Sen dziecka - 6 błędów początkujących rodziców

Sen dziecka - 6 błędów początkujących rodziców
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 05 lipca, 2018

Sen dziecka jest niezbędnym elementem jego rozwoju. Wiedząc, czego nie należy robić w porze snu, pomożesz maluchowi zasnąć, a także zapewnisz sobie trochę spokoju!

W tym artykule przyjrzymy się częstym błędom związanym z zagadnieniem jakim jest sen dziecka. Popełniają je świeżo upieczeni rodzice ale nie tylko.

Nadszedł czas, aby twoje dziecko poszło spać i nie masz pojęcia, czy to, co robisz jest prawidłowe. Świeżo upieczeni rodzice nie zawsze radzą sobie dobrze przy pierwszych próbach usypiania swojego dziecka.

Właściwy cykl snu jest jednak ważny. Sen dziecka jest mu niezbędny do regeneracji, więc jego pora powinna zawsze być szczególnym momentem w ciągu dnia.

Wskazówki, oparte na 6 częstych błędach przy zasypianiu, powinny sprawić, że będzie to łatwiejsze i mniej kłopotliwe. Jeśli po raz pierwszy zostałaś mamą i zastanawiasz się, co możesz zrobić, by ułatwić Twojemu dziecku zasypianie, koniecznie czytaj dalej.

Dowiesz się, co robić i czego unikać aby sen dziecka był jeszcze głębszy i bardziej regenerujący.

Dziecko podczas snu

Dobra higiena snu jest czymś, czego możesz się nauczyć

Zasypianie to kolejna część codziennej rutyny. Jak we wszystkim innym, praktyka czyni mistrza.

Uczenie dziecka zasypiania, nie jest łatwe, ale jest bardzo ważne. Higiena snu jest kluczem do dobrego samopoczucia Twojego dziecka. Dlaczego? Z wielu powodów:

  • Tworzy powtarzalność i zapewnia pewien stopień stabilności. Gdy Twoje dziecko wie, co się wydarzy w następstwie pewnych wydarzeń, czuje się bezpieczne. Gdy pozna rytm przed snem, jego stan emocjonalny dostosuje się do wykonywanego zadania. Jeśli Twoje dziecko jest w spokojnym otoczeniu o tej porze, uspokoi się i przejdzie w fazę snu.
  • Sen dziecka daje mu autonomię. Prawidłowa rutyna zapewni maluchowi pewność snu w spokoju, najpierw w łóżeczku, a następnie w łóżku. Możesz nauczyć dziecko spać bez potrzeby ciągłego kontaktu z Tobą lub zapewnienia go o swojej obecności. To będzie promować w nim niezależność.
  • Będziesz mieć więcej czasu dla siebie. Gdy Twoje dziecko przywyknie do godzin zasypiania, dostaniesz trochę więcej czasu dla siebie. Gdy dziecko śpi, Ty możesz się zrelaksować przez kilka godzin.

Sen dziecka – 6 typowych błędów

Jeśli uważasz, że popełniasz jeden lub kilka z tych błędów, nie martw się. Nigdy nie jest za późno na wprowadzanie zmian i lepsze radzenie sobie z tą sytuacją.

Bądź cierpliwa, a przede wszystkim zaufaj sobie. Znasz swoje dziecko lepiej niż ktokolwiek inny.

  • Opóźnianie pory zaśnięcia. Powtarzalność jest bardzo ważna dla dzieci. Staraj się unikać ciągłego zmieniania harmonogramu swojej rodziny. Najlepiej, aby dziecko zawsze kładło się spać w tym samym czasie. Od czasu do czasu mogą być wyjątki, ale dzieci powinny mieć określony czas na spanie. Sen dziecka będzie wtedy stabilniejszy.
  • Przyzwyczajanie dziecka do kołysania go do snu. Kołysanie dziecka to świetny sposób na uspokojenie go w chwilach niepokoju. Ale kiedy wszystko jest dobrze, postaraj się, aby dziecko poszło spać bez kołysania. Nie chcesz przecież, żeby uzależniło zaśnięcie od kołysania.
Dziecko podczas snu z przytulanką
  • Za dużo stymulacji. Łóżeczko dla dziecka to miejsce do spania, a nie do zabawy. Zbyt wiele bodźców wokół dziecka może powstrzymać je od snu. Można położyć dziecko do łóżka z pluszakiem lub grać relaksujące dźwięki, ale nie zamieniaj łóżeczka w plac zabaw.
  • Brak odpowiedniego nastroju. Przed pójściem spać, poświęć trochę czasu, aby zaangażować się w czynności, które pomagają dziecku się zrelaksować. Kąpiel, masaż, cisza… wszystko to wspomoże sen dziecka.
  • Podnoszenie dziecka, gdy tylko płacze. Oczywiście nie oznacza to, że dzieci muszą płakać samotnie. Ale nie musisz brać dziecka na ręce przy pierwszym dźwięku łkania. Idź do łóżeczka i pozwól, aby uspokoiła je Twoja obecność. Jeśli zabierasz swoje dziecko poza spokojne środowisko, które stworzyłaś, trudniej będzie je nauczyć rutyny zasypiania. Naucz się odróżniać zwykłe łkanie i płacz, który może oznaczać, że coś jest nie tak.
  • Zmiana miejsca, w którym dziecko śpi. Twoje dziecko doceni, jeśli pozwolisz mu spać zawsze w tym samym miejscu. Jeśli położysz dziecko w swoim łóżku, a następnie w jego łóżeczku, kolejnego dnia na kanapie, trudno będzie je wprowadzić w rutynę. Upewnij się, że Twoje dziecko ma środowisko, które sprawia, że czuje się komfortowo i spokojnie.

Jeśli rozpoznajesz którykolwiek z tych błędów, spróbuj zastosować wskazówki z tego artykułu w praktyce. Na pewno pomogą wszystkim lepiej spać w nocy!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bilbao, Á. (2017). Todos a la cama: Cómo ayudar a tu bebé a dormir con amor y confianza. Plataforma.
  • Jové, R. (2006). Dormir sin lágrimas: dejarle llorar no es la solución. La esfera de los libros.
  • Kimelman, M., & González, L. (2013). Psicopatología del bebé. Psiquiatría del Niño y del Adolescente, 2, 337-432. http://www.psiquiatriasur.med.uchile.cl/documentos/PSICOPATOLOGIA%20DEL%20BEBE.pdf
  • Ugarte Libano, R. (2011). El sueño en el primer año de vida:¿ Cómo lo enfocamos?: Presentación. Pediatría Atención Primaria, 13, 91-93. http://scielo.isciii.es/pdf/pap/v13s20/seminario01.pdf
  • Zamora, T., Pin, G., & Dueñas, L. (2014). El Papel de la matrona en la higiene del sueño del futuro bebé. Introducción al sueño y claves principales en la prevención de riesgos durante el sueño del bebé. Matronas Profesion, 2014, vol. 15, num. 1, p. 28-31. https://core.ac.uk/download/pdf/71047784.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.