Jak czyścić uszy dziecka – praktyczne porady ułatwiające higienę

Jak czyścić uszy dziecka – praktyczne porady ułatwiające higienę

Ostatnia aktualizacja: 04 czerwca, 2018

Czy zastanawiałaś się kiedyż nad tym jak czyścić uszy dziecka? Woskowina jest substancją ochronną, ale gdy występuje w nadmiernych ilościach, powoduje powstawanie korków woskowinowych, które powinny byś usuwane z uszu. Dlatego jako dobry rodzic musisz wiedzieć, jak czyścić uszy dziecka. Jest to bardzo ważna, a jednocześnie stosunkowo łatwa czynność.

Ucho składa się z trzech części. Część zewnętrzna obejmuje małżowinę uszną, która przez przewód słuchowy zewnętrzny dociera do błony bębenkowej ucha środkowego, a następnie przechodzi do ucha wewnętrznego. W skórze kanału słuchowego znajdują się specjalne gruczoły wytwarzające woskowinę. Substancja ta powoli dociera do otworu ucha zewnętrznego, gdzie wychodzi lub wypada podczas kąpieli.

Jak czyścić uszy dziecka

Kiedy ciało samo nie wydala woskowiny, ta żółtawa, lepka substancja gromadzi się i może zatykać kanał uszny. W konsekwencji pogarsza się słuch, pojawiają się zawroty głowy lub choroba lokomocyjna.

Noworodek na ogół nie ma brudnych uszu. Wystarczy powierzchowne czyszczenie. Ale z czasem trzeba nauczyć się, jak czyścić uszy dziecka, aby uniknąć błędów. Pamiętaj jednak, że wpadanie w obsesję może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka.

Czyszczenie uszu dziecka wymaga czyszczenia od zewnątrz kanału słuchowego. Podczas kąpieli ściereczką lub wilgotną chusteczką usuń woskowinę widoczną w zewnętrznych obszarach.

Do ucha nie należy wkładać żadnych przedmiotów. Jeśli uważasz, że wosku jest za dużo, skonsultuj się z pediatrą. Specjalista ten oceni, czy doszło do powstania korków woskowinowych i wykluczy inne możliwe problemy.

Kiedy przedmioty takie jak waciki lub patyczki kosmetyczne są wprowadzane do ucha, istnieje ryzyko wypchnięcia resztek woskowiny do wnętrza ucha. Może to spowodować powstania korka woskowinowego.

Woskowina uszna

Niebezpieczeństwo uszkodzenia błony bębenkowej jest wysokie. Jeśli dziecko wykona nieoczekiwany ruch podczas głębokiego czyszczenia, konsekwencje mogą być poważne. Ponadto, jeśli przedmiot jest ostry, jak wykałaczka lub szpilka do włosów, obrażenia będą jeszcze większe.

Ponieważ przewód słuchowy dziecka jest bardzo wąski, wkładanie przedmiotów do ucha może spowodować zeskrobanie zewnętrznej warstwy skóry. Jako mechanizm obronny wzrośnie produkcja woskowiny, co może pogłębić problem.

Jak czyścić uszy dziecka

Nagromadzoną woskowinę można usunąć z ucha na kilka sposobów, z których żaden nie jest traumatyczny ani ryzykowny. Jednym ze sposobów czyszczenia uszu dziecka jest użycie oleju mineralnego, oliwy z oliwek lub gliceryny. Dwie lub trzy krople zmiękczą woskowinę i pozwolą jej łatwo wypłynąć z ucha. Polecane jest również stosowanie dwóch lub trzech kropli ciepłego oleju parafinowego.

Aby wyczyścić ucho, możesz rozpuścić łyżeczkę soli w pół szklanki wody. Umieść kilka kropli w uchu, pozwól im osiąść, a następnie przechyl głowę dziecka, aby usunąć roztwór.

Kolejnym sposobem na to, jak czyścić uszy dziecka jest podgrzanie natlenionej wody lub naparu z rumianku. Umieść ciepłe krople cieszy w uchu i poczekaj, aż woskowina zacznie spływać. Jeśli ta nadal zalega w uchu lub ucho zaczęło boleć, należy skonsultować się z lekarzem.

Patyczki do uszu

Jak czyścić uszy dziecka podczas kąpieli

Wykorzystaj czas kąpieli, aby sprawdzić konsystencję i kolor woskowiny usznej Twojego dziecka. Musi mieć naturalny, jasnożółty lub prawie pomarańczowy kolor. Jeśli staje się gęsta i ciemna, należy zaplanować wizytę u pediatry, aby wykluczyć jakikolwiek ewentualny problem.

Waciki są przydatne do czyszczenia zewnętrznych części ucha, podobnie jak ściereczki zwilżone wodą z mydłem. W obu przypadkach należy trzymać głowę dziecka na boku i przemieszczać wacik od środka ku zewnętrzenej stronie ucha.

Jeśli podczas kąpieli woda wpadnie do uszu dziecka, należy odchylić głowę w obu kierunkach, aby ją usunąć. Ta operacja w połączeniu z suszeniem ręcznikiem powinna być wystarczająca, aby zapobiec kłopotom. Zaleca się podjęcie niezbędnych środków ostrożności, aby zapobiec przedostawaniu się wody do przewodu słuchowego.

Jeśli w uchu wciąż znajduje się woda, zaufaj małym włoskom rosnącym w okolicy. Zapobiegają one przedostawaniu się cieczy do ucha środkowego lub wewnętrznego.

U noworodków czyszczenie ucha nie jest rutynowym zadaniem. W miarę upływu czasu konieczna będzie częstsza higiena. Rodzice powinni nauczyć się jak prawidłowo dbać o uszy dziecka, dopóki nie będzie ono w stanie czyścić ich samodzielnie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.