Rosa Jové i jej porady dotyczące szczęśliwego rodzicielstwa

Poniższe zdania Rosy Jové podsumowują istotę szczęśliwego rodzicielstwa. Jej filozofia opiera się na bezwarunkowej miłości i zrozumieniu etapów ewolucji dziecka.
Rosa Jové i jej porady dotyczące szczęśliwego rodzicielstwa
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Rosa Jové jest jedną z najbardziej znanych psychologów dziecięcych ostatnich czasów w Hiszpanii. Autorka książek, takich jak Dormir sin lágrimas (Sen bez łez) czy Ni rabietas ni conflictos (Bez napadów złości, bez konfliktów), opowiada się za szczęśliwym, pełnym szacunku i wyrozumiałym wychowaniem na kolejnych etapach rozwoju dziecka.

Jej zasady służyły jako przewodnik i wsparcie dla wielu rodziców w trudnym zadaniu wychowywania szczęśliwych i zdrowych emocjonalnie dzieci. Dlatego dzisiaj chcemy zaprezentować Ci niektóre frazy, które najlepiej podsumowują jej filozofię.

Z pewnością dostarczą Ci one wskazówek i zachęty, których potrzebujesz, aby kontynuować wspaniałą pracę, jaką wykonujesz ze swoimi dziećmi.

Recepty Rosy Jové na szczęśliwe wychowanie

Matka leżąca na podłodze, czytająca książkę z małym synem.

Rosa Jové: „Dzieci wierzą swoim rodzicom”.

Jeśli jesteś matką, być może nie zdawałaś sobie sprawy z ogromnego wpływu, jaki wywierasz na swoje dzieci. Patrzą one w Ciebie z niezachwianą wiarą. Jesteś ich ostatecznym punktem odniesienia i z tego samego powodu akceptują Twoje opinie i słowa bez pytania.

Mając to na uwadze, musisz wiedzieć, że wszystko, co mówisz o swoim dziecku, staje się najtrwalszą częścią jego osobowości.

Jeśli powiesz dziecku, że jest odważne, inteligentne, dobre i kochające, będzie znaczyło dosłownie wszystko. Ale w ten sam sposób, kiedy powtarzasz, że jest złe, samolubne, leniwe lub nieposłuszne, popychasz je, by stało się właśnie takim. Etykiety i przymiotniki, których używasz wobec swoich maluchów, kształtują ich osobowość. Staraj się więc mądrze wybrać język.

Rosa Jové: „Nie możemy oceniać działań dziecka bez znajomości ich powodów”.

Dla Rosy Jové szczęśliwe wychowanie opiera się zasadniczo na empatii. Niezbędna jest umiejętność postawienia się na miejscu dziecka, wyczuwania tego, co czuje, co myśli i jakie są jego opinie, zwłaszcza w tych trudniejszych momentach.

Czasami jednak zapominamy o tym ważnym kroku i automatycznie oceniamy nasze maleństwa, wyciągając pochopne i błędne wnioski.

Dlatego możemy sądzić, że nasze dziecko budzi się w nocy, aby zrobić nam na złość, a gdy płacze i uspokaja się, gdy trzymamy je w ramionach, to nami manipuluje. Albo, że kiedy dziecko wpada w złość, robi to, bo jest rozkapryszone lub chce się nam przeciwstawić.

A co jeśli przestaniemy myśleć, że nasz maluch nie ma innego sposobu na wytłumaczenie nam, że boi się w nocy? A co, gdybyśmy zdali sobie sprawę, że potrzebuje tylko naszego dotyku, bo dzięki temu czuje się bezpiecznie?

Najlepiej byłoby więc, gdybyśmy się opamiętali i zrozumieli, że napad złości naszego dziecka jest naturalną manifestacją frustracji, z którą jeszcze nie nauczyło się sobie radzić.

Jeśli spróbujemy zrozumieć nasze dzieci, zanim je osądzimy, odkryjemy, że w ich działaniach nie ma złośliwości ani szantażu. Po prostu uczą się żyć i potrzebują tego, byśmy poprowadzili je na ich drodze.

Dwie kobiety siedzące na kanapie z synem i psem.

Rosa Jové: „Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było niezależne, rozpieszczaj je tak bardzo, jak możesz”.

Brzmi to jak sprzeczność, nieprawdaż? Wydaje się nam, że jeśli chcemy wspierać samodzielność naszych dzieci, musimy nakłaniać je do samodzielnego działania. Miłość, ochrona i rozpieszczanie zderzają się z naszą ideą drogi dziecka do samodzielności.

Jednak do uzyskania niezależności niezbędne jest bezpieczeństwo, a to można osiągnąć tylko poprzez bezpieczne przywiązanie.

Innymi słowy, dziecko musi czuć się bezpieczne, kochane i chronione przez rodziców, aby nabrać pewności siebie w odkrywaniu świata. Jeśli brakuje mu tych podstawowych elementów, tylko sprawimy, że będzie niepewne. A ta niepewność uniemożliwi mu autonomiczny rozwój, ponieważ nie będzie ufać we własne siły.

„Zawsze mów mu jasno, że je kochasz i zawsze będziesz je kochać bezwarunkowo”.

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko miało silną i solidną samoocenę, która pozwoli mu dać sobie radę nawet w niesprzyjających momentach, musi wiedzieć, że może liczyć na Twoją bezwarunkową miłość.

Wszyscy popełniamy błędy i uczymy się na nich, więc dla Twojego dziecka musi być jasne, że zawsze będziesz u jego boku. Nawet jeśli popełnia błędy. I nawet jeśli nie podoba Ci się jego zachowanie w danym momencie.

Szczęśliwe rodzicielstwo to styl życia

Krótko mówiąc, poza konkretnymi wytycznymi, szczęśliwe rodzicielstwo opiera się na szacunku, komunikacji i umiejętności patrzenia oczami dziecka. Według Rosy Jové, jeśli Twoje działania są motywowane miłością, to zawsze będą prawidłowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jové, R. (2006). Dormir sin lágrimas: dejarle llorar no es la solución. La esfera de los libros.
  • Jové, R. (2009). La crianza feliz: cómo cuidar y entender a tu hijo de 0 a 6 años. La esfera de los libros.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.