4 naturalne sposoby na zgagę w ciąży - poznaj je!

Mleko jest jednym z najlepszych naturalnych środków na zgagę, gdy jesteś w ciąży. Dowiedz się o innych środkach zaradczych, które pomogą złagodzić ten dyskomfort.
4 naturalne sposoby na zgagę w ciąży - poznaj je!

Ostatnia aktualizacja: 31 sierpnia, 2021

Zgaga jest powszechna w czasie ciąży. Jest to bardzo niewygodny problem, zwłaszcza gdy zdarza się w środku nocy. Może negatywnie wpłynąć na sen, a także zaszkodzić zdrowiu układu pokarmowego. Dzisiaj zaprezentujemy Ci 4 naturalne sposoby na zgagę, gdy jesteś w ciąży.

Ten stan może mieć bardzo różne przyczyny, dlatego ważne jest, aby zaatakować źródło problemu. Opisane przez nas naturalne sposoby na zgagę pomogą Ci złagodzić jej objawy. Zatem naprawdę powinnaś je znać.

Naturalne sposoby na zgagę

Powiemy Ci, które naturalne sposoby na zgagę są najskuteczniejsze, a także które mają poparcie w badaniach naukowych. Chociaż ten stan ma tendencję do pogarszania się w czasie ciąży, nadal powinnaś porozmawiać z lekarzem, jeśli problem nie ustąpi lub z czasem się pogorszy.

Kobieta w ciąży

Wypij szklankę mleka

Mleko ma znacznie mniejszą kwasowość niż nasze soki żołądkowe. Z tego powodu, gdy zmieszasz te dwa płyny, neutralizują się one nawzajem. Może to złagodzić zgagę i refluks podczas ciąży.

Według badań opublikowanych w Annals of Internal Medicine, wypicie szklanki mleka jest skutecznym lekarstwem na rozstrój żołądka. Jednak nie atakuje źródła problemu. Dlatego na dłuższą metę może to faktycznie przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Dla kobiet w ciąży, które budzą się w środku nocy z tymi dolegliwościami, jest to jednak jedno z najlepszych rozwiązań.

Wodorowęglan sodu

Wodorowęglan sodu (czyli soda oczyszczona) ma charakter zasadowy, dzięki czemu może pomóc w walce ze zgagą i złagodzić dyskomfort. Ponadto zmniejsza stany zapalne żołądka, co może poprawić samopoczucie kobiety.

Badanie opublikowane w Medwave stwierdza, że spożywanie wodorowęglanu sodu jest tak samo skuteczne jak omeprazol. Ma jednak znacznie mniej skutków ubocznych. To dlatego, że wykazano, że omeprazol ma pewien związek z ryzykiem raka przełyku.

Jednak pomimo tego, że jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, nie ma zgody co do zalecenia spożywania wodorowęglanu sodu w czasie ciąży. Nie ma po prostu zbyt wielu rozstrzygających badań w tej sprawie. Możesz więc użyć tego naturalnego środka na zgagę, gdy tylko poczujesz dyskomfort, ale nie zalecamy używania go zbyt często.

Napar z cytryny

Napary z cytryny przyspieszają trawienie, co zmniejsza ryzyko związanego z tym dyskomfortu. Najlepiej zrobić ten napój z połówki cytryny. Następnie należy go odstawić, aż osiągnie temperaturę pokojową. Możesz pić go w takiej postaci lub możesz spróbować dodać do napoju łyżkę miodu.

Napary na poprawę trawienia

Musisz uważać, jakie napary pijesz będąc w ciąży. Na przykład herbata może być niebezpieczna dla zdrowia płodu, ponieważ zawiera kofeinę. Ponadto należy sprawdzić, czy preferowane przez Ciebie napoje nie mają właściwości poronnych.

Jednak istnieją również zioła, które mogą pomóc zmniejszyć zgagę podczas ciąży, bez narażania zdrowia dziecka. Niektóre z nich to rumianek, melisa i krwawnik. Nie zalecamy ich picia, gdy napary są nadmiernie gorące, ponieważ może to zwiększyć stan zapalny w ścianach żołądka.

Kobieta w ciąży pijąca sok pomarańczowy

Naturalne sposoby na zgagę, gdy jesteś w ciąży

Jak wspomnieliśmy, możesz użyć naturalnych środków na zgagę, aby złagodzić dyskomfort bez konieczności uciekania się do leków. Jednak te środki zaradcze służą tylko tymczasowej uldze, ponieważ nie atakują źródła problemu.

Jeśli objawy utrzymują się przez pewien czas, należy porozmawiać z lekarzem, aby ustalić przyczynę zgagi. Będzie on mógł wtedy zaproponować skuteczne rozwiązanie w perspektywie średnioterminowej.

Niezależnie od tego należy zawsze pamiętać, że w większości przypadków problem ten ma charakter przejściowy i często jest jednym ze skutków ubocznych ciąży. Po urodzeniu dziecka dyskomfort żołądkowy powinien zniknąć i nie powinnaś już go odczuwać. Pamiętaj, że głównym czynnikiem wyzwalającym mogą być zmiany hormonalne i strukturalne podczas ciąży.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Andrew F., Ippoliti M., Vernon Maxwell BS., Isenberg SJ., The effect of various forms of milk on gastric acid secretion. Annals of Internal Medicine, 1976.
  • Higuera-de-la-Tijera F. Efficacy of omeprazole/sodium bicarbonate treatment in gastroesophageal reflux disease: a systematic review. Medwave. 2018 Mar 14;18(2):e7179. Spanish, English. doi: 10.5867/medwave.2018.02.7179. PMID: 29547594.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.