Kiedy tak naprawdę dzieci zaczynają mówić?

Dzieci uczą się mówić ponieważ naśladują dorosłych i kojarzą słowa z przedmiotami i ludźmi, tak jak robią to ich rodzice.
Kiedy tak naprawdę dzieci zaczynają mówić?
Ana Couñago

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kiedy dzieci zaczynają mówić? Jeśli jesteś mamą małego dziecka, być może zadajesz sobie to pytanie, gdy słyszysz jak Twoje dziecko wydaje różne odgłosy.

Aby to wyjaśnić, w tym poście zajmiemy się językiem werbalnym dzieci i wiekiem w którym dzieci zaczynają mówić. Mamy nadzieję, że Ci się przyda!

Kiedy dzieci zaczynają mówić? Pierwsze słowa

Pierwsze słowa dzieci mogą być wymysłem innych, dorosłych domowników. Kiedy w pewnym momencie dziecko zaczęło gaworzyć, czy nie wydawało Ci się że słyszałaś pewne dźwięki, które kojarzyłaś ze słowami?

Hej, posłuchaj, dziecko powiedziało “motyl”!

Pierwsze słowa które dzieci zaczynają mówić, są niczym więcej niż dźwiękami, które rozpoznajemy. Często jednak lubimy udawać, że dzieci mówią o tym świadomie i wiedzą o czym mówią.

W rzeczywistości, pomijając miłość którą odczuwamy dla naszych dzieci i fantazje które podpowiadają nam nasz mózg, powinniśmy mieć świadomość, że w tym wieku nasze maluchy tylko wokalizują.

Dzieci uczą się łatwo. Jest kilka rzeczy, które my jako rodzice, możemy aktywnie ich nauczyć, ale większość ich nauki na wczesnym etapie pochodzi z intuicji, naśladownictwa i instynktu.

Dziecko na łące

Jedną z umiejętności, które dzieci nabywają w całości na własną rękę, jest mowa. Pierwsze słowa, które dzieci zaczynają mówić, to na ogół coś w stylu mama i tata.

Na początku może po prostu wypowiadają “ma” lub “pa, pa, pa, pa, pa”, ale w miarę upływu czasu ćwiczą swoje struny głosowe i w końcu udaje im się ukończyć słowo.

W odpowiedzi na nasze pytanie. Nie ma reguły mówiącej, że dzieci zaczynają mówić w określonym wieku. To zależy od każdego człowieka, jego otoczenia społecznego i środowiska.

Dzieci które żyją w środowisku w którym dominuje język werbalny, a ludzie zawsze z nim rozmawiają, mogą zacząć mówić przed swoimi rówieśnikami.

Jednak jeszcze raz trzeba powtórzyć, że nie jest to z góry powiedziane. Możemy spędzić wiele godzin rozmawiając z dziećmi w nadziei, że wkrótce będą pierwszymi rozmówcami w przedszkolu.

Dowody są jasne. Zachęcanie dzieci do mówienia, śpiewania, czytania oraz rozmawianie z nimi, służy jako potężne narzędzie do zwiększania ich postępów.

Jeżeli jednak chcemy zadać sobie pytanie: kiedy dzieci zaczynają mówić? Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Nabycie umiejętności mowy jest równie zmienne, jak rozwój umiejętności motorycznych: raczkowania, chodzenia i tak dalej.

Według badań nad rozwojem mowy dzieci, połowa dzieci zaczyna mówić w wieku sześciu miesięcy. Inne dzieci osiągają ten etap stopniowo w wieku siedmiu, ośmiu lub dziewięciu miesięcy lub nawet później.

Bawiące się dziecko. Dzieci zaczynają mówić w różnym wieku

Rozumienie słów i poszerzanie słownictwa

Kiedy niemowlęta zaczynają gaworzyć swoje pierwsze słowa, tak naprawdę nie znają ich znaczenia.

Powtarzają po prostu te słowa, ponieważ słyszą jak ich robią to ich rodzice. Nie wiedzą jeszcze, że „mama” znaczy mama, a „tata” oznacza tatę.

Dzieci zaczynają rozumieć znaczenie tego co mówią w wieku około 11 miesięcy. Jednak wiek około 15 miesięcy nadal mieści się w normalnym zakresie.

Za około rok zaczną włączać bardziej skomplikowane słowa do swojego słownictwa. Będą prosić o przedmioty i opisywać (na swój sposób) to co widzą lub słyszą. Powiedzą nam kiedy będą musiały zaspokoić swoje podstawowe potrzeby: siusiu, woda…

Chociaż niektóre dzieci znają wiele słów już w wieku 12 miesięcy, są inne które wolą nie “podejmować wysiłku”. Wiele dzieci zastępuje słowa gestami.

Stąpają ze stopy na stopę, gdy chcą iść do łazienki lub wskazują na butelkę aby powiedzieć że są głodne. Plączą się koło ich łóżeczka kiedy chcą żebyśmy położyli je spać.

Kiedy dzieci zaczynają mówić

Jeśli dzieci nie mają problemów ze strunami głosowymi i nie mają innych trudności które mogłyby powstrzymać je przed komunikowaniem się werbalnie…  zaczną mówić, kiedy nadejdzie odpowiedni dla nich czas.

Każde dziecko ma pewną autonomię i to do nas matek należy akceptacja i uwielbienie tych indywidualnych cech naszej pociechy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.