Czy rodzice powinni komplementować swoje dzieci?
Wszyscy lubimy być chwaleni, gdy coś osiągamy lub gdy robimy coś dobrze. Jednak rodzice powinni być ostrożni, aby zbytnio nie komplementować swoich dzieci. Z jednej strony może to przerodzić się w zbyt duże oczekiwania ze strony dorosłych. Z drugiej strony może utrudnić maluchom branie odpowiedzialności i rozwój samodzielności.
Komplementy kontra pochlebstwa
Czasownik “schlebiać” odnosi się do czynności chwalenia osoby w przesadny i ogólnie wyrachowany sposób, aby zaspokoić jej dumę lub próżność.
Kiedy rodzic zamierza komplementować swoje dzieci, niekoniecznie musi mieć jakieś szczególne zainteresowanie. Co więcej, gdy większość rodziców chwali swe pociechy, nie zamierzają oni, przynajmniej świadomie, po prostu zaspokajać lub powiększać ich próżność.
Wręcz przeciwnie, kiedy rodzice chwalą swoje dzieci, robią to przede wszystkim po to, by okazać im miłość i uczucie.
Dlatego dobrze jest, gdy rodzice dają swoim dzieciom pozytywne komentarze, gdy coś one osiągną. Lub podkreślają ich cechy i zalety w odniesieniu do jakiejś czynności lub zadania. Wszystko to pomaga dzieciom budować swoją osobowość i poczucie własnej wartości oraz czuć się docenianymi i kochanymi.
Jednak chociaż intencje rodziców są dobre, kiedy chcą komplementować swoje dzieci, wszystko w życiu musi być robione z umiarem.
„Zasada życia: nie traktuj poważnie ani pochlebstw, ani obelg.”
Czy chwalenie dzieci jest dobrym rozwiązaniem?
Tak, komplementowanie naszych maluchów jest pozytywne, ale jak już powiedzieliśmy, rodzice muszą znaleźć odpowiednią równowagę. To znaczy, dobrze jest od czasu do czasu komplementować dzieci, ale nie jest dobrze przesadzać z powodów opisanych poniżej:
- Jedną rzeczą jest schlebianie dzieciom, aby czuły się zdolne, kompetentne i pewne siebie. Ale czym innym jest sprawienie, by poczuły się „wszechmocne” i lepsze od innych. Ważne jest, aby być ostrożnym i nauczyć dzieci odróżniania pewności siebie od arogancji.
- Dzieci muszą nauczyć się robić rzeczy dobrze, prawidłowo się zachowywać i mieć dobre nastawienie. Ale nie powinny oczekiwać ciągłego chwalenia w zamian za to samo. Powinny raczej robić te rzeczy, ponieważ są to ich obowiązki i zadania. Nadmierne pochlebstwa mogą powodować uzależnienie u dzieci i brak autonomii.
- Wbrew temu, co myśli się o wzmacnianiu charakteru dzieci, nadmierne pochwały ze strony rodziców mogą je osłabić. Dzieci powinny uczyć się robić rzeczy samodzielnie, własnym wysiłkiem i uczyć się na błędach.
- Niewielkie pochlebstwo dla dzieci może pomóc im lepiej radzić sobie z frustracjami. Lepiej uczyć maluchu walki o swoje cele i osiągania ich poprzez wewnętrzną motywację, a nie tylko komplementować swoje dzieci.
- Pochwała nie oznacza kłamstwa. Dlatego rodzice powinni akceptować swoje dzieci takimi, jakimi są, i powinni być ostrożni w podkreślaniu cnót lub cech, których ich dzieci nie posiadają.
Lepiej zachęcać i motywować, niż obsypywać dzieci pochwałami
Zamiast komplementować swoje dzieci, gdy już coś osiągnęły, lepiej dla rodziców, aby zachęcali i motywowali swoje dzieci, aby cieszyły się drogą do osiągnięcia swoich celów. W ten sposób nauczą swoje pociechy umiejętności motywacji, dążenia do celu i wytrwałości.
Dlatego dobrze jest komplementować swoje dzieci, gdy coś osiągną, na przykład jesteś w tym naprawdę mistrzem. Jesteś najlepszy w tej dziedzinie. Wyglądasz tak dobrze! Co za świetna robota! Jednak bardziej pozytywne jest zachęcanie i zachęcanie naszych dzieci do realizacji ich projektów i marzeń.
I nauczenie ich, że ich własny rozwój jest ważniejszy niż najlepsze pochlebstwa, jakie mogą istnieć. I na koniec, o wiele bardziej pozytywne dla rodziców jest uświadomienie swoim dzieciom powodów i korzyści płynących z dobrego zachowania i nastawienia, niż po prostu chwalenie ich za te rzeczy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- McCormack, P. (.n.d.). Formación de Padres de Familia. Cultivando el carácter de los niños. Alentar vs. halagar o elogiar. Recuperado de http://parentteachersupport.org/documents/0S6-Alentar-Halagar-Elogiar.pdf
- Elias, M. J. (2014). Educar con inteligencia emocional: Cómo conseguir que nuestros hijos hijos sean sociables, felices y responsables. DEBOLS! LLO. Recuperado de https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=Mi7QAwAAQBAJ&oi=fnd&pg=PT3&dq=educar+a+los+hijos&ots=vcpYDzNS3h&sig=4xVGjujL7OoSnf5x05D8t9kVh-Q#v=onepage&q=educar%20a%20los%20hijos&f=false