej, poznać Twoich wartości, upodobań. Wiem jednak z całym przekonaniem jakim wielkim uczuciem darzysz mojego dziecko, nie oczekując nic w zamian.
Piszę ten list do Ciebie, droga nianiu, żeby wyrazić moje najszczersze wyrazy szacunku i uznania do Ciebie, mimo iż znam Cię tak krótki czas. I mimo iż czasem występują między nami drobne napięcia.
Chcę otworzyć przed Tobą serce i Ci coś wyznać. W liście jest to łatwiej zrobić niż podczas rozmowy.
Będę z Tobą zupełnie szczera – codziennie rano, gdy przychodzić po moje dziecko, gdy widzę wasze czułości i serdeczności czuję strach. Ten strach jest też we mnie później, kiedy po południu odbieram dziecko… Jest ono dla mnie najważniejszą osobą na całym świecie i codziennie się boję, że któregoś dnia nie będzie chciało wrócić ze mną do domu, a będzie chciało zostać przy Tobie.
Oczami wyobraźni widzę teraz jak się śmiejesz, myślisz pewnie sobie, że zwariowałam, że to co piszę jest niedorzeczne. Ale, droga nianiu, my matki często tak mamy. Chciałabym Cię prosić, żebyś postarała się mnie zrozumieć.
W tym liście chciałam wyznać Ci zazdrość o ten czas, który spędzasz z moim dzieckiem, o Wasze zabawy, żarty i rozmowy.
Jednocześnie chciałam Ci wyznać jak ogromnym szacunkiem darzę Twoją pracę. Podziwiam Cię za Twoje poświęcenie i miłość, które wkładasz w wychowanie mojego synka. Jesteś dla niego jak druga mama.
Jest jeszcze jeden powód mojego listu. Tym powodem jest prośba mojego synka, którą wyraził wczoraj przed zaśnięciem. I spełniając tę prośbę w jego i w moim imieniu ofiaruję Ci ten list jako prezent na Dzień Matki.
Droga nianiu, wiem, że sama na razie jeszcze nie doświadczyłaś macierzyństwa.
Ale niezależnie od tego czy to się stanie, już teraz widzę Twoje szczęście kiedy opiekujesz się dziećmi. Z otwartymi rękami przyjmujesz każde dziecko pod swoją opiekę, w tym i moje.
Dziękuję Ci, droga nianiu!
Mój synek jest wielkim szczęściarzem, że trafił na Ciebie i że zdecydowałaś się wykonywać w życiu taki zawód, a nie inny. Dzięki tej decyzji możesz być świadkiem tych ważnych i wyjątkowych momentów w życiu dzieci, które znają tylko matki. Czyli widzisz ich pierwsze kroki, słyszysz pierwsze słowa, towarzysz im, gdy poznają świat i robią wszystkie inne rzeczy po raz pierwszy.
Niestety my matki czasem przegapiamy te momenty, ponieważ jesteśmy zajęte obowiązkami związanymi z pracą.
I mimo iż sama nie stałaś się jeszcze dla żadnego dziecka matką, droga nianiu, wiedz, że nie ma drugiej takiej osoby, której bardziej należałby się prezent na Dzień Matki aniżeli Tobie.
Mam nadzieję, że wiesz jak wielkie uznanie i sympatię oboje z synkiem czujemy do Ciebie. Jesteśmy Ci wdzięczni za miłość, za opiekę i za Twoją mądrość. To czego się nauczył do tej pory jest Twoją zasługą.
Dziękuję Ci, że traktujesz go jakby był Twoim własnym dzieckiem i że pokazujesz mu właściwą drogę w życiu.
Mam nadzieję, że los obdarzy Cię w przyszłości potomstwem i że będziesz mogła sama też doświadczyć tego, co to znaczy być matką.
Jedyne co mi teraz pozostaje to jeszcze raz wyrazić mój ogromny szacunek. Wręczam Ci ten bukiet kwiatów i składam życzenia wszystkiego co najlepsze. Obyś zawsze miała siły być taką dobrą i szlachetną osobą jaką jesteś teraz dla tych wszystkich dzieci, którymi się opiekujesz.
Bardzo Ci za wszystko dziękuję.
Życzę Ci wspaniałego dnia i jeszcze raz dużo szczęścia.
Mama
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Guevara Delgado, J. L. Experiencia de maternidad en mujeres ejecutivas de Lima Metropolitana: Un estudio cualitativo. https://renati.sunedu.gob.pe/handle/sunedu/3006602
- Sanchez de Bustamante, Marina. (2019). Debates sobre crianza con apego en medios de comunicación argentinos: mamis famosas y la secta del colecho. Comunicación y medios, 28(40), 156-168. https://dx.doi.org/10.5354/0719-1529.2019.53885