Zaskakujące fakty dotyczące ciąży, które zdecydowanie warto poznać

Zaskakujące fakty dotyczące ciąży, które zdecydowanie warto poznać

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca, 2018

Każda ciąża jest inna, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę. Pomimo bycia normalną częścią życia, ciąża jest fascynująca i tajemnicza. Istnieje ogromna ilość mitów na temat tego okresu. Zdajemy sobie sprawę, że może być trudno oddzielić prawdę na ten temat od fikcji. Z tego powodu, w tym artykule przedstawiamy zaskakujące fakty dotyczące ciąży, które z pewnością Cię zainteresują.

Choć wiele osób może myśleć, że są ekspertami i wiedzą wszystko na temat ciąży, wiele przekazywanych informacji jest po prostu nie prawdziwa. Zaskakujące fakty dotyczące ciąży, które umieścimy poniżej, na pewno będą dla Was przydatne. Niektóre są już popularne i rozpowszechnione, ale zawsze znajdzie się coś nowego do zapamiętania.

Zaskakujące fakty dotyczące ciąży

Informacje dotyczące procesu ciąży są różne. Niektóre z nich pochodzą z powszechnych przekonań, a inne z badań naukowych. To, w co wierzysz, zależy oczywiście tylko od Ciebie. Być może przeżyłaś swoją poprzednią ciążę zdrowo i bez komplikacji. Oby tak było również tym razem! Jednak to nie oznacza, że problem nigdy się nie pojawi.

Być może o tym nie wiedziałaś, ale niektóre kobiety, na przykład, mogą być zdolne do produkcji i wydzielania mleka na długo przed porodem. Są rzeczy, które, choć zdarzają się rzadko, są absolutnie możliwe i całkowicie poparte badaniami naukowymi prowadzonymi przez specjalistów.

Matka w ciąży przygotowująca łóżeczko dla dziecka

Niektóre przedstawione przez nas zaskakujące fakty dotyczące ciąży są bardzo niezwykłe, a nawet dziwaczne. Są takie, które możesz sobie wyobrazić, nawet jeśli wcześniej o nich nie słyszałeś. Na przykład fakt, że stres u matki może wpływać na zachowanie i rozwój dziecka w jej łonie.

Istnieją również takie, w które będzie Ci ciężko uwierzyć, że się kiedykolwiek przytrafią lub przytrafiły. Rzućmy więc okiem na tych siedem zaskakujących faktów dotyczących ciąży!

Kobieta w ciąży - zaskakujące fakty

Zaskakujące fakty dotyczące ciąży:

  • Różnorodne zachcianki i nudności mogą być spowodowane rozwojem kobiecego węchu w czasie ciąży. Badania wykazały, że ten zmysł u kobiety staje się znacznie bardziej wrażliwy na tym etapie. Wiele kobiet w tym stanie może czuć się szczególnie rozdrażnione lub zachwycone niektórymi zapachami, nawet jeśli nie są bardzo silne.
  • Jedną z najbardziej widocznych cech fizycznych u kobiety w ciąży (oprócz jej brzuszka) są jej piękne włosy. Wynika to ze stymulacji hormonalnej. To najlepszy moment, aby cieszyć się zdrowymi, odżywionymi i błyszczącymi włosami. Niestety, może się to zmienić drastycznie po urodzeniu dziecka. Należy pamiętać, że nie wszystkie kobiety doświadczają tego zjawiska: istnieje wiele przypadków wypadania włosów u przyszłych matek.
  • Chociaż Twoje dziecko jest nadal w macicy, w rzeczywistości może robić wiele różnych rzeczy. Na przykład istnieją dowody na to, że jeszcze nienarodzone dzieci mogą czkać, ziewać, ssać kciuk, odwracać się, a nawet śnić. Jak myślisz, o czym może marzyć dziecko będące jeszcze w łonie matki?

Co więcej?

  • Kobiety mogą odczuwać skurcze nawet po porodzie. Możliwe, że pojawią się w momencie, gdy matka po raz pierwszy trzyma swoje dziecko i są sporadyczne przez kilka kolejnych dni. Jest to spowodowane reakcją, która nastąpiła w ludzkim ciele. Obszar, w którym doświadczyłaś bólu, wciąż się kurczy i regeneruje.
  • Poranne mdłości mogą pomóc w określeniu płci dziecka. Niektóre badania sugerują, że bycie w ciąży z dziewczynką może powodować bardziej intensywne nudności, niż wtedy, gdy jest to chłopiec.
  • Podczas ciąży stopy kobiety mogą rosnąć. Wynika to z działania hormonu relaksyny, która ma zdolność rozszerzania jamy macicy i kanału pochwy podczas porodu. Według badań, co najmniej siedem na dziesięć kobiet doświadcza tej zmiany, ponieważ hormon ten wpływa również na więzadła znajdujące się w stopach.
  • Serce dziecka jest jednym z pierwszych narządów, które powstają podczas jego fizycznego rozwoju. Już w początkowym etapie ciąży możesz usłyszeć bicie małego serduszka podczas badania USG. Jest to jeden z najważniejszych momentów ciąży i ma miejsce około sześć tygodni po zapłodnieniu. Słuchanie bicia serca płodu pomaga specjalistom w upewnieniu się, że maleństwo jest zdrowe i prawidłowo się rozwija.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.