Picie z kubka - kiedy powinnaś nauczyć tego swoje dziecko?
W wieku około 7 lub 8 miesięcy niemowlęta mogą stopniowo zacząć rezygnować z butelki i rozpocząć picie z kubka. Na początku będą potrzebować w tym Twojej pomocy, ale stopniowo nauczą się robić to samodzielnie.
Niemowlęta nieustannie podejmują się tego, co dla nich jest ogromnym wyzwaniem, takim jak nauka chodzenia lub picie z kubka. Pozostawienie za sobą piersi matki i butelki jest procesem psychologicznym, motorycznym i emocjonalnym. Nawet, gdy trwa tylko przez kilka minut dziennie.
Dzieci będą musiały nauczyć się pożegnać z tymi rzeczami, które sprawiają, że czują się bezpieczne, spokojne i szczęśliwe. To oznacza, że odkładanie ich na bok wcale nie jest łatwe.
Kiedy Twoje dziecko powinno zamienić butelkę lub pierś matki na picie z kubka?
W wieku 6 miesięcy możesz zacząć pozwalać dziecku pić wodę po raz pierwszy. Przed tym wiekiem niemowlęta powinny pić tylko mleko matki. Jeśli Twoje dziecko nie jest chore lub nie ma wyjątkowo wysokiej temperatury, nie należy podawać dziecku wody przed ukończeniem 6 miesiąca.
Wtedy zaczyna się wprowadzenie żywienia uzupełniającego. Zmniejsz spożycie mleka matki i zacznij uzupełniać je wodą, sokiem lub mlekiem krowim. Najlepszym sposobem na to jest nauczenie dziecka picia bezpośrednio ze szklanki, zamiast używania butelki.
Dopóki dzieci nie osiągną wieku 7-8 miesięcy, z pewnością nie będą miały ani odpowiednich umiejętności motorycznych, ani też nie będą na odpowiednim etapie rozwoju, aby podnieść szklankę. W takim wypadku będą potrzebować Twojej pomocy. Ten proces pomaga Twojemu dziecku zacząć dojrzewać, pozostawiając za sobą przywiązanie i zależność stworzoną przez połączenie z piersią matki, butelką, smoczkiem, a nawet palcem.
Na początek zalecamy używanie plastikowych kubków z uchwytami i nieprzeciekającymi smoczkami, aby uniknąć wylania czegokolwiek, jeśli zostanie on upuszczony. Albo też specjalnych kubków dla niemowląt, które mają łatwe do chwycenia kształty.
Kilka porad pozwalających na picie z kubka
Zalecane kubki
- Kubki wykonane z nietoksycznych materiałów. Wiadomo jest, że szklane kubki to zły pomysł, ponieważ są łatwe do zbicia. W takim przypadku najlepszym wyborem jest silikon. Jest to materiał gumowy bez smaku i zapachu, bez żadnych szkodliwych substancji i odporny na wysokie temperatury.
- Wybierz kubki wykonane w atrakcyjnych kolorach i wzorach, aby przyciągnąć uwagę i ciekawość Twojego dziecka.
- Kubki z miękkim zakończeniem, również z silikonu.
- Znajdź kubek z pokrywką zapobiegającą kapaniu (aby uniknąć rozlania) oraz posiadający uchwyty do chwytania.
Przejście z butelki na picie z kubka
Dzieci są różne. Każde rozwija się we własnym tempie i na swój sposób. Umiejętności ruchowe różnią się między dziećmi, nawet jeśli są one w tym samym wieku. Rodzice nie powinni się martwić, jeśli ich dziecko ma problemy z użyciem kubka. Mając to na uwadze, większość dzieci jest w stanie pić niezależnie od czasu, gdy nastąpi ten przełom.
Na początku będzie wiele wypadków związanych z wylewaniem płynów. Normalne jest to, że dzieci się oblewają i stają się mokre. Ale z powodu tego, że picie z kubka stanie się nową codziennością, dziecko będzie rozwijało swoją zręczność z każdym dniem, dopóki nie będzie w stanie pić bez rozlania ani kropli.
Szklanki dla “dużych dzieci”
Dziecko w wieku około dwóch lat dziecko powinno wiedzieć, jak pić z normalnego kubka. Coraz częściej ten proces będzie się udawał bez rozlewania. W końcu wszystko to kwestia czasu.
Ostateczne zalecenia
- Bądź cierpliwa i zawsze szanuj tempo rozwoju swojego dziecka.
- Zwilż brzeg kubka mlekiem i daj go swojemu dziecku, aby skojarzyło smak i zapach z karmieniem. To pomoże mu pić.
- Zamień czasami zawartość tego, co znajduje się w kubku. Oprócz wody możesz spróbować wlać do niego soku, a nawet mleka.
- Przyjrzyj się uważnie pokrywkom zapobiegającym wylewaniu, które mają niektóre kubki. Dzieci często próbują z nich ssać, a to im nie wychodzi. Właśnie to może je frustrować.
- Naucz dziecko przez pokazywanie tej czynności na swoim przykładzie. Dzieci będą próbować Cię naśladować.
- Nie używaj pokrywek zapobiegających kapaniu przez długi czas. Gdy dzieci potrafią już dobrze chwycić szklankę, możesz spróbować dać im ją bez pokrywki.
- Należy bardzo uważać na czystość kubka i pokrywki. Małe ilości płynu mogą zostać uwięzione w zakamarkach i prowadzić do rozwoju bakterii i pleśni.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- UNICEF. (2014). Guía de pautas de crianza de niños y niñas entre 0 a 5 años. Para agentes formadores de familia. [En línea] Disponible en: https://www.unicef.org/paraguay/spanish/unicef-guiaagentesformadores.pdf
- The Hidden Dangers of Baby Bottles, Pacifiers and Sippy Cups. Time Magazine. 2012. [En línea]. Disponible en: healthland.time.com/2012/05/14/the-hidden-dangers-of-baby-bottles-pacifiers-and-sippy-cups/