Syndrom Wendy - czy jesteś taką matką?

Syndrom Wendy objawia się pilną potrzebą zadowolenia partnera i dzieci z obawy przed porzuceniem. Dowiedz się więcej na ten temat.
Syndrom Wendy - czy jesteś taką matką?

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2021

Czy kiedykolwiek czułaś, że Twoja rola jako matki lub partnera nadmiernie koncentruje się na satysfakcjonowaniu otaczających Cię osób? Jeśli tak, nie jesteś jedyna. Tak postawa charakteryzuje właśnie syndrom Wendy.

Syndrom Wendy przejawia się w absolutnej potrzebie zadowalania innych osób, głównie partnera i dzieci. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o tym zespole i o tym, jak się go pozbyć.

Czym tak naprawdę jest syndrom Wendy?

Aby zrozumieć, na czym polega syndrom Wendy, musimy przypomnieć sobie historię Piotrusia Pana, w której postać Wendy była odpowiedzialna za wykonywanie złożonych zadań.

Pomimo tego, że jest tylko dzieckiem, podobnie jak inne dzieci, nosi na sobie ciężar odpowiedzialności za wszystkie obowiązki. Od podejmowania decyzji po wykonywanie zadań, których Piotruś nie chce, nie może lub nie ma odwagi zrobić.

To samo stanie się z Tobą, jeśli żyjesz obarczona syndromem Wendy. Weźmiesz na siebie wszystkie złożone zadania a potem poczujesz się źle z powodu tego, czego nie możesz zrobić.

Charakterystyka matki z zespołem Wendy

Rodzina

Ponieważ mama, która ma syndrom Wendy zawsze będzie chciała zadowolić swoją rodzinę, możemy ją łatwo zidentyfikować. Najczęstsze oznaki i zachowania wymieniamy poniżej:

  • Jest perfekcjonistką. Myśląc, że jeśli nie jesteś w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb swojej rodziny, odczuwa porażkę. Będzie czuła się winna, gdy coś pójdzie nie tak i najprawdopodobniej spędzi dużo czasu na organizowaniu różnych rzeczy.
  • Uważa, że jest niezastąpiona. Głęboko wierzy w to, że ​​nikt nie zajmie się sprawami tak dobrze jak ona. Nawet nie przyjdzie jej do głowy prosić o pomoc, ponieważ wierzy, że w ten sposób będzie mniej zasługiwała na miłość rodziny.
  • Unika konfliktów za wszelką cenę. Najbardziej obawia się bycia ofiarą odrzucenia. Dlatego zrobi wszystko, aby tego uniknąć. Zawsze jest gotowa zrobić wszystko, aby otrzymać oznaki miłości. Chociaż wydaje się szczęśliwa, w głębi duszy czuje się bardzo smutna i niezadowolona.
  • Maksymalizuje swoją winę. Nie udało jej się kupić zabawki, której tak bardzo pragnął jej syn? A może nie wyszło jej ulubione danie męża? Będzie postrzegać takie rzeczy jako osobiste niepowodzenia. Będzie winić siebie i będzie przekonana, że ​​to czyni ją mniej wartościową lub godną miłości.

Skąd się bierze syndrom Wendy?

Chociaż my, kobiety, myślimy, że zadowalanie naszej rodziny jest jednym z naszych celów, w życiu zawsze powinna istnieć równowaga. Jej brak może prowadzić do problemów, takich jak syndrom Wendy.

Zespół ten wynika z dwóch głównych przyczyn:

  • Wpływ kulturowy. Wiele kultur i społeczeństw kształci kobiety do pełnienia bardzo specyficznych ról płciowych. Oznacza to, że syndrom Wendy występuje dość powszechnie w społeczeństwach, gdzie rolę kobiety sprowadza się do prowadzenia domu i wychowywania dzieci.
  • Strach przed odrzuceniem. To jest psychologiczna przyczyna, która wywołuje syndrom Wendy. Jeśli jesteś kobietą, która dorastała w ciągłym poczuciu opuszczenia lub irracjonalnym lęku przed samotnością, możesz znaleźć się w takiej sytuacji. Możesz myśleć, że zadowalając innych sprawisz, że zostaną z tobą, ale zawsze będziesz się bać, że pewnego dnia się odsuną.
Smutna kobieta

Na czym polega problem z zespołem Wendy?

Pomyślisz, że nie ma nic złego w martwieniu się o dobre samopoczucie partnera i dzieci. Rzeczywiście tak jest, o ile nie tracisz z oczu swojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Znaki ostrzegawcze powinny pojawić się, gdy wystąpią następujące objawy:

  • Problemy w związku. W związku małżeńskim są role, które wypełnia każdy z partnerów. Ale jeśli osiągnęłaś punkt, w którym czujesz, że twój partner jest dla ciebie bardziej ciężarem niż pomocą, zatrzymaj się i przeanalizuj, co się dzieje. Każde z was powinno wziąć na siebie podobną ilość i podobny ciężar obowiązków.
  • Depresja lub lęk. Z biegiem czasu czujesz się coraz bardziej przytłoczona i nie możesz zrobić nic więcej. W takich chwilach depresja i niepokój niszczą spokój ducha. Myślisz, że ciągle nie robisz wystarczająco dużo i że jest jeszcze dużo do zrobienia.
  • Smutek. W przeciwieństwie do powszechnego poglądu, dawanie z siebie wszystkiego dla innych nie sprawia, że ​​jesteś szczęśliwszy. Matka z zespołem Wendy z czasem odkrywa, że jej wysiłki nie spotykają się z wdzięcznością, co kończy się uczuciem pustki i smutku.

Jako matka i kobieta powinnaś więc zachować czujność, jeśli chodzi o syndrom Wendy.  Bycie dobrą matką nie oznacza rezygnacji z siebie jako osoby, kobiety i partnerki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.