Hormon luteinizujący: jego funkcje i normalny poziom

Hormon luteinizujący ma ścisły związek z funkcjami rozrodczymi u obu płci. W przypadku kobiet pełni kluczową rolę, aby umożliwić zajście w ciążę.
Hormon luteinizujący: jego funkcje i normalny poziom

Ostatnia aktualizacja: 20 lipca, 2021

Podczas owulacji we krwi wzrasta stężenie substancji, która określana jest jako hormon luteinizujący (lutropina). Ma on wiele wspólnego z reprodukcją i występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, choć pełni nieco inną rolę.

W naszym dzisiejszym artykule poznasz kilka bardzo przydatnych informacji na temat jego ogólnych cech, w tym jego uwalniania, funkcji i przydatności klinicznej. Czy jesteś zainteresowany rolą, jaką w ludzkim organizmie pełni hormon luteinizujący? To zapraszamy do przeczytania naszego artykułu!

Hormon luteinizujący: czym on w ogóle jest?

Kalendarz, test ciążowy i budzik.

Produkcja hormonu luteinizującego (lutropiny) odbywa się w przedniej części przysadki mózgowej, która znajduje się u podstawy mózgu. Podobnie jak w przypadku hormonu folikulotropowego (FSH), jego uwalnianie zależy od stężenia innych hormonów we krwi, które wysyłają do gruczołu sygnały regulujące procesy wydzielania.

Jest to jednakowo ważne zadanie zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, choć oczywiście pełnią one różne funkcje. U mężczyzn ma on o więcej wspólnego z regulacją wydzielania testosteronu. U kobiet hormon luteinizujący natomiast aktywnie uczestniczy w procesie owulacji.

Poziomy tej substancji pozostają mniej więcej stabilne przez całe płodne życie kobiety. Średnie stężenie wynosi dziesięć milijednostek na mililitr (w układzie międzynarodowym). Oczywiście podczas owulacji następuje wzrost jej wydzielania, który zwykle nie trwa dłużej niż dwa dni.

 

Jaki jest cel hormonu luteinizującego?

Hormon luteinizujący ma ścisły związek z funkcjami rozrodczymi u obu płci. W przypadku kobiet pełni kluczową rolę, aby umożliwić zajście w ciążę. W czasie ciąży traci część swojego znaczenia. Opowiemy Ci o tym nieco więcej już za chwilę!

Poza ciążą

Owulacja to proces polegający na tym, że jeden z dwóch jajników uwalnia komórkę jajową. To jajo będzie podróżować wzdłuż jajowodów do jamy endometrium. A jeśli warunki są odpowiednie, w pewnym momencie swojej podróży spotka się z plemnikami, w efekcie czego nastąpi zapłodnienie lub poczęcie.

Hormon luteinizujący oddziałuje z komórkami jajnika, pomagając w procesie owulacji. Jednocześnie promuje również produkcję substancji, które ostatecznie staną się estrogenami. Hormony te są również ważne dla zdrowia reprodukcyjnego kobiety.

W trakcie ciąży

Jeśli plemnik zapłodni komórkę jajową, poziom lutropiny pozostanie podwyższony przez około 15 dni, podczas gdy w organizmie zachodzi szereg innych zmian hormonalnych.

Później rozwój zarodka może następować dzięki innym substancjom – takim jak progesteron czy ludzka gonadotropina kosmówkowa. Dlatego też poziom hormonu luteinizującego będzie się stopniowo zmniejszał.

 

Przydatność kliniczna

Istnieje kilka chorób charakteryzujących się patologicznym wzrostem lub spadkiem hormonu luteinizującego we krwi. Może to nastąpić z powodu lokalnych problemów, np. w przysadce mózgowej lub z powodu sytuacji poza tym gruczołem, które ostatecznie wpływają na jego funkcję.

Obraz komputerowy pływających komórek.

Przykładem wysokiego poziomu lutropiny jest zespół Turnera. Jest to choroba wrodzona, w której brakuje jednego z chromosomów płci. Jest to rzadki stan, a jedną z najbardziej uderzających cech są problemy dotyczące rozwoju cech płciowych kobiet, takich jak piersi.

Jeśli chodzi o niedobór tego hormonu, wyróżnia się tutaj zespół Kallmana. W tym przypadku źródłem problemu jest podwzgórze, które nie jest w stanie pobudzić przysadki mózgowej do wydzielania tego hormonu. U dorosłych kobiet oznacza to również brak rozwoju piersi i problemy z menstruacją.

Według kilku badań podawanie tej substancji może pomóc kobietom z problemami z płodnością, ponieważ w niektórych przypadkach występuje u nich po prostu niedobór tego hormonu.

Hormon luteinizujący: ważna substancja

Podobnie jak w przypadku innych substancji, także hormon luteinizujący odgrywa bardzo ważną rolę dla zdrowia i płodności. Choć jego rola może wydawać się krótka, pokazuje złożoność procesu tak naturalnego jak samo życie: ciąży.

Raptem kilka minut poświęconych na ten artykuł pozwoliło Ci na zdobycie większej wiedzy o ludzkim ciele. I przygotuj się na ewentualne ewentualności, które mogą pojawić się w czasie ciąży. Im więcej wiesz, tym lepiej zrozumiesz swojego lekarza!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ruiz J, et al. Utilidad de las concentraciones de la hormona luteinizante para
    determinar la calidad ovocitaria. Ginecol Obstet Mex 2005;73:28-35.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.