Siódmy miesiąc życia - jak dziecko rozwija się na tym etapie?
Siódmy miesiąc życia dziecka nadchodzi w mgnieniu oka, a wraz z nim pragnienie samodzielności. Siódmy miesiąc życia to czas, w którym maluch może zacząć siadać samodzielnie, a nawet odrobinę raczkować.
Chociaż nie wszystkie dzieci rozwijają się w tym samym tempie, jedno jest pewne: zachęty płynące ze strony mamy odgrywają kluczową rolę w procesie rozwoju.
Siódmy miesiąc życia dziecka – największe zmiany
Waga i wzrost
W tym momencie waga dzieci się waha. Dzieje się tak, ponieważ jedzenie, które spożywa wywołuje różne zmiany w ciele. Gdy dziecko skończy siódmy miesiąc życia jego waga powinna oscylować w granicach od 7 do 9,5 kg, a wzrost od 66 do 72 cm.
Powtarzanie słów i dźwięków
Nadszedł ten moment! Stymuluj rozwój mowy dziecka. Wspieraj interakcje z innymi osobami i dziel się językiem za pomocą piosenek i poprzez zabawę. Zwracaj uwagę na to, co słyszysz. Maluch może już być w stanie powtarzać dźwięki lub słowa. Nie chcesz przegapić jego pierwszych prób, nawet jeśli wypowiada jedynie sylaby.
Próby i upadki
Jeśli dziecko ma już siłę w nogach, z pewnością zacznie raczkować. Zobaczysz, jak opiera się na rękach i kolanach, a nawet na stopach, aby wstać. Nie martw się, jeśli tego nie zaobserwujesz. Być może będziesz musiała trochę poczekać, ale te chwile nadejdą.
Czas powiedzieć “NIE”
Nawet jeśli nie chce Ci się w to wierzyć, to na tym etapie rozwoju dziecko rozpoznaje odmowę. Zrozumie, gdy stanowczo powiesz “nie” używając innego tonu. Może mieć już pierwsze mleczaki i ugryźć Cię w sutek lub gryźć jakiś niebezpieczny przedmiot, więc warto uczyć się mówić nie!
Co dziecko powinno jeść w siódmym miesiącu życia?
Od szóstego miesiąca powinnaś zacząć wprowadzać do diety dziecka takie pokarmy jak warzywa, owoce i zboża. Jeśli jeszcze tego nie robisz, Twój pediatra zachęci Cię do rozszerzenia diety podczas następnej wizyty. Siódmy miesiąc życia to czas na wprowadzanie kurczaka, a także chudego mięsa w bardzo małych i dobrze ugotowanych kawałkach.
Możesz eksperymentować z innymi rodzajami drobno zmielonych zbóż i włączyć takie zboża jak pszenica czy kukurydza. Możesz także wprowadzić biszkopciki czy małe kawałki chleba.
Zalecenia
Nie ma wątpliwości, że Twoje dziecko rozwija się w zawrotnym tempie. Dlatego też tak istotne jest branie pod uwagę jego potrzeby samodzielności. Poniższe podpowiedzi pomogą Ci wspierać dziecko w rozwoju koordynacji ruchowej w trakcie zabawy. Zastosuj je i zobacz, jak doskonale się sprawdzają.
- Daj dziecku swobodę podczas posiłku. Daj maluchowi łyżkę do ręki i przez jakiś czas prowadź mu ją do ust.
- Spróbuj przekonać dziecko, by wydawało sygnały przy pomocy rąk. Możesz “przesyłać mu całusy” lub bawić się zabawką, która wydaje przyjemne dźwięki.
- Stwórz zdrowe nawyki związane ze snem. Zauważysz, że dziecko przyzwyczaja się do harmonogramu.
- To dobry moment, by dziecko zaczęło spać samo.
- Aby wspomóc rozwój koordynacji warto zachęcać dziecko do zabaw, w których rozpoznaje się kolory i kształty oraz litery. Spróbuj zabawy przed lustrem.
- Dostosuj niektóre miejsca w domu w taki sposób, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo lub stwórz przestrzeń, w której będzie mogło bawić się bez obaw.
Siódmy miesiąc życia dziecka niesie za sobą wzrost jego niezależności. Oznacza to, że będziesz mogła cieszyć się krótkimi chwilami wytchnienia, gdy będziesz obserwowała swojego malca kiedy się bawi, spożywa posiłki, a nawet podgryza stopy.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie diety dziecka, skontaktuj się z pediatrą. Na pewno podpowie, w którym miesiącu możesz wprowadzać dane pokarmy. Niektórzy pediatrzy zalecają czekać z podawaniem ryb do ukończenia pierwszego roku życia, zaś inni twierdzą, że ten czas należy jeszcze wydłużyć, bo ryby to pokarm mogący wywołać alergię.