Karmienie piersią - 4 rzeczy, których być może nie wiesz

Karmienie piersią - 4 rzeczy, których być może nie wiesz
Eva Maria Rodriguez Diego

Napisane i zweryfikowane przez zawodowa pisarka i specjalista w dziedzinie wychowania fizycznego Eva Maria Rodriguez Diego.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Karmienie piersią to idealny sposób żywienia dziecka. Mleko matki zawiera nie tylko wszystkie składniki odżywcze, jakich potrzebuje dziecko, ale też zapewnia przeciwciała, dzięki czemu odporność noworodka działa w sposób należyty.

Oprócz bycia najbardziej naturalną formą karmienia dziecka, karmienie piersią pomaga również nawiązać i wzmocnić więź między matką a dzieckiem. Z racji wydzielanych hormonów, czynność ta pomaga też poprawić samoocenę matki i jej samopoczucie. Jest to element niezwykle ważny w zapobieganiu syndromowi depresji poporodowej.

Z całą pewnością jednak doskonale o tym wiesz. Istnieje jednak całe mnóstwo aspektów dotyczących karmienia piersią , o których wiele osób nie ma pojęcia. Jest też wiele mitów i błędnych poglądów. Pozwól, że dzisiaj Ci o tym opowiemy.

Karmienie piersią może zmniejszyć ryzyko raka piersi

Ostatnie badania wykazały, że kobiety w okresie przed menopauzą, które karmiły piersią swoje dzieci, miały aż o 50% niższy wskaźnik ryzyka wystąpienia raka piersi w porównaniu z kobietami, które nie karmiły piersią.

Badania te dowiodły również silnego powiązania między czasem trwania karmienia a zmniejszeniem ryzyka raka, zwłaszcza w przypadku kobiet, który karmiły więcej niż rok.

Inne badania z kolei wykazały istnienie bezpośredniego związku między kobietami karmionymi piersią w okresie dzieciństwa a zmniejszonym ryzykiem raka piersi.

Karmienie piersią

Rozmiar piersi a ilość mleka

Ogólnie rzecz biorąc rozmiar piersi nie ma żadnego związku z karmieniem piersią i ze zdolnością matki do wykarmienia swojego dziecka. Nie ma dowodów na to, że kobiety o małych piersiach lub sutkach mają większe problemy z wydzielaniem mleka. Mleko powstaje w gruczołach mlekowych, które są obecne w piersiach wszystkich kobiet.

Co więcej, niemożność wydzielenia mleka koniecznego wykarmienia dziecka jest przypadłością niezwykle rzadką. Mało która kobieta nie ma dostatecznie dużo mleka aby była zmuszona do uzupełniania diety noworodka dodatkowymi produktami. Zjawisko to może mieć związek z wcześniej przebytymi urazami, z ekstremalnie restrykcyjnymi dietami, z nadczynnością tarczycy bądź innymi czynnikami takimi jak chociażby stres.

Karmienie piersią może być trudne

Dzieci rodzą się z instynktem ssania, ale to właśnie zmysł węchu tworzy więź dziecka z matką. Poprzez węch dziecko jest w stanie poszukać piersi matki aby się odżywić. Co ciekawe, dziecko jest w stanie zidentyfikować matkę w pobliżu, nawet jeśli jej nie słyszało.

Warto jednak wiedzieć, że sam fakt, iż karmienie piersią to czynność naturalna, wcale nie oznacza że jest ono łatwe. Czasami, zwłaszcza na początku, pojawiają się komplikacje i utrudnienia. Może ono nawet boleć. Co więcej, żadna mama nie ma gwarancji, że nie pojawi się u niej stan zapalny sutka. Jeżeli nie wyleczy się go na czas, może przynieść poważne konsekwencje.

Co więcej, karmienie piersią wpływa na całe życie dziecka i zmusza ją do przeorganizowania wszystkich swoich zajęć aby być gotowa zaspokoić potrzeby swojego maleństwa. Na początku wszystko zależy od godzin snu i odpoczynku niemowlaka. Z biegiem czasu kobieta jednak uświadamia sobie, że utrzymywanie karmienia piersią przez dłuższy czas wymaga więcej wysiłku, niż by się mogło wydawać.

Karmienie piersią

Piersi rosną i stają się znacznie wrażliwsze

Gdy w gruczołach mlekowych pojawia się mleko, zwiększa się rozmiar piersi i stają się one znacznie wrażliwsze. W rzeczywistości na tym etapie jakakolwiek stymulacja może spowodować popłynięcie mleka. Jest to zarówno stymulacja fizyczna jak i zmysłowa. Wiele kobiet zauważa u siebie przepływ mleka już na sam dźwięk płaczu dziecka.

Okazuje się jednak, że jeśli mleko w piersiach się skumuluje, może spowodować formę zatkania się i stanu zapalnego – jest to wyjątkowo bolesny stan. Dlatego też to takie ważne, by jak najczęściej podawać dziecku pierś bądź ściągać mleko, żeby się nie kumulowało. Dzięki temu unikniemy dolegliwości i możliwego zapalenia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.