Pierwsze dni po narodzinach – poradnik dla przerażonych mam

Pierwsze dni po narodzinach – poradnik dla przerażonych mam
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

To normalne, że jesteś zestresowana, a nawet przerażona pojawieniem się noworodka w domu. Oto krótki poradnik dla wszystkich nowych mam, który pomoże zachować spokój i przetrwać pierwsze dni po narodzinach. Przybycie dziecka może wywołać niepokój i napięcie. Gdy zbliża się termin porodu, emocje narastają coraz intensywniej. Warto więc zachować spokój podczas tego cudownego wydarzenia.

Wprowadzenie małego człowieka do otaczającego go świata to bardzo ważne zadanie. Dlatego należy przygotować otoczenie, aby przyjęcie nowego członka rodziny przebiegło w harmonijnej i spokojnej atmosferze. Pierwsze dni po narodzinach są kluczowe.

Musimy kontrolować nieprzyjemne uczucia stresu lub strachu, aby móc podjąć się tysięcy zadań i rzeczy do zrobienia, które trzeba przygotować przed porodem i tym samym ułatwić pierwsze dni po narodzinach.

Pojawienie się uczucia dezorientacji i udręki, kiedy po raz pierwszy wracamy do domu z naszym dzieckiem w ramionach, jest naturalne i wynika z braku doświadczenia. Możemy mieć wątpliwości dotyczące podstawowych, ale kluczowych kwestii, takich jak: karmienie, pielęgnacja, jak uspokoić płacz itp. Więc nie obwiniaj się, ponieważ wszystkie nowe matki przechodzą przez te chwile.

Ćwiczenia oddechowe to doskonałe narzędzie, które może ułatwić zrelaksowanie się zarówno przed porodem, jak i gdy nadejdą pierwsze dni po narodzinach.

Planowanie przed porodem

Mama w ciąży trzyma budzik

Kiedy dziecko przybywa do naszego domu, skupia na sobie całą uwagę. Dlatego planowanie z niewielkim wyprzedzeniem jest absolutnie konieczne i ułatwia harmonijny rozwój rodziny po pojawieniu się w domu nowego mieszkańca. Te pierwsze dni po narodzinach często są dość skomplikowane i zmuszają do szybkiego przystosowania się do nowej sytuacji.

Poniżej znajduje się kilka zaleceń, które należy wziąć pod uwagę, aby te pierwsze dni po narodzinach nie były tak trudne:

  • Posiłki: przygotuj i być może zamroź jedzenie lub miej pod ręką numery dostawców żywności.
  • Artykuły do higieny itp: Kupuj z wyprzedzeniem wszystko, czego potrzebujesz dla dziecka: pieluchy, produkty higieniczne, chusteczki itp. Pozwoli to uniknąć skomplikowanych wyjazdów do sklepu, gdy dziecko już będzie w domu.
  • Ubrania i przybory: umyj i zorganizuj wszystko, co będzie używane przez Twojego malucha podczas pierwszych dni w domu.
  • Sprzątanie domu: używanie jednorazowych talerzy i kubków podczas posiłków może ułatwić sprzątanie podczas pierwszych dni.
  • Polisa ubezpieczeniowa: przejrzyj polisy ubezpieczenia zdrowotnego z wyprzedzeniem. Pozwoli to uniknąć sytuacji kryzysowych do rozwiązania w ostatniej chwili.

Przewodnik przez pierwsze dni po narodzinach dziecka

Dobrze jest wziąć pod uwagę następujące aspekty, gdy dziecko jest już w domu:

  • Regularne wizyty: ciągłe wizyty zakłócają spokój Twojego dziecka. Niezbędne jest ustalanie harmonogramów dla rodziny i przyjaciół.
  • Dostosuj się do rytmu noworodka: noworodek może być bardzo wymagający w nocy, ponieważ potrzebuje być karmiony piersią. Staraj się odpocząć przed snem, na ile możesz. Odpowiednia dawka odpoczynku pomoże Ci uniknąć przytłoczenia lub senności, gdy będziesz potrzebna dziecku.
  • Dzielenie się obowiązkami: Jeśli z jakiegoś powodu musisz załatwiać sprawunki, sprzątać dom lub po prostu masz inne zadania niż koncentrowanie się na dziecku, podziel się obowiązkami z kimś, kto chce współpracować.
  • Dbaj o jedzenie: Czas prawie zawsze jest ograniczony. Zdrowe odżywianie i nie pomijanie posiłków to nawyki, których nie należy lekceważyć. Musisz być silna dla dziecka, szczególnie jeśli karmisz piersią.
  • Ufaj swojemu instynktowi: ustalenie, co martwi Twoje dziecko jest zwykle skomplikowane, ponieważ wszystko manifestuje poprzez płacz. Jeśli podejrzewasz, dlaczego płacze, postępuj zgodnie z instynktem. Często okaże się, że odgadniesz prawidłowo.

Pierwsze dni po narodzinach – potrzeby dziecka

Dziecko - pierwsze dni po narodzinach

Pojawienie się w domu Twojego dziecka musi być dobrze zaplanowane. Należy zwrócić uwagę na zapewnienie noworodkowi odpowiednich warunków dla zachowania komfortu i bezpieczeństwa. Niektóre z tych warunków są następujące:

  1. Umieść łóżeczko w łatwo dostępnym miejscu.
  2. Noworodki zwykle połykają dużo powietrza podczas karmienia – dopilnuj, aby odbiło mu się w ciągu 5 minut po jedzeniu, aby zapobiec późniejszym nieprzyjemnym doświadczeniom.
  3. Delikatnie dezynfekuj pępek.
  4. Zmieniaj pieluchę co dwie lub trzy godziny.
  5. Ubrania noworodka powinny być wygodne i łatwe do założenia, aby nie przeszkadzały dziecku nawet w najmniejszym stopniu.

Pierwsze dni po narodzinach zwykle nie należą do najprostszych. Każdy będzie musiał dostosować się do pozostałych osób, a proces ten może zabrać nieco czasu. Jeśli czujesz się wyczerpana, poproś o pomoc członka rodziny lub przyjaciela, który z pewnością będzie gotów podać Ci pomocną dłoń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Salas, C., Martín, M., Bárcenas, I., Canorea, C., Actis, C. C., & Troncoso, E. S. (2017). Evaluación de las preocupaciones de padres primerizos en el períodoperinatal. Estudio piloto. Cuadernos de medicina psicosomática y psiquiatria de enlace, (1), 97-97. https://dialnet.unirioja.es/descarga/articulo/6114034.pdf
  • Fernández, A. J. Á., & Agut, M. M. (2014). Criar de forma saludable: grupo de padres primerizos. Avances en salud mental relacional, 13(3), 5. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=6344187
  • Coso, E. V., & Miret, P. (2017). Características de las madres primerizas y de los padres primerizos en la España del siglo XXI. Reis: Revista española de investigaciones sociológicas, (160), 115-138. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=6129308
  • Cogorno, M. B. (2017). Padres primerizos. In IX Congreso Internacional de Investigación y Práctica Profesional en Psicología XXIV Jornadas de Investigación XIII Encuentro de Investigadores en Psicología del MERCOSUR. Facultad de Psicología-Universidad de Buenos Aires. https://www.aacademica.org/000-067/133

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.