Zaskakujące fakty dotyczące ciąży, które zdecydowanie warto poznać

Zaskakujące fakty dotyczące ciąży, które zdecydowanie warto poznać

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca, 2018

Każda ciąża jest inna, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę. Pomimo bycia normalną częścią życia, ciąża jest fascynująca i tajemnicza. Istnieje ogromna ilość mitów na temat tego okresu. Zdajemy sobie sprawę, że może być trudno oddzielić prawdę na ten temat od fikcji. Z tego powodu, w tym artykule przedstawiamy zaskakujące fakty dotyczące ciąży, które z pewnością Cię zainteresują.

Choć wiele osób może myśleć, że są ekspertami i wiedzą wszystko na temat ciąży, wiele przekazywanych informacji jest po prostu nie prawdziwa. Zaskakujące fakty dotyczące ciąży, które umieścimy poniżej, na pewno będą dla Was przydatne. Niektóre są już popularne i rozpowszechnione, ale zawsze znajdzie się coś nowego do zapamiętania.

Zaskakujące fakty dotyczące ciąży

Informacje dotyczące procesu ciąży są różne. Niektóre z nich pochodzą z powszechnych przekonań, a inne z badań naukowych. To, w co wierzysz, zależy oczywiście tylko od Ciebie. Być może przeżyłaś swoją poprzednią ciążę zdrowo i bez komplikacji. Oby tak było również tym razem! Jednak to nie oznacza, że problem nigdy się nie pojawi.

Być może o tym nie wiedziałaś, ale niektóre kobiety, na przykład, mogą być zdolne do produkcji i wydzielania mleka na długo przed porodem. Są rzeczy, które, choć zdarzają się rzadko, są absolutnie możliwe i całkowicie poparte badaniami naukowymi prowadzonymi przez specjalistów.

Matka w ciąży przygotowująca łóżeczko dla dziecka

Niektóre przedstawione przez nas zaskakujące fakty dotyczące ciąży są bardzo niezwykłe, a nawet dziwaczne. Są takie, które możesz sobie wyobrazić, nawet jeśli wcześniej o nich nie słyszałeś. Na przykład fakt, że stres u matki może wpływać na zachowanie i rozwój dziecka w jej łonie.

Istnieją również takie, w które będzie Ci ciężko uwierzyć, że się kiedykolwiek przytrafią lub przytrafiły. Rzućmy więc okiem na tych siedem zaskakujących faktów dotyczących ciąży!

Kobieta w ciąży - zaskakujące fakty

Zaskakujące fakty dotyczące ciąży:

  • Różnorodne zachcianki i nudności mogą być spowodowane rozwojem kobiecego węchu w czasie ciąży. Badania wykazały, że ten zmysł u kobiety staje się znacznie bardziej wrażliwy na tym etapie. Wiele kobiet w tym stanie może czuć się szczególnie rozdrażnione lub zachwycone niektórymi zapachami, nawet jeśli nie są bardzo silne.
  • Jedną z najbardziej widocznych cech fizycznych u kobiety w ciąży (oprócz jej brzuszka) są jej piękne włosy. Wynika to ze stymulacji hormonalnej. To najlepszy moment, aby cieszyć się zdrowymi, odżywionymi i błyszczącymi włosami. Niestety, może się to zmienić drastycznie po urodzeniu dziecka. Należy pamiętać, że nie wszystkie kobiety doświadczają tego zjawiska: istnieje wiele przypadków wypadania włosów u przyszłych matek.
  • Chociaż Twoje dziecko jest nadal w macicy, w rzeczywistości może robić wiele różnych rzeczy. Na przykład istnieją dowody na to, że jeszcze nienarodzone dzieci mogą czkać, ziewać, ssać kciuk, odwracać się, a nawet śnić. Jak myślisz, o czym może marzyć dziecko będące jeszcze w łonie matki?

Co więcej?

  • Kobiety mogą odczuwać skurcze nawet po porodzie. Możliwe, że pojawią się w momencie, gdy matka po raz pierwszy trzyma swoje dziecko i są sporadyczne przez kilka kolejnych dni. Jest to spowodowane reakcją, która nastąpiła w ludzkim ciele. Obszar, w którym doświadczyłaś bólu, wciąż się kurczy i regeneruje.
  • Poranne mdłości mogą pomóc w określeniu płci dziecka. Niektóre badania sugerują, że bycie w ciąży z dziewczynką może powodować bardziej intensywne nudności, niż wtedy, gdy jest to chłopiec.
  • Podczas ciąży stopy kobiety mogą rosnąć. Wynika to z działania hormonu relaksyny, która ma zdolność rozszerzania jamy macicy i kanału pochwy podczas porodu. Według badań, co najmniej siedem na dziesięć kobiet doświadcza tej zmiany, ponieważ hormon ten wpływa również na więzadła znajdujące się w stopach.
  • Serce dziecka jest jednym z pierwszych narządów, które powstają podczas jego fizycznego rozwoju. Już w początkowym etapie ciąży możesz usłyszeć bicie małego serduszka podczas badania USG. Jest to jeden z najważniejszych momentów ciąży i ma miejsce około sześć tygodni po zapłodnieniu. Słuchanie bicia serca płodu pomaga specjalistom w upewnieniu się, że maleństwo jest zdrowe i prawidłowo się rozwija.
To może Cię zainteresować ...
Stymulowanie ruchów Twojego dziecka podczas ciąży
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Stymulowanie ruchów Twojego dziecka podczas ciąży

Odpowiednie stymulowanie ruchów dziecka podczas ciąży pomaga w jego prawidłowym rozwoju w brzuchu mamy. Dowiedz się jak możesz samodzielnie stymulo...


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.