Poczucie humoru u niemowlaków, a obserwacja rodziców

Poczucie humoru u niemowlaków, a obserwacja rodziców
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Poczucie humoru jest w znacznej mierze dziedziczone od naszych rodziców. Mając kilka miesięcy życia niemowlę obserwuje już dorosłych. Przygląda się różnym sytuacjom i odpowiadającym im reakcjom. Dziecko uczy się w ten sposób, jak zachowywać się w danym momencie.

Proces ten zaczyna się już od 6 miesiąca życia, gdy niemowlę zaczyna rozumieć odczucia i emocje swoich rodziców. Jeżeli najbliżsi zlekceważą lub nie zareagują na daną sytuację, maluch najprawdopodobniej zrobi to samo. Jeśli natomiast zaczną się śmiać, to samo uczyni dziecko. Tak rodzi się u niego poczucie humoru.

Badania British Psychological Society (BPS) wskazują, iż 6-miesięczne dziecko nie jest w stanie zadecydować, czy coś jest zabawne czy też nie. Właśnie dlatego tak bacznie przyglądają się starszym, aby móc skopiować najciekawsze według nich reakcje.

Jak rozwija się poczucie humoru?

Chcąc zbadać ten proces, zespół ekspertów w tym Gina Mireault z Johnson State College oraz John Sparrow z  Uniwersytetu New Hampshire, wybrało dzieci w wieku od 6-12 miesięcy.

W badaniu uczestniczyły one wraz z rodzicami. Badacze pokazywali dorosłym różne sceny, zarówno te interesujące jak i bardzo zabawne, które miały sprowokować rodziców do śmiechu. Niemowlęta obserwowały śmieszne sytuacje, nawet na nie nie reagując. Uwagę przykuwał jednak śmiech opiekunów. Po chwili dzieci zaczynały naśladować swoich rodziców.

Uśmiechnięte niemowle pod kocykiem

Tak właśnie według badań rozwija się poczucie humoru. Proces ten nazywany jest oddziaływaniem społecznym.

Naukowcy uzasadniają, iż w wieku 6 miesięcy reakcja malucha zależna jest od emocji starszych. Sytuacja zmienia się, jeśli dziecko ma więcej niż rok. Wtedy to samo decyduje, jakie sytuacje są dla niego zabawne a które nie.

To właśnie ta grupa wiekowa, nie szukała już reakcji bliskich, potrafiąc samemu wyciągnąć wnioski i określić rodzaj emocji.

Naukowcy doszli do wniosku,iż poczucie humoru nie jest dziedziczone, ale uczone. Oznacza to, że maluchy które bardziej aktywnie reagują na zabawne momenty, nie urodziły się z lepszym humorem. To samo dotyczy tych bardziej poważnych i mniej reagujących w zabawnej chwili. To zwłaszcza rodzice mają duży wpływ na swoje dzieci, ucząc je wyrażania emocji.

Śmiech jest ważny dla prawidłowego wzrostu dziecka

Poczucie humoru może wydawać się dla niektórych mało ważnym tematem. Jest ono jednak bardzo interesującym i pomocnym w celu zrozumienia zjawiska rozwoju małego dziecka. Wskazuje też jak ważne są tu oddziaływania społeczne i jak dużo niemowlę może z tego skorzystać.

Według autorów badania to właśnie rodzice stają się źródłem informacji emocjonalnej, jak i narzędziem do ich zrozumienia czy rozwoju społecznego.

Poczucie humoru u małych dzieci

Rodzi się więc następujące pytanie: Dlaczego bywa, że rodzeństwo tak bardzo się od siebie różni? Podczas gdy jedno śmieje się przez cały dzień, drugie jest bardziej poważne i mniej aktywne?

Eksperci odpowiadają, że jak już wspomniano chodzi o uczenie się poczucia humoru, a nie jego dziedziczenie. Jednak temperament jest wrodzony, co w pewnym stopniu ogranicza naszą zdolność do rozwijania pewnych cech, w zależności od takich czynników jak osobowość, samoocena czy charakter.

Lekarze twierdzą, że życie z rozwiniętym poczuciem humoru ma wiele zalet. Pomaga głównie w odnajdowaniu się w różnych sytuacjach czy otaczanie się pozytywnymi ludźmi. Dzieciom natomiast ułatwia rozwój empatii i kontakt z rówieśnikami.

Dobre poczucie humoru, jak i sam śmiech pozwalają zwiększyć poczucie własnej wartości dziecka. Ponadto promuje inteligencję i pozwala łatwiej odnaleźć się w trudnych sytuacjach.

Nigdy więc nie zapominaj, jak ważne jest Twoje poczucie humoru i nastrój, zwłaszcza w otoczeniu Twojego dziecka. W ten sposób pozwalasz na kopiowanie Twojej dobrej strony. Pamiętaj, że to właśnie Ty jesteś jego emocjonalnym przewodnikiem w pierwszych miesiącach życia maluszka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.