Wysięk choroidalny i jego przyczyny u dzieci
Wysięk choroidalny, nazywany również krwotokiem podspojówkowym cechuje się tym, że jego efektem jest czerwona plama krwi w oku. W naszym artykule opowiemy Ci bliżej o tej przypadłości, a także o tym, co zrobić, jeśli wysięk choroidalny pojawi się u Twojego dziecka.
Ogólnie rzecz biorąc wysięk choroidalny u dzieci może pojawić się z wielu różnych powodów. W większości przypadków zanika on samoistnie w ciągu tygodnia bez żadnych skutków ubocznych.
Poświęć kilka minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu, aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. Zapraszamy!
Czym w ogóle jest wysięk choroidalny?
Zanim zaczniemy omawiać wysięk choroidalny (naczyniówkowy), ważne jest, aby zrozumieć, jak działają oczy. A zwłaszcza spojówka (czyli ta ich część, skąd pochodzą łzy). Są to w sporym uproszczeniu membrany zakrywające oczy. Ich głównym zadaniem jest ochrona i smarowanie gałki ocznej.
Wysięk choroidalny występuje wtedy, gdy naczynie krwionośne „wyskakuje” do wnętrza oka. Plama krwi, którą widzisz, osadza się w spojówce. Jednak nie przechodzi ona przez rąbek rogówki.
Nie ma żadnych wymaganych kroków, które możesz lub musisz podjąć, aby temu zapobiec w takim przypadku. Ponadto istnieje wiele różnych rzeczy, które mogą spowodować wysięk choroidalny.
W rzeczywistości główną przyczyną wysięków tego typu jest wzrost ciśnienia krwi w oku. Dzieci mogą również mieć je na skutek wypadku, urazu lub uderzenia w okolice oka.
Inne przyczyny tych plam krwi w oku to między innymi:
- Silny kaszel lub kichanie
- Zbyt mocne pocieranie oka
- Wbicie przedmiotu obcego w oko
- Wysokie ciśnienie krwi
- Cukrzyca
- Zażywanie pewnych leków, które zmieniają sposób krzepnięcia krwi
- Choroby hematologiczne
Czy wysięk choroidalny u mojego dziecka powinien mnie zmartwić?
Jeśli plamka krwi jest mała i pojawiła się po upadku lub wypadku, może ona zniknąć samoistnie w ciągu jednego lub dwóch dni. Jednak gdy jest to duży wysięk lub się zdarza wielokrotnie, powinieneś udać się z dzieckiem do lekarza.
W ten sposób specjalista będzie mógł dokonać dokładnej diagnozy. Na tej podstawie zasugeruje Ci najlepszą metodę leczenia.
W większości przypadków wysięk choroidalny u dziecka nie jest niebezpieczny i nie wymaga żadnego leczenia. W ciągu tygodnia krew powinna zniknąć bez żadnych skutków ubocznych ani bólu.
Ale jeśli Twoje dziecko ma inne objawy, takie jak swędzące lub łzawiące oczy, możesz zabrać go do okulisty. Ponadto powinieneś się wybrać na konsultację u specjalisty, jeśli Twoje dziecko nie widzi zbyt dobrze na to właśnie oko.
Chroń wzrok swoich dzieci
Urazy oczu u dzieci występują częściej niż myślisz, ponieważ obszar ten jest bardzo wrażliwy. Często jest to wynik wypadków i kontuzji. Nieumiejętne bawienie się zabawkami, niewystarczające bezpieczeństwo w domu, dostęp do niektórych narzędzi lub przedmiotów lub słaby nadzór dorosłych mogą powodować wysięk choroidalny.
Mogą się jednak zdarzyć przypadki tego zjawiska nawet wtedy, gdy rodzice doglądają bawiące się dzieci lub bawią się one ostrożnie. Wypadki domowe lub urazy mogą się zdarzyć w dowolnym momencie i w dowolnym miejscu. Czy można więc uniknąć obrażeń oczu? Nie do końca, ale można zredukować ich prawdopodobieństwo. Oto kilka porad dotyczących tej kwestii:
- Nie pozostawiaj ostrych lub niebezpiecznych przedmiotów na wysokości będącej w zasięgu dzieci. Na przykład nie zostawiaj ich na stole, na krawędzi blatu lub na podłodze.
- Kup okulary przeciwsłoneczne lub ochronne na czas uprawiania przez dziecko sportu lub ogólnie intensywnej aktywności fizycznej.
- Oferuj mu zabawki odpowiednie dla jego wieku. Nie kupuj też takich, które mogą służyć jako pociski lub coś do rzucania.
- Umieść barierki zabezpieczające lub blokady tak, aby Twoje dziecko nie spadło ze schodów ani nie uderzyło głową w określone meble.
Kilka słów tytułem podsumowania
Wysięk choroidalny u dzieci jest bardzo powszechnym zjawiskiem i może pojawiać się z różnych powodów. Dlatego też, kiedy się pojawią, nie panikuj niepotrzebnie. Ponadto nie podawaj dziecku aspiryny ani innych leków, które mogą powodować krwotoki.
Postaraj się upewnić, że Twoje dziecko nie wykonuje niebezpiecznych czynności. Upewnij się również, że ma ono wystarczająco dużo snu, zarówno w nocy, jak i popołudniami. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko często przeciera oczy, przykryj je opatrunkiem. W rzeczywistości możecie nawet pobawić się w piratów, aby pozostawić go na dłużej na oku.
I na koniec, jeśli Twoje dziecko często ma plamy krwi w oku, odczuwa ból lub nie widzi zbyt dobrze, natychmiast zabierz je do lekarza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Arias-Díaz, A., Bernal-Reyes, N., Pérez-Martinto, P. C., Correa-Madrigal, O., & Méndez-Sánchez, T. de J. (2013). Medición de agudeza visual estereoscópica en una población infantil sana. Revista Mexicana de Oftalmologia.
- Clement A, et al. Ojo rojo en pediatría. Pediatr Integral 2013; XVII(7): 477-482. Disponible en: https://www.pediatriaintegral.es/wp-content/uploads/2013/xvii07/02/477-482%20Ojo%20rojo.pdf.
- Mejía Salas Héctor. Coqueluche en niños. Rev. bol. ped. [Internet]. 2013 [citado 2022 Nov 04] ; 52( 1 ): 22-26. Disponible en: http://www.scielo.org.bo/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1024-06752013000100007&lng=es.