Onychofagia - kiedy stanowi powód do niepokoju?

Onychofagia - kiedy stanowi powód do niepokoju?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2018

Onychofagia występuje często u dzieci. Bardzo istotne jest, by wyleczyć ją w odpowiednim czasie, aby nie stała się trwałym nawykiem w dorosłości.

Onychofagia polega na obgryzaniu paznokci i ma różne przyczyny. Jeśli występuje przez dłuższy czas, może prowadzić do powstania problemów zdrowotnych.

Onychofagia u dzieci powinna zacząć niepokoić, gdy z niezbyt częstego zachowania zaczyna przeradzać się w powtarzające się działanie, a w końcu zamienia się w zły nawyk.

Należy zwracać uwagę na zachowanie dziecka, by pomóc mu przestać obgryzać paznokcie zanim przerodzi się to w zły nawyk. Na samym początku należy jednak zidentyfikować przyczynę takiego postępowania.

Onychofagia – przyczyny występowania

 • Stres
 • Niepokój
 • Nuda
 • Duże przeżycia emocjonalne, takie jak śmierć ukochanej osoby, kłótnie rodziców lub niepewność związana z przyjściem na świat rodzeństwa.

Konsekwencje

Onychofagia może wywoływać u dzieci poważne problemy zdrowotne o zróżnicowanym natężeniu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Dziewczynka siedząca na łóżku, wpatrzona w telefon i gryząca paznokcie

Problemy stomatologiczne

 • Niepoprawne ułożenie zębów. Może wywołać deformację łuku zębowego, co może z kolei opóźnić wyrastanie zębów i powodować ich wykrzywianie. Ten problem będzie wymagał interwencji ortodonty.
 • Zapalenie dziąseł wywołane dostępem mikroorganizmów obecnych pod paznokciami. Mogą prowadzić do stanów zapalnych, takich jak zapalenie dziąseł lub paradentoza.
 • Onychofagia może prowadzić do bólu podczas przeżuwania jedzenia ze względu na ciągłe poruszanie szczękami.
 • Halitoza (brzydki oddech) może pojawić się ze względu na brak odpowiedniej higieny jamy ustnej lub infekcje.

Problemy związane z układem pokarmowym

 • W zależności od intensywności i czasu trwania tego nawyku, onychofagia może doprowadzić do niedrożności jelit.
 • Obgryzanie paznokci może prowadzić do różnych infekcji wywołanych przez patogeny, które zazwyczaj nie są niebezpieczne. Stanowią zagrożenie jedynie wtedy, gdy układ immunologiczny jest osłabiony.
Smutny chłopiec leżący w łóżku z termoforem na brzuchu

Problemy dermatologiczne

 • Infekcje bakteryjne paznokci. Pojawiają się przez filtrację śliny, która powoduje zapalenie palców. Takie przypadłości mogą być bolesne.
 • W zależności od stopnia nasilenia, długotrwała onychofagia może prowadzić do deformacji palców. Może także spowodować stałe uszkodzenie paznokci.
 • Po oderwaniu, odgryzieniu lub zranieniu skóry mogą pojawić się wrzody, w których szybko rozwija się zapalenie wywoływane przez bakterie obecne w ślinie.
 • Kolejny problem to wygląd dłoni. Onychofagia wygląda bardzo nieestetycznie i może wywierać negatywny wpływ na życie społeczne dziecka.

Co możesz zrobić?

Poza tym, że obgryzanie paznokci jest postrzegane za nieeleganckie i nieprzyjemne, spuchnięte palce, dziąsła i brzydki oddech mogą odbić się negatywnie na samoocenie dziecka.

Dlaczego? Bo jego wygląd może prowokować wyśmiewanie i odrzucenie przez inne dzieci. To z kolei może sprawić, że dziecko zacznie się izolować, a w ekstremalnych przypadkach może rozwinąć zaburzenia lękowe.

Onychofagia u dzieci stanowi problem, który zazwyczaj nie wymaga leczenia farmakologicznego. Ale biorąc pod uwagę jej kompulsywne podłoże, czasem może być konieczna pomoc psychologa, który rozpocznie pozytywną terapię.

Bardzo istotne jest, by nie oceniać dziecka. Powinnaś zastosować się do zaleceń profesjonalistów w spójny sposób. Jeśli będziecie usilnie nad tym pracować, uda Wam się pokonać ten zły nawyk.

Zwalczenie onychofagii zapobiegnie rozwinięciu się wielu problemów w przyszłości. Jest istotne w zapobieganiu uzależnienia od tytoniu i innych używek.

Pamiętaj, że takie używki stanowią jedynie ucieczkę od nagromadzonego napięcia oraz złego zarządzania emocjami i myślami. Nie ignoruj dziecka. Pomyśl, jak możesz nawiązać z nim kontakt.

Pozornie niewinny nawyk, którym jest obgryzanie paznokci, może być sygnałem wskazującym na to, że dziecko potrzebuje większej ilości uwagi i lepszej opieki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.