Hemoroidy podczas porodu: co powinnaś wiedzieć?

Hemoroidy podczas porodu: co powinnaś wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 29 marca, 2019

Hemoroidy powstają zazwyczaj podczas porodu z powodu mocnego parcia. Mogą je również wywoływać inne komplikacje ciążowe. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co powinnaś o nich wiedzieć.

Wytłumaczymy, co wywołuje hemoroidy podczas porodu i co możesz zrobić, by zmniejszyć wywoływany przez nie ból.

Hemoroidy powstają w wyniku zapalenia żył w odbycie lub kanale odbytu. To częsta przypadłość towarzysząca ciąży, chociaż mogą również powstać podczas parcia w trakcie porodu.

W trakcie ciąży żyły pod płodem mogą puchnąć lub zwężać się. Duży nacisk na żyły w kanale odbytu wywierany przez płód często może prowadzić do powstania hemoroidów.

Co więcej, problemy z hemoroidami mogą występować nie tylko w trakcie ciąży lub porodu, ale mogą także pojawić się po porodzie z powodu zatwardzeń. Ciało pozbywa się nadmiaru płynów wyprodukowanych w ciąży i zaczyna wytwarzać mleko.

Dlaczego pojawiają się hemoroidy?

Hemoroidy mogą pojawić się podczas porodu lub z powodu ciągłego nacisku na odbyt w ciąży. Jednak istnieją także inne czynniki, które sprzyjają ich powstawaniu. Zmiany fizyczne zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży odpowiadają zazwyczaj za powstanie hemoroidów.

W tym okresie wraz ze wzrostem dziecka w ciele ciężarnej kobiety zaczyna rosnąć macica. Ten proces prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi. Takie zmiany mogą z kolei doprowadzić do pojawienia się hemoroidów z powodu zwiększenia ciśnienia krwi w dolnej części ciała.

Żylaki odbytu mogą być wewnętrzne i zewnętrzne. Jeśli powstają w środku odbytu, nazywamy je hemoroidami wewnętrznymi. Gdy formują się na zewnątrz odbytu, mamy do czynienia z hemoroidami zewnętrznymi.

Krwawienie to wyraźny objaw wskazujący na obecność hemoroidów wewnętrznych, które pojawiają się, gdy żyły rozszerzają się aż do momentu wyjścia przez odbyt, a następnie wracają do środka.

Kobieta ze skrzywioną twarzą leżąca na łóżku podczas porodu - hemoroidy podczas ciąży

Hemoroidy zewnętrzne pojawiają się na skórze, zazwyczaj w okolicy ujścia odbytu. Powinny wchłonąć się w ciągu dwóch tygodni.

Większość kobiet w ciąży przyjmuje suplementy z żelazem, aby uchronić się przed anemią. Jednak spożywanie tego pierwiastka w dużych ilościach może prowadzić do zatwardzeń. To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków odbytu.

Hemoroidy podczas porodu – jak im zapobiegać?

Żylaki odbytu mogą powstać w wyniku parcia podczas porodu, chociaż wywołuje je także zatwardzenie po porodzie. Oto kilka sposobów, które mogą pomóc się przed nimi uchronić:

1. Hemoroidy? Zadbaj o odpowiednie nawodnienie

Przede wszystkim powinnaś pić dużo wody, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie w trakcie całej ciąży. Pij od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. To pomaga zmiękczyć stolec i go wydalić.

2. Jedz pokarmy bogate w błonnik

Dieta zawierająca dużo błonnika to najlepsze naturalne lekarstwo na zaparcia. Powinnaś spożywać dużo owoców, warzyw i zbóż. Na przykład pomarańcze to doskonały naturalny środek przeczyszczający, który wspomoże regularne wypróżnienia.

“Zmiany fizyczne zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży odpowiadają zazwyczaj za powstanie hemoroidów.”

3. Staraj się kontrolować negatywne emocje

Musisz kontrolować poziom odczuwanego stresu i pozbyć się niepotrzebnych lęków przed porodem.

Stres podnosi ciśnienie krwi, co powiększa żyły w kanale odbytu. To z kolei prowadzi do powstania irytujących hemoroidów.

Kobieta w ciąży siedząca na macie z piłką do ćwiczeń

4. Ćwicz regularnie

Chociaż w ciąży trudno jest dbać o regularną aktywność fizyczną, to powinnaś unikać ciągłego siedzenia, zwłaszcza przez dłuższy czas.

Chodzenie pomaga obniżyć ciśnienie krwi i poprawia krążenie w całym ciele. Dlatego też pomaga zwalczać żylaki odbytu.

Leczenie pękniętych hemoroidów po porodzie jest miejscowe i ma na celu zmniejszenie stanu zapalnego. Możesz stosować czopki, kremy lub kortykosteroidy. Kluczową rolę odgrywa powrót do normalnych procesów trawiennych.

Powinnaś także potraktować hemoroidy jako przypomnienie, że musisz dbać o swoje zdrowie, by pełnić rolę świeżo upieczonej mamy. Zwracaj uwagę na dietę, nawodnienie, ćwiczenia oraz unikaj stresu i niepokoju.

Takie zachowanie pomoże Ci uchronić się przed wystąpieniem żylaków odbytu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • AMARILLO, H. R., & AMARILLO, H. A. (2009). Hemorroides y sus complicaciones. Cirugía digestiva. In. Buenos Aires, 1-17. http://www.sacd.org.ar/tsetentaycinco.pdf
  • HEQUERA, J.A.; DEZANZO, V. (1997). Enfermedades Quirúrgicas de la Región Anal. Ed. Akadia. Buenos Aires. 105-107.
  • Laurrieta-Saiz, I., Alonso-Salcines, A., Alconero-Camarero, A. R., Urquiza, M. T. G., Terán-Muñoz, O., & López-Mirones, M. (2015). Plan de cuidados estandarizado durante el puerperio inmediato del parto normal. Nuberos Científica, 2(15).
  • Vila, J. V., & Armengol, J. G. (2012). GUÍA DE PRÁCTICA CLÍNICA: HEMORROIDES. Guía de Cirugía Colorrectal de la AEC, 64-74. http://ucpvalencia.es/wp-content/uploads/2015/10/Gu%C3%ADa-de-cuidados-Hemorroides.pdf
  • WHITEHEAD, W. (1882). The surgical treatment of hemorrhoids. Br. Med. J. 1: 148-150.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.