Optymizm - dowiedz się, jak możesz rozwijać go w swoim dziecku!
Wprowadź do codziennego życia swojej rodziny kilka prostych zmian. Dzięki nim przekonasz się, że obserwowanie, jak u dziecka pojawia się optymizm, da Ci uczucie spełnienia i mnóstwo radości.
Żyjemy niezwykle szybko i wymagamy od siebie bardzo dużo. Dlatego nic dziwnego, że optymizm pojawia się w naszym życiu coraz rzadziej – również w przypadku dzieci. Jednak wychowywanie pociechy w duchu optymizmu może przynieść zaskakujące i wspaniałe rezultaty.
Powinnaś wychować swoją pociechę w taki sposób, by wyrosła na silną i odważną osobę, zdeterminowaną, by zawsze być jak najlepszą wersją siebie. To wcale nie musi być trudne, ale wymaga ciągłych ćwiczeń i starań.
“Pesymista widzi trudności w każdej okazji, optymista – okazje w każdej trudności.”
–Winston S. Churchill–
Zacznijmy od prostej definicji. Optymizm to umiejętność cieszenia się wyzwaniami, zauważania możliwości i wiary we własne talenty. To cechy, które odróżniają optymistę od wszystkich innych ludzi.
Wychowanie dziecka mającego optymistyczne nastawienie do życia wymaga wykorzystania od odpowiednich technik. Czytaj dalej, aby poznać sposoby, które pokażą maluszkowi, że szklanka jest zawsze do połowy pełna.
Zaszczep w dziecku optymizm: techniki motywacyjne
1. Ćwicz medytację i rozwój samoświadomości
Naucz dziecko prostych technik medytacyjnych, nawet jeśli sama dotychczas nie stosowałaś ich zbyt często. Możesz na przykład pokazać mu, jak oddychać we właściwy sposób. W tym celu wprowadź codzienne, pięciominutowe ćwiczenia. Dzięki temu maluch rozładuje stres i niepokój, a jednocześnie wzmocni uczucie kontroli nad swoim życiem.
2. Zachęcaj do regularnej aktywności fizycznej – stymuluje ona optymizm
Motywuj dziecko do wykonywania regularnych ćwiczeń i rozbudzaj w nim zainteresowanie sportem. Ruch to najlepszy sposób na uwolnienie endorfin i zwiększenie poziomu energii u dziecka. Poza tym sport uczy pracy zespołowej, dyscypliny oraz pokazuje, jak obierać cele i je osiągać.
3. Naucz dziecko wdzięczności
Pokaż mu, że należy być wdzięcznym za rzeczy, które otrzymuje się od innych. Poświęć pięć minut czasu spędzanego wspólnie z całą rodziną na określenie dwóch lub trzech pozytywnych rzeczy, które zdarzyły się w ciągu dnia. Dzięki temu Twoja pociecha nauczy się doceniać powody do odczuwania radości w codziennym życiu, a tym samym będzie rozwijała w sobie optymizm.
4. Okazuj maluszkowi miłość
Jeśli chcesz okazać komuś, że go kochasz, powinnaś spędzać z nim czas i wyrażać swoje uczucia. Zadbaj o to, by codziennie przebywać z dzieckiem.
Interesuj się jego problemami i niepokojami oraz pomagaj mu znaleźć wyjście z trudnej sytuacji.
5. Pozwól dziecku doświadczyć sukcesu – wywoła to u niego optymizm
Kto raz doświadczy uczucia wiążącego się z osiągnięciem celu, z pewnością będzie chciał zaznać go po raz kolejny. Właśnie dlatego powinnaś wyznaczać maluchowi zadania odpowiednie dla jego wieku i umiejętności. Gdy je wykona, będziesz mogła docenić jego starania.
Inne codzienne nawyki wzmacniające optymizm
6. Dawaj dobry przykład
Dzieci naśladują zachowanie osób, które podziwiają. Jeśli chcesz, by Twój maluszek stawiał czoła światu z optymizmem, pokaż mu jak rozwiązywać konflikty w konstruktywny sposób. Naucz go także wyciągać życiowe lekcje z każdej trudnej sytuacji.
7. Ochroń malucha przed niepotrzebnymi zmartwieniami
Małe dzieci nie powinny przejmować się problemami ze świata dorosłych. Postaraj się o tym pamiętać. Zanim zaczniesz rozmawiać ze swoją pociechą o niektórych skomplikowanych sprawach, upewnij się, że jest w odpowiednim wieku, by je zrozumieć.
8. Zapewnij przestrzeń na zabawę
Zbyt często ograniczamy nasze życie do pracy i obowiązków domowych. Pamiętaj, że w życiu rodzinnym istotne są również chwile wspólnej radości i zabawy. Rodziny, które fajnie spędzają wspólnie czas są bardziej ze sobą związane.
9. Naucz dziecko pozytywnego języka
Ludzie mają tendencję do określania samych siebie w negatywny sposób.
Zastąp takie stwierdzenia jak “matematyka jest bardzo trudna” bardziej pozytywnymi, na przykład “aby opanować matematykę, należy wykonywać wiele zadań”.
10. Pokaż, jak patrzeć na życie z odpowiedniej perspektywy
To normalne, że od czasu do czasu na naszej drodze pojawią się trudności. Nic na to nie poradzimy, ale możemy zmienić sposób, w jaki sobie z nimi radzimy.
Aby zaszczepić w dziecku optymizm, musisz przede wszystkim nauczyć je patrzenia na wydarzenia z innej perspektywy. Gdy przestanie widzieć się w roli ofiary, zacznie uważać się za zwycięzcę.
Podsumowanie
Optymizm to umiejętność, która sprawi, że Twoje dziecko będzie bardziej szczęśliwe i wyrośnie na lepszego człowieka. Co więcej, radość i pewność siebie sprawią, że zacznie w pozytywny sposób zmieniać świat i nastawienie najbliższego otoczenia.
Właśnie dlatego powinnaś zacząć korzystać z opisanych przez nas sposobów. Kto wie, może przy okazji sama staniesz się optymistką?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Conversano, C., Rotondo, A., Lensi, E., Della Vista, O., Arpone, F., & Reda, M. A. (2010). Optimism and Its Impact on Mental and Physical Well-Being. Clinical Practice and Epidemiology in Mental Health : CP & EMH, 6, 25–29. http://doi.org/10.2174/1745017901006010025
- González Arratia López Fuentes, N. I. (2011). Resiliencia y personalidad en niños y adolescentes. Universidad Autónoma del Estado de México.
- Sánchez Hernández, Ó., & Méndez Carrillo, F. X. (2009). El optimismo como factor protector de la depresión infantil y adolescente. Clinica y salud, 20(3), 273-280. http://scielo.isciii.es/scielo.php?pid=S1130-52742009000300008&script=sci_arttext&tlng=en
- Seligman, M. E. (2014). Niños optimistas. DEBOLS! LLO.